Danski novinari pitali Plenkovića o policijskom tretmanu migranata. On, ponosno: 'Vodimo humanu politiku'

Ustvrdio je da je naša granica poput one koju dijele Finska i Rusija

FOTO: n1 screenshot

Hrvatski premijer Andrej Plenković i njegova danska kolegica Mette Frederiksen, koja boravi u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj, održali su zajedničku press konferenciju.

Plenković je kazao da je ovo prvi posjet nekog premijera Danske u zadnjih 15 godina i naglasio kako su posebno razgovarali o suradnji hrvatske tvrtke ENNA i danskog Maerska. Druga važna tema, kazao je, bile su nezakonite migracije. Govora je bilo i o ratu u Ukrajini te o stanju u zemljama jugoistoka Europe.

“Veselimo se nastavku suradnje na EU razini i pripremamo za EU vijeće krajem ožujka”, kazao je premijer i zahvalio kolegici na posjetu. Ona je pak Plenkoviću zahvalila što je ugostio dansku delegaciju, ali i na “vrlo dobroj raspravi i suradnji”. Ocijenila je da su Danska i Hrvatska bliski partneri u NATO savezu i u EU te da su jučer potvrdili plan za još bolju suradnju.

‘Jako dobro radite posao na granici’

Projekt kontejnerskog terminala u Rijeci je ocijenila dobrim primjerom toga. I ona je kazala da se danas razgovaralo o izazovima u Europi, istaknuvši prvo ruski rat u Ukrajini. “Iznimno je bitno i dalje pružati Ukrajini podršku koliko god to bude potrebno. Moramo povećati proizvodnju vojne opreme za Ukrajinu”, kazala je.

Rekla je da svjedočimo povećanju broja dolazaka ilegalnih migranata u EU. “Zabrinjava nas razvoj tih događaja i zato je iznimno bitno kontrolirati vanjske granice EU, a vi to jako dobro radite. Najviše ste izloženi i imate veliku odgovornost. Danska smatra da to ne trebate raditi sami, nego da je to odgovornost svih EU članica, bile one na granici ili ne”, kazala je.

Ustvrdila je da Danska mora razmisliti o sustavu azila za koji je ocijenila da ne funkcionira. “Ljudi idu na opasna putovanja i taj broj uključuje puno onih kojima ne treba zaštita. Trebamo razmišljati o novim rješenjima”, kazala je. Rekla je da je bilo govora o sigurnosti na zapadnom Balkanu te je na kraju zahvalila još jednom što su ugošćeni u Hrvatskoj.

Projekt s kontejnerima kao ‘udžbenički primjer’

Potom su krenula pitanja novinara, prvo kako će doprinijeti novi kontejnerski terminali u Rijeci. Premijer je između ostalog istaknuo kako će to značajno smanjiti putovanje kontejnera koji će dolaziti u Rijeku a dalje ići željeznicom, umjesto da primjerice, iz Kine idu okolo Mediteranom pa do sjevernih zemalja.

“Često razgovaramo u Europi koliko je važno imati ključnu infrastrukturu i u tom smislu surađujemo kako bismo je izgradili. Ovo je udžbenički primjer kako se o tome ne govori nego kako se to napravilo”, kazala je danska premijerka. Premijer je kazao i kako će na terminalu biti najmodernije zelene tehnologije.

Plenković o pushbackovima: ‘Vodimo humanu politiku’

Danski novinari su potom pitali Plenkovića o jačanju vanjskih granica, što treba konkretno učiniti za to. Zamolili su ga i da komentira pushbackove migranata od strane hrvatske policije o čemu su godinama izvještavale brojne nevladine udruge. “Hrvatska je jako zadovoljna da je ušla u Schengen. Što se tiče načina čuvanja granice, Hrvatska je odabrala da ne gradimo niti ograde niti da postavljamo barijere niti bodljikave žice prema susjedima. To je politički odabir jer smatramo da granice treba čuvati unapređenjem tehnoloških aspekata, od kamera preko dronova do helikoptera”, kazao je.

Naglasio je kako je važna i suradnja s vlastima drugih država i da se 6500 hrvatskih policajaca na granici ponaša u skladu s hrvatskim i EU standardima. “Mi smo na vlastitu inicijativu osnovali neovisan mehanizam stručnjaka pri pristupanju u Schengen koji su kontrolirali postupanja policije na granice i ukazivali na nezakonite procese”, kazao je.

“Vodimo humanu politiku, štitimo granicu, time cijeli Schengen i EU od nezakonitih migracija”, kazao je. Dodao je da imamo jednu od najduljih granica i da je jedina druga usporediva granica ona Finske sa Rusijom.