David Cameron primio je dosta oštru kritiku zbog širenja laži punih mržnje oko referenduma o EU

Predsjednik Europskog parlamenta kritizirao je raspravu o izlasku Britanije iz Unije

Martin Schulz i David Cameron
FOTO: AFP

Britansku raspravu o Europskoj uniji pokreću laži pune mržnje, nacionalna ogorčenost i traženje dežurnih krivaca u bugarskim i rumunjskim imigrantima, rekao je predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz, prenosi Guardian. Schulz je ovo izjavio tijekom govora u četvrtak u Londonu nakon što je razgovarao s britanskim premijerom Davidom Cameronom, koji je obećao da će ponovno ispregovarati veze Velike Britanije s EU prije održavanja referenduma o izlasku iz Unije zakazanog za kraj 2017. godine.

Cameron je kao glavni dio tih pregovora istaknuo ograničavanje pristupa socijalnim naknadama migrantima koji dolaze u Europu. Iako Schulz nije kritizirao Camerona imenom, njegovi komentari mogu se protumačiti kao žestoki ukor birtanskom vođi.

Stvara se panika oko tzv. turizma iz koristi

“Neki ljudi u Europi, a također i u ovoj zemlji, pokušavaju stvoriti nove barijere između zemalja”, rekao je Schulz. “Stvara se osjećaj panike oko tzv. turista iz koristi iz Rumunjske i Bugarske koji žele opljačkati sustave socijalne pomoći zemalja domaćina”, rekao je Schulz i dodao da su to sve laži. “Ono što me čini tužnim i ljutim oko ove debate je prizvuk nacionalne ljutnje. Širi se mržnja. Pronalaze se dežurni krivci”, dodao je.

Glasnogovornica premijera Camerona ranije je opisala sastanak sa Schulzom kao dobar, ali je rekla da će biti potrebna daljnja rasprava između njih dvojice. “Tijekom ovih pregovora bit će izraženo mnoštvo različitih stavova”, izjavila je glasnogovornica.

Britanija želi ostati u reformiranoj EU

Cameron je dosad o svojim idejama raspravljao na sastancima s više od 20 kolega iz EU, a sljedećeg će tjedna te ideje i službeno predstaviti vođama zemalja Europske unije u Bruxellesu. Kaže da je uvjeren da će se napraviti ustupci i kako želi da Britanija ostane u reformiranoj EU.

Drugi nisu tako optimistični. Kod kuće je Cameron preživio parlamentarnu pobunu od strane vlastitih euroskeptičnih zastupnika oko onoga što oni vide kao pokušaj da se proces usmjeri u korist glasanja za ostanak u EU. U inozemstvu je od europskih čelnika i medija dobio različite reakcije. Schulz, njemački socijal-demokrat, ranije je rekao da “nema šanse” da se zbog Camerona ponovno otvore osnivački ugovori EU te ga je pozvao na kompromis oko takvih “kontroverznih” prijedloga.