Davor Nađi: 'Željka Markić i ekipa po tko zna koji put parazitiraju na emocijama dijela sugrađana'

Željka Markić ranije danas pozvala je gradonačelnika Tomaševića da podnese ostavku

07.06.2020., Zagreb - Konferencija za novinare stranaka FOKUS i Pametno ispred zgrade INA-e d.d. na Aveniji Veceslava Holjevca. Davor Nadji.rPhoto: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Među prvima koji su reagirali na odluku Visokog upravnog suda da sruši ukidanje mjere roditelj-odgojitelj bila je Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji, koja je i ranije u javnosti podupirala korisnike te mjere. Pozvala je zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića da ostavku, nazvavši ga “nesposobnim”.

Odluku Suda, ali i izjavu Željke Markić na Facebooku je komentirao Davor Nađi, šef stranke Fokus. Objavu je naslovio ovako: “Tomašević dokazao nesposobnost, populističke udruge štetnost, a sudstvo manipulativnost!”

“Mjera roditelj odgojitelj je neupitno štetna, kako za grad tako i za korisnike, ali i duboko nepravedna”, započeo je objavu. Kaže kako je iz presude suda “očito da je mjeru moguće ukinuti, ali da je treba znati ukinuti”.

‘Markić sada likuje’

U dijelu opširne objave u kojem govori o Markić “i njenoj ekipi” kaže da je “po tko zna koji put krenula parazitirati na emocijama dijela sugrađana”.

“I sada likuje što je realno napravila dugoročnu štetu i gradu i korisnicima mjere. Likuje, iako sud nije dosudio ono što je ona tražila (to bi tek bila prava šteta), a to je da se takva mjera tretira kao stečena prava koja se ne mogu ukinuti. Sada je ipak jasno da to stečena prava nisu”, poručio je.

Konzultacije s pravnicima

Navodi kako je ovakav ishod presude mogao biti izbjegnut da je “mjera ukinuta postupno i uz konzultacije sa (sposobnim) pravnicima”.

“To je nešto što se inače anticipira, ako imate iskustvo upravljanju javnim ili lokalnim sustavima. Tomašević i njegov tim to za sada očito ne znaju, a koliko se površno bave tom temom možda se može između redaka isčitati i iz njegove prve reakcije nakon presude”, naveo je.

“Naime, gradonačelnik je rekao da će oni tek sad vidjeti koje su im daljnje opcije što govori da se do sada nisu niti minimalno pripremali za mogućnost presude koja Gradu ne ide u korist. Siguran sam da će se s vremenom naći način da se ta mjera ukine, ali do tada će to građane Zagreba koštati još 500 milijuna kuna godišnje”, dodao je.

Standardni kočničari promjena

Nadalje u objavi govori kako je to “otprilike 20 vrtića godišnje” te “cijena neiskustva upravljanja takvim sustavima” koju “plaćaju građani”.

“Ipak, treba se priznati da, iako je Tomašević u kampanji rekao da neće ukinuti tu mjeru, sada je ipak skupio hrabrosti to barem pokušati napraviti. S druge strane su se, međutim, našli standardni kočničari promjena u Hrvatskoj – udruge i pravosuđe”, piše još Nađi.

Tomašević je to trebao očekivati

“Tko zna, možda u obrazloženju presude navedu koji su to točno kriteriji i u kojoj mjeri oni moraju biti zadovoljni, da bi testom razmjernosti bilo opravdano ukinuti takvu odluku. Međutim, ponavljam, Tomašević je takav tretman pravosuđa nažalost trebao očekivati”, smatra Nađi.

Poručio je i kako je jasno da “novi gradonačelnici nikad nisu spremni i treba im vremena”, ali da ovakve greške “koštaju stanovnike gradova”.

Naime, u obrazloženju današnje odluke stoji kako “test razmjernosti pokazuje da je donositelj osporavane odluke propustio uspostaviti ravnotežu između javnog interesa i zaštite legitimnih očekivanja adresata osporavane odluke”. Tomašević je izjavio kako je “razočaran”, ali da će dalje vidjeti koja su im pravna sredstva na raspolaganju.