Debaklić Ministarstva poljoprivrede. Htjeli pokazati kako se druže sa seljacima, u svadbenoj dvorani naručili catering za 100 ljudi, nitko im nije došao

U jeku sezone, kad poljoprivrednici imaju najviše posla u poljima, Ministarstvo organizira za radionice: 'Čudi nas da ne znaju da ovo nije dobar tajming'

Jučer u Iloku, danas u Slavonskom Brodu, Ministarstvo poljoprivrede organiziralo je radne skupove pod nazivom ”Europa ulaže u ruralna područja”. Skup u Iloku održan je u jednom od prostranih svatovskih šatora na imanju Principovac, a u Slavonskom Brodu u Dvorani Kristal, koja također, uglavnom, služi za svadbe. U Iloku je bilo nazočno desetak osoba, a u Slavonskom Brodu (bez novinara) samo 11.

Jučer u Iloku, restoran Principovac priredio je domjenak za stotinjak osoba, no kako je na skup došlo tek desetak poljoprivrednika, organizatori, poučeni jučerašnjim iskustvom, danas su od Dvorane Kristal naručili domjenak za upola manje osoba, tek za 50 ljudi. Očito, i tu su precijenili broj zainteresiranih poljoprivrednika, jer ih je – kada se isključe osobe iz tamošnjeg ureda Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) – bilo tek nekoliko.

U svadbenoj dvorani pojavili su se uglavnom samo predstavnici ministarstva i novinari

‘Čudi me da to u ministarstvu ne znaju’

U Gradskoj upravi Iloka saznali smo da je Goran Lipavić, ravnatelj Uprave za potpore u poljoprivredi i ruralnom razvoju u Ministarstvu poljoprivrede samo tri dana prije održavanja obavijestio Grad da će se spomenuti skup održati, dok su prema našim informacijama, poljoprivrednici, zbog kojih se sve to radilo, za skup saznali tek dan ranije, odnosno u utorak. Jedan od njih poslao nam je i poziv za 2. krug konzultacija kroz regionalne radionice o temi Strateško planiranje poljoprivredne politike 2023. – 2027. koje je organiziralo Ministarstvo poljoprivrede.

“Neobično je vrijeme kada je sazvan skup, upravo sada kada seljaci na njivama imaju pune ruke posla koje nastoje obaviti u ovim posljednjim lijepim danima jeseni. Čudi me kako to ne znaju u Ministarstvu poljoprivrede”, rekao nam je jedan od pozvanih poljoprivrednika koji se nije odazvao regionalnoj radionici u Iloku jer je skupljao ljetinu s polja.

Kako smo saznali, skup u Iloku i Slavonskom Brodu sazvan je s namjerom da se u strateškom planiranju poljoprivredne politike čuje i glas onih kojih se to najviše tiče – poljoprivrednika. Zato je potpuno nejasno kako je organizator smetnuo s uma da je tajming više nego pogrešan: zovu poljoprivrednike na radionice u vrijeme kada ovi imaju najviše posla!

Hrvatski poljoprivredni sektor zaostaje

Jedna od tema zbog kojih su sazvani skupovi u Iloku i Slavonskom Brodu (samo dva od nekoliko regionalnih radionica koje su u planu) jest, među ostalim, donošenje strateškog dokumenta koji bi trebao definirati tko je to pravi, a tko novi poljoprivrednik u ruralnom prostoru. 

Prijedlog je da bi pravi poljoprivrednik mogao biti onaj upisan u registar poreznih obveznika (a takvih je poljoprivrednika samo 12 posto) ili koji imaju odgovarajuću vrijednost proizvodnje. Mladih poljoprivrednika, pak, imamo 13.000 i oni obrađuju 138.000 hektara.

Dosad je granica u izravnim plaćanjima bila 10 posto na prvih 20 hektara, a sad bi se mogla povećati na 15 ili čak 20 posto. 

Naime, hrvatski poljoprivredni sektor zaostaje za onim u Europskoj uniji što se tiče konkurentnosti, odnosno profitabilnosti, dok kod emisije stakleničkih plinova ostvarujemo bolje rezultate, odnosno manje zagađenje okoliša. Uz to, što se tiče generacijske obnove ruralnih područja, nosimo se s istim izazovima kao i druge zemlje članice Unije. Naš specifikum je da do 10.000 kuna i naniže, potporu prima gotovo 60.000 korisnika, koji imaju u prosjeku oko 2,5 hektara zemlje, a u planu je povećati iznos od 5.000 na 7.500 ili 10.000 kuna.

‘Nisu mogli doći zbog korone i samoizolacije’

Sve su to naravno pitanja koja itekako zanimaju poljoprivrednike a njihovo bi mišljenje bilo važno za sastavljanje strateškog planiranja poljoprivredne politike u razdoblju od 2023. do 2027. godine. 
Ravnatelja Uprave za potpore u poljoprivredi i ruralnom razvoju u Ministarstvu poljoprivrede Gorana Lipavića, inače Iločanina s 15-godišnjim stažom u Ministarstvu poljoprivrede, organizatora radionica u Iloku i Slavonskom Brodu, upitali smo je li tajming promašen. Kaže da neki od pozvanih nisu mogli doći zbog korone i samoizolacije, a neki su došli naknadno, oko 15 sati pa se s njima neformalno razgovaralo nakon završene radionice. ”Bilo je poljoprivrednika koji su namjeravali doći, ali čuli su na vremenskoj prognozi da će od peka kiša. Pa su zbog toga ostali na poljima, da završe poslove”, objašnjava Lipavić.

Kaže kako ni na ranijim radionicama nije bilo puno zainteresiranih a na naš upit zašto je u Iloku naručeno hrane za stotinu osoba, a u Slavonskom Brodu za 50, odgovorio je kako se, eto, manjom narudžbom, već danas reagiralo, no da trošak nije napravljen jer je plaćena hrana samo za onoliki broj osoba koje su je doista i konzumirale. ”Ako je bilo 12 osoba za toliko je i plaćeno”, rekao je za Telegram.

Što se pak tajminga radionica tiče kažu da je u Iloku bio od nedjelje i da su obavijesti o skupu otišle već od ponedjeljka, no dodaje kako će pozive za radionice sljedećeg tjedna u Pazinu, Pločama i Zadru, ipak poslati ranije.