Dekan Hrvatskih studija dao otkaz prorektoru Čoviću. Sad Boras želi maknuti dekana

Pavo Barišić donio je odluku o izvanrednom otkazu Čoviću, bliskom suradniku rektora Damira Borasa

Dekan Fakulteta hrvatskih studija Pavo Barišić donio je odluku o izvanrednom otkazu ugovora o radu zaposleniku Fakulteta, profesoru Anti Čoviću, ujedno i bliskom suradniku rektora Damira Borasa, u čijoj sveučilišnoj upravi obnaša dužnost prorektora za kadrovski razvoj. O otkazu Čoviću, Barišić je izvijestio jutros u pismu članovima Senata Sveučilišta, u čijem je Telegram posjedu.

Barišić je takvu odluku donio nakon što je Državni inspektorat utvrdio da je prorektor Čović protivno zakonu zaposlen na Fakultetu hrvatskih studija, s obzirom na to da mu je ugovor o radu na FHS-u produžen nakon 70. godine života. Dapače, Državni inspektorat je zbog utvrđenog nezakonitog produženja Čovićeva ugovora o radu podigao optužni prijedlog Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu protiv Sveučilišta u Zagrebu kao pravne osobe.

Boras pred Senat stavio Barišićevo razrješenje

Barišić je već ranije najavio da je nalaz Inspektorata za njega mjerodavan i da će situaciji pristupiti u skladu sa zakonom. Sukob na relaciji Barišić – Čović, Barišića je doveo u nove probleme. Naime, danas se od 12 do 18 sati održava redovna sjednica Senata Sveučilišta, e-mailom bez ikakve mogućnosti adekvatne rasprave. Na dnevni red sjednice, rektor Boras jučer je uvrstio točku u kojoj bi se, de facto, trebalo glasati o razrješenju Pave Barišića s dužnosti dekana Fakulteta hrvatskih studija.

Međutim, uoči današnjeg Senata, svim se senatorima obratio Barišić i upozorio na “nezakonitost i protustatutarnost” odluke kojom ga se namjerava razriješiti. Naime, kako argumentira Barišić, rektor prema Statutu Sveučilišta nema ovlast razriješiti dekana, već ga može suspendirati. S druge strane, Boras Senatu predlaže Barišićevo razrješenje.

Barišić tvrdi, pozivajući se na Statut Sveučilišta, “da Senat odlučuje o odlukama Rektora o suspenziji dekana, dok se nigdje ne spominje nadležnost Senata u slučaju razrješenja dekana” pa zaključuje da Senat nije nadležan za donošenje odluke o razrješenju dekana niti o davanju suglasnosti na takvu odluku. Upravo je to od Senata zatražio rektor Boras.

Sveučilišni savjet: O razrješenju dekana mora se raspravljati uživo

Barišić se s ovom argumentacijom obratio i Sveučilišnom savjetu na čelu s Lukom Burilovićem. Podsjetio je Savjet na dosadašnje primjere razrješenja dekana, Vlatka Previšića i Vesne Vlahović-Štetić s Filozofskog fakulteta. U oba slučaja, rektor je donio odluku o suspenziji, a potom je Senat potvrdio tu odluku dvotrećinskom većinom svih članova Senata.

Kako je maloprije priopćeno sa Sveučilišta, Sveučilišni savjet donio je nekoliko jednoglasnih zaključaka na današnjoj sjednici. Prvo, stav je Savjeta da je prilikom razrješenja čelnika institucija nužno navesti razloge i obrazloženje. Također, Sveučilišni savjet ponovio je da se sjednice Senata i ostalih tijela Sveučilišta održavaju uživo ili putem zaštićenih web platformi. Treće, Sveučilišni savjet smatra da se odluke o razrješenjima dekana mogu donositi na sjednicama koje se održavaju isključivo uživo.

Točka o Barišićevom razrješenju i dalje na Senatu

Točka o Barišićevom razrješenju i dalje se nalazi na dnevnome redu Senata, kako nam je potvrdilo nekoliko senatora, pa zasad još nije poznato hoće li se o tome glasati ili će ta točka, u skladu sa zaključcima Savjeta, biti povučena.

Spomenimo kako je prošloga srpnja na e-mail sjednici Senata, bez ikakve rasprave, suspendirana tadašnja dekanica Filozofskog fakulteta Vesna Vlahović-Štetić. Sveučilišni savjet tada nije reagirao sastankom i priopćenjem da se odluke o razrješenju dekana mogu donositi isključivo na sjednicama Senata uživo. Doduše, predsjednik Savjeta Burilović sastanke Savjeta uopće nije sazivao od listopada 2019., sve do veljače ove godine, kada je sastanak Savjeta inicirao ministar Radovan Fuchs.