Nekad je nužno odabrati stranu

Dekan Pavo Barišić nakon vijesti da je smijenjen: 'Nije istina! Iza svega stoje osobni interesi prorektora Čovića'

Dekan Fakulteta hrvatskih studija izglasavanje njegova odlaska na vijeću Fakulteta naziva neuspjelim pokušajem puča

13.12.2016., Zagreb - U Saboru je odrzana sjednica  Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu. Pavo Barisic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon jučerašnjeg izglasavanja nepovjerenja i smjene dekana Fakulteta hrvatskih studija Pave Barišića, što je na sjednici fakultetskog vijeća predložio predstojnik Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo Stjepan Šterc, danas se priopćenjem oglasio Barišić. Tvrdi da je jučerašnji potez vijeća Fakulteta – neuspio pokušaj puča.

Ističe kako nije točna jučerašnja vijest da je smijenjen i da mu je izglasano nepovjerenje na fakultetskom vijeću zato što je za njegovu smjenu potrebna potvrda većine članova Senata Sveučilišta, koji ga je i imenovao za dekana Fakulteta hrvatskih studija.

‘Iza svega stoji Ante Čović’

Barišić navodi da Šterc svojim jučerašnjim prijedlogom (koji je prihvatilo 32 od 40 članova vijeća) dovodi u pitanje Barišićeva nastojanja na fakultetu, čime Studije vraća “nemirnim vodama zbog osobnih interesa”. Ističe i kako mu je žao što je Fakultet opet u žarištu javnosti kao “ekscesna ustanova”, a potom objašnjava da iza svega stoje osobni interesi profesora Studija Ante Čovića, ujedno i moćnog Borasovog prorektora.

Eksplicitno tvrdi da Čović “pokušava Fakultetsko vijeće i cijelu ustanovu učiniti taocem za reguliranje svojega radnopravnoga statusa u 72. godini života”. O dvojbenom radnom odnosu prorektora Čovića Telegram je u nekoliko navrata opsežno pisao, a nedavno je i ministar Radovan Fuchs Državnom inspektoratu podnio prijavu zbog Čovićevog radnog odnosa nakon 70. godine života.

Barišić dalje u priopćenju piše da je prorektor Čović iskoristio moć svojeg položaja, “kao što to godinama čini upravljajući Fakultetom iz sjene”, i da je na sastanak Dekanskog kolegija prije nekoliko dana donio nacrt Zaključka o svojem radnopravnom odnosu na Fakultetu. Barišić tvrdi da je Čović od njega zatražio da taj zaključak stavi na dnevni red fakultetskog vijeća.

Zajednički interes Čovića i Šterca u odgađanju mirovine?

“Zatražio sam o tome pravno tumačenje Ministarstva znanosti i obrazovanja. Iz njega jasno proizlazi da Fakultetsko vijeće Fakulteta hrvatskih studija nema ovlast donijeti zaključak o radnopravnoj osnovi pojedinog zaposlenika. Postupio sam u skladu s tim tumačenjem”, piše Barišić, koji nije postupio po Čovićevim željama.

Kaže i da se sve poklopilo s time što je prije nekoliko dana na Fakultet stigla inspekcija rada koja provjerava Čovićev radnopravni status.

“Vjerojatno je to izazvalo dodatnu nervozu kod onih koji ne bi rado da izađe na vidjelo zakonitost njihova radnoga statusa”, piše Barišić i u priopćenju pojašnjava da je Šterc, nakon umirovljenja na PMF-u “iskoristio prigodu za nastavak svoje nastavničke karijere na Fakultetu hrvatskih studija”. U odgađanju umirovljeničkih dana, tvrdi Barišić, susreli su se interesi Čovića i Šterca.

Čović i Barišić zapravo su dugogodišnji suradnici

“Umjesto da se posvete studiju i proučavanju hrvatske, europske i svjetske kulture, jezika, filozofije, demografije i svih lijepih tema kojima se ustanova bavi, gotovo 1500 studenata Fakulteta postali su zajedno sa zaposlenicima taoci pučista”, navodi oštro Barišić i dodaje da se pouzda u to da se Senat, rektor Damir Boras (kojemu je Čović jedan od najbližih suradnika, op.a) i Savjet Sveučilišta “neće dati opsjeniti nezakonitostima pučističkih metoda”.

Spomenimo kako prorektor Čović u akademskim krugovima slovi za ključnu osobu Fakulteta hrvatskih studija i najmoćniju osobu zagrebačkog sveučilišta. Intenzivno je bio uključen u transformaciju Hrvatskih studija u fakultet kada je kadrovska slika institucije u cijelosti izmijenjena. Interesantno, Čović i Barišić u ranim su 90-ima bili jedni od osnivača Hrvatskih studija, a dugi niz godina surađivali su u filozofskim časopisima u kojima su se izmjenjivali na pozicijama glavnih urednika.