Desničari najavljuju okupljanje i pobjedu na EU izborima. Nezgodno je što im ankete baš i ne idu u prilog

Najavljuju osnivanje nove skupine pod nazivom Europski savez naroda i nacija

Matteo SALVINI (Italie).
Ambiance et moments OFF. Reunion des ministres de l Interieur du G7, Hotel de Beauvau, Paris, France. 5 Avril 2019.

Meeting of G7 Interior Ministers, Hotel de Beauvau, Paris, France. April 5, 2019.
//04NICOLASMESSYASZ_0020_2019_04_05a_029a/1904052109/Credit:NICOLAS MESSYASZ/SIPA/1904052112, Image: 424579557, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Sipa Press
FOTO: Profimedia, TEMP Sipa Press

Nacionalističke desne stranke, koje dijele protumigrantsku retoriku i želju da se što više ovlasti iz Bruxellesa vrati nacionalnim državama, planiraju nakon izbora za Europski parlament krajem svibnja osnovati novi savez. Ta nova skupina u EU parlamentu, za koju se šef talijanske Lige Matteo Salvini nada da će biti najbrojnija, bit će nazvana Europski savez za narode i nacije.

Salvini, vodeći zagovornik okupljanja desničarskih i euroskeptičnih snaga uoči europskih izbora, danas u Milanu ugošćuje predstavnike Alternative za Njemačku (AfD), Danske narodne stranke i Finske stranke, na konferenciji koju su nazvali “Prema Europi zdravog razuma”. Čelnik AfD-a Jörg Meuthen na Twitteru je objavio da su zajednički postavili temelje za “novu, veliku parlamentarnu skupinu”, Europski savez za narode i nacije.

Do pobjede ipak malo teže

Kako javlja Reuters, Meuthen je najavio da će u tu novu skupinu u EU parlamentu odmah ući najmanje deset stranaka. Ako se njegova najava potvrdi, to će biti dovoljno za osnivanje zastupničkog kluba za koji je potrebno najmanje 25 zastupnika iz barem sedam zemalja članica Europske unije.

Salvini tvrdi da je cilj novog saveza “pobijediti i promijeniti Europu”, kako piše talijanska La Stampa. Ali, to će, po svemu sudeći, ipak ići malčice teže. Prema projekcijama koje je početkom ožujka objavio Europski parlament, četiri stranke koje su se okupile u Milanu mogle bi nakon svibanjskih izbora zajedno imati 43 mandata. U parlamentu koji će, ako Britanci dotad napuste EU, imati ukupno 705 mjesta.

Priključiti bi im se još mogla Marine Le Pen i njezina stranka Nacionalno okupljanje kojoj se predviđa dvadesetak mandata u novom sazivu EU parlamenta. Mogu li, pak, računati na poljsku vladajuću stranku Pravo i pravda (također s 20-ak zastupnika) te Fidesz mađarskog premijera Viktora Orbana (prema projekcijama vrte se na 13 mandata), tek treba vidjeti. Ali, čak i s njima, ta bi nova europska grupacija mogla imati do sto eurozastupnika, manje nego što projekcije predviđaju, primjerice, pučanima ili socijalistima.