Desničari nisu uspjeli: osnovali su klub u EU parlamentu, ali bit će daleko slabiji nego što su se nadali

Skupina "Identitet i demokracija" tek je peta po snazi, iza proeuropskih grupacija

Italyís Interior Minister and deputy PM Matteo Salvini attends a welcomeing ceremony on November 14, 2018 for a group of 51 migrants from Niger, entitled to international protection, upon their arrival at the Mario De Bernardi military airport in Pratica di Mare, south of Rome. (Photo by Alberto PIZZOLI / AFP)
FOTO: AFP

“Cilj je postati prva europska skupina, najbrojnija”. Tako je početkom travnja obećavao šef talijanske Lige Matteo Salvini kada je u Milanu okupio nacionalističke desničarske stranke s kojima je na europskim izborima namjeravao “pobijediti i promijeniti Europu”. Nije mu uspjelo.

U Europskom parlamentu ovoga je tjedna osnovan novi zastupnički klub krajnje desnih i europskeptičnih stranaka. Bit će to, istina, najveći klub tog političkog svjetonazora u sljedećem sazivu EU parlamenta. Ali jako daleko od toga da će biti najveći ili najbrojniji uopće. Onako kako se, dakle, sedam tjedana pred europske izbore Salvini nadao.

Izostala glavna nagrada – Mađari i Poljaci

Nova skupina nazvana je Identitet i demokracija (ID), a okuplja zasad devet stranaka. Najbrojnije su talijanska i francuska delegacija, iz Salvinijeve Lige (28 zastupnika) i Nacionalnog okupljanja Marine Le Pen (22 zastupnika). Priključili su se još Alternativa za Njemačku (11 zastupnika), austrijska Slobodarska stranka sa tri zastupnika, i još pet stranaka iz Belgije, Finske, Češke, Danske i Estonije. Svi zajedno imaju 73 zastupnika. Od 751.

Po brojnosti, dakle, u ovom trenutku zaostaju za četiri proeuropske grupacije. Pučani, socijalisti, liberali i zeleni – sve su to zastupnički klubovi koji će u sljedećem sazivu EU parlamenta imati više zastupnika od saveza koji su dogovorili Salvini i Le Pen. “I dalje smo manjina, ali veća nego ikad prije”, kazao je, kako prenosi Hina, čelnik Stranke Finaca Jussi Halla-aho novinarima u Bruxellesu. No, za ambicioznog šefa talijanske Lige koji je, dakle, najavljivao pobjedu i promjenu u Europi, to može biti slaba utjeha. Za suštinsko mijenjanje Europe kojemu teži jednostavno nema dovoljno ruku.

Salvinijeve nade o moćnijoj grupaciji nasukale su se u Mađarskoj i Poljskoj. Unatoč intenzivnom trudu zadnjih mjeseci, Salvini nije uspio pridobiti osvojiti glavnu nagradu – vladajuće euroskeptike u te dvije zemlje. Poljska konzervativna stranka Pravo i pravda odbila se priključiti njegovom savezu zbog velikih razlika po pitanju odnosa prema Rusiji. Viktor Orban, čiji je Fidesz suspendirani član Europske pučke stranke, procijenio je, očito, da je zasad bolje da se drži pučana. Ipak su oni najbrojnija grupacija u EU parlamentu.

Nisu uspjeli zbog Rusije i ekonomije

Nova skupina nije uspjela uvjeriti ni britanskog europskeptika Nigela Faragea da njegova Stranka Brexit djelovanje u Europskom parlamentu nastavi u njezinim redovima. Pokušali su, ali Farage nije pristao. Nadaju se da je to samo privremeno: i Farageu i drugim strankama koje dijele njihov pogled na Europu vrata su, kažu, i dalje otvorena.

Širenje nove grupacije i okupljanje svih euroskeptika pod jedan kišobran spriječile su ponajprije značajne razlike u odnosu pojedinih stranaka i njihovih čelnika prema Rusiji, ali i različite ekonomske politike koje zastupaju. Ni stranke koje čine novu grupaciju ne slažu se potpuno oko nekih ključnih pitanja: primjerice, talijanska Liga ne drži puno do proračunske discipline koju provodi EU, dok su stranke iz sjevernijih dijelova Europe kritične prema proračunskoj rastrošnosti. Koliko će ta interna razmimoilaženja utjecati na provođenje zajedničkog političkog programa, tek će se vidjeti. Ali ne treba se iznenaditi ako se novi stranački klub pokaže i slabijim nego što to govore puke brojke.