Detalji istrage: Kako se ekipa poznatih pravnika, odvjetnika i ugostitelja nevjerojatnim manevrima dočepala gomile nekretnina

USKOK je, nakon velike akcije uhićenja, danas otvorio istragu protiv ukupno 26 osoba osumnjičenih za seriju prevara s nekretninama

FOTO: Pixsell/Telegram/Ilustracija

Nakon jučerašnje spektakularne akcije, USKOK je danas otvorio istragu protiv ukupno 26 osoba osumnjičenih za seriju prevara s nekretninama. Prema zasad dostupnim informacijama, do stanova, kuća i zemljišta u Zagrebu dolazili su, sumnja se, raznim malverzacijama, krivotvorenjem dokumentacije te lažnim darovnim ugovorima.

Nekretnine kojih su se dočepali kasnije bi ili založili za kredite ili pak preprodali. Jučer je već objavljeno da je ovu skupinu predvodio Krešo Matić, koji je osuđivan zbog milijunskih prevara s gradskim stanovima.

Matićeva mreža prevara

Matića se ranije povezivalo s Jagodom Blum, bivšom zaposlenicom zagrebačkog Gradskog poglavarstva, kao i Slavicom Polančec, gospođom koju su mediji svojedobno nazivali “najstarijom hrvatskom optuženicom”. One su bile optužene za prodaju lažnih gradskih stanova. Sada se Matića tereti za preprodaju stanova preminulih i teško bolesnih ljudi.

Inače, riječ je o čovjeku koji je po struci pravnik, no nikada nije položio pravosudni ispit. Navodno je u svoj biznis uvlačio razne kolege. Sad je s Matićem uhićen i zagrebački odvjetnik Mario Poljak koji mu je, kako sumnja USKOK, služio kako bi se prikazala legalnost poslovanja. Ured iz kojeg je koordinirao ovim biznisom smjestio je na Trgu bana Jelačića gdje se, kako su ustvrdili istražitelji, izrađivala sva potrebna lažna dokumentacija za uknjižbu.

Lažni vlasnici nekretnina

U svoju je mrežu, tvrdi USKOK, Matić uvukao i ljude koji su fingirali da su vlasnici nekretnina. Na taj je način, navodno, pokušao zamesti tragove. Odvjetnik mu je, pak, kako navode istražitelji, davao pravne savjete i mišljenja vezana za zemljišnoknjižne postupke. USKOK je uvjeren da je Poljak znao da su u pitanju nekretnine stečene na nezakonit način.

Među uhićenima je i osoba koju je Matić angažirao za čuvanje nekretnina, te dvojac koji je pronalazio kupce. Sve je, prema sumnjama istražitelja, krenulo još u studenom 2019. godine.

Matić i njegova ekipa tada su se, tvrdi USKOK, s lažnim ugovorom o kupoprodaji upisali kao vlasnici kućice na parceli na Bijeniku 66, da bi nedugo zatim istu stvar napravili i sa zemljištem nekoliko kućnih brojeva dalje, na Bijeniku 88. Obje nekretnine su naknadno preprodali, te su se novi vlasnici upisali u zemljišne knjige.

Pokušali oteti kuću u Selskoj?

Jedna uknjižba propala im je u rujnu 2020., kada su, kako tvrdi USKOK, preko lažnih kupoprodajnih ugovora pokušali oteti kuću s dvorištem u Selskoj cesti.

Osim lažnog kupoprodajnog ugovora koji je bio sklopljen s jednim od članova Matićeve grupe, istražitelji su utvrdili da su nabavili i nevjerodostojne pečate javnog bilježnika. U lažnom ugovoru ova nekretnina bila je, tvrdi se, prodana za 250 tisuća kuna, no nikakvog plaćanja zapravo nije bilo jer, sumnja se, sve se odvijalo između dvojice Matićevih suradnika.

Lažni kupoprodajni ugovor

U listopadu 2020. Matić i njegova desna ruka Dario Sakač navodno doznaju da je gospodin koji je živio u Miljackinoj ulici na zagrebačkom Trnju preminuo, a da njegova ostavina još nije raspoređena nasljednicima. Zato za njegov stan na drugom katu zgrade na kućnom broju 44 sastavljaju, tvrdi USKOK, lažni kupoprodajni ugovor.

U svega nekoliko dana, rekonstruirali su istražitelji, uspijevaju napraviti lažni kupoprodajni ugovor, sastaviti punomoć datiranu iz srpnja 2020., dakle dok je vlasnik stana još bio živ, te upisati njegovu nekretninu u zemljišne knjige na ima osumnjičenog Matićevog suradnika Davorina Sigurića. Kasnije je nekretnina dalje preprodana.

Početkom studenog taj stan u Miljackinoj kupuje Tanja Mrkaić, koja je sada također osumnjičena za sudjelovanje u lancu prevara. Naime, ona je tu istu nekretninu, kako proizlazi iz pronađenih dokumenata, već 26. studenog 2020. prodala jednom poštenom kupcu, koji međutim do svog stana nikada nije uspio doći. Nakon što je utvrdio da gospođa Mrkaić uopće nije vlasnica stana tražio je povrat novca i prijetio kaznenim prijavama.

Isti stan navodno prodali dva puta

USKOK tvrdi da je Matić tada izveo novi manevar. Napravio je, sumnja se, novi lažni kupoprodajni ugovor iz kojeg je proizlazilo da je Sigurić ovaj isti stan prodao istom kupcu kao i Tanja Mrkaić. Na osnovu tog ugovora podnijet je zahtjev za uknjižbom. U međuvremenu je opet ista nekretnina prodana trećoj osobi koja se početkom ožujka 2021. uspjela upisati kao vlasnica.

Još u nekoliko navrata prevarom su, sumnja se, oteli nekretnine preminulih ili starih i nemoćnih ljudi. Tako je bez stana u Ulici Mate Ujevića 7 ostala vremešna gospođa, dok su nasljednici gospodina koji je preminuo u prosincu 2015. ostali bez njegove nekretnine u Vankinoj ulici 19. Za otvaranje tog stana odvjetnik Poljak je, kako tvrdi USKOK, iskoristio lažnu punomoć, te tražio intervenciju policije za uklanjanje pečata s ulaznih vrata.

Ova ekipa navodno je uzela još dva stana – jedan u Šubićevoj, te jedan u Petrovoj ulici, u središtu Zagreba. Obje nekretnine čekale su da budu dodijeljene nasljednicima u ostavinskim postupcima iza preminulih vlasnika.

Uhićen i poznati ugostitelj

I poznati zagrebački ugostitelj Davor Biško osumnjičen je kao jedan od Matićevih suradnika. Njega USKOK tereti za sudjelovanje u malverzacijama s nekretninama vremešne Zagrepčanke.

Kako žena više nije bila u stanju trezveno razmišljati osumnjičeni su, tvrdi se, to iskoristili i rasprodali njezinu imovinu. Donosili su joj navodno razne ugovore, a ona ih je potpisivala iako, kako je utvrđeno, uopće više nije bila svjesna što potpisuje. Tako je, navodi USKOK, ostala bez oranica u Sesvetama od preko sedam tisuća kvadrata, te imanja na Medvedskom bregu.

Istražitelji su, tajno nadzirući Matića i njegove suradnike, došli i do jednog policajca koji im je za naknadu od 200 eura navodno odavao podatke iz službenog informacijskog sustava. I taj policajac je uhićen.