Detalji kokainskog rata: hrvatskog narkobosa likvidirali u Ekvadoru, istraga odvela USKOK do notornog Darka Šarića

USKOK sumnja da je Petar Ćosić uz pomoć Šarićevog suradnika organizirao šverc tone kokaina iz Južne Amerike

Novi detalji velike operacije hrvatske policije i USKOK-a otkrili su novu dimenziju sprege balkanskog narko bossa Darka Šarića i osuđivanog hrvatskog krijumčara Petra Ćosića. Naime, nakon što je jučer uhićen Ćosić, danas je u Beogradu ponovno priveden i Šarić.

U ovom trenutku poznato je da se Ćosića povezuje s dogovorom za krijumčarenje jedne tone kokaina iz Južne Amerike, a glavna veza za to bio mu je Milan Milovac zvani Cigla, hrvatski državljanin koji je, prema pisanju srbijanskih medija, 2014. preuzeo klan Darka Šarića nakon što se ovaj predao policiji.

Analizira kriptiranih poruka

Analiziravši kriptirane poruke na aplikaciji SkyECC, koju su koristili balkanski kriminalci, istražitelji su došli do podataka da je Ćosić dogovorio dopremu droge iz Kolumbije u Ekvador. Milovac je u luci Guayaquil organizirao njezin utovar u brodove. Prema za sada prikupljenim podacima sve je počelo u studenom 2019., svega dvije i pol godine nakon što se Ćosić na sudu u Splitu nagodio s tužiteljstvom za šverc 339 kilograma kokaina nekoliko godina ranije. Osuđen je tada na četiri godine zatvora, ali je odmah pušten na slobodu jer je u istražnom zatvoru veći dio kazne već bio izdržao.

Iz najnovijih informacija proizlazi da se ubrzo nakon toga vratio u krijumčarski lanac, povezavši se upravo sa Šarićevim suradnikom Milovcem. Prva pošiljka od 500 kilograma kokaina, prema tvrdnjama USKOK-a, krenula je 1. prosinca 2019. brodom iz Ekvadora za nizozemsku luku Antwerpen. Tamo im, međutim, istovar nije uspio, pa je pošiljka otišla do Hamburga. Nakon što je tamo kontejner prekrcan na kamion, Ćosić, ponovno putem SkyECC aplikacije organizira njegovo zaustavljanje i preuzimanje droge.

Ljudima koji su taj posao odradili, utvrdili su istražitelji, Ćosić je odobrio plaćanje i to sa 150 kilograma kokaina, dok je ostatak, sumnja se, preprodao za 9,8 milijuna eura. Novac su Ćosić i njegovi ljudi, navodno, podijelili.

Krijumčarski lanac iz Južne Amerike

Nove pošiljka iz Kolumbije za luku Ploče stizale su tijekom 2020., a dio ih je, kao što je poznato, bio skriven među bananama. Policija je, naime, tijekom ove i prošle godine izvještavala o više zapljena u hrvatskoj luci uz koje, u prvi mah, nije bilo uhićenja. Izvjesno je da se nastavilo s praćenjem komunikacije Ćosića i njegovih ljudi, te se tako ipak došlo do veza između njih i velikih zapljena u Pločama.

Do travnja ove godine, navodi USKOK u rješenju o provođenju istrage, Ćosić i njegovi ljudi prokrijumčarili su najmanje 609 kilograma kokaina, te ga prodali za više od 17 milijuna eura.

Likvidacija konkurenta u Ekvadoru

Istražitelji sumnjaju i da se negdje početkom veljače 2020. Ćosić naljutio na Milovca jer mu je navodno osujetio kontakte s dobavljačima droge u Kolumbiji i Ekvadoru. Zato je dogovorio njegovu likvidaciju. Atentatori su Milovca neko vrijeme pratili, da bi 13. studenog 2020. po lokalnom vremenu pucali iz njega na ulici s jurećeg motora. Teško ranjeni Milovac prebačen je u lokalnu bolnicu, a kada je Ćosić doznao da likvidacija nije uspjela počeo je, tvrdi USKOK, planirati kako da ga dokrajči. Sumnja se da je namjeravao poslati ubojice u bolnicu kako bi usmrtili i Milovca i policajce koji su ga čuvali. No, kako je jedan od angažiranih atentatora uhićen, akcija je propala.

Na kraju je Milovac 11. siječnja 2021. otpušten na kućnu njegu. Iz bolnice izlazi u pratnji bolničara, a stanje mu se vrlo brzo pogoršava. Hitna pomoć odvozi ga natrag, no liječnici mu ne uspijevaju spasiti život. Zaključeno je da je smrt nastupila zbog posljedica ranijeg ranjavanja.

Krijumčarenje oružja iz BiH

U nastavku ove operacije istražitelji su osim o podacima za šverc droge doznali i za lanac krijumčarenja oružja iz BiH preko Hrvatske do Francuske gdje je preprodavano. Sumnja se da je to organizirao Manuel Vulić, inače Ćosićev nećak.

Od početka 2021. do travnja ove godine Vulić i njegovi ljudi, prema sumnjama USKOK-a, prevezli su 38 automatskih pušaka, 119 granata, 2,4 kilograma plastičnog eksploziva, četiri pištolja, streljivo i detonatore. Sve su to prodali za najmanje 164.500 eura. Vulića se još povezuje i s preuzimanjem neidentificiranog oružja s prigušivačem, jednom automatskom puškom, tri pištolja, streljivom, te kilogramom plastičnog eksploziva s upaljačima.

Hrvatski istražitelji sudjelovali su i u dijelu operacije u kojoj je uhićen Darko Šarić. Srbijanski MUP potvrdio je da je operacija realizirana u koordinaciji s Europolom i Eurojustom, te da su uz Šarića uhićene još četiri osobe koje se povezuje s teškim ubojstvom, švercom droge, trgovinom oružjem, zlouporabom položaja, te dovođenjem u opasnost. Šarićeva grupa, tvrdi srbijanska policija djelovala je na teritoriju Srbije, Europe i Južne Amerike.