Detalji špijunskog udara na Europski parlament. HDZ-ova zastupnica potvrdila za Telegram: 'Moram dati mobitel na pregled'

U Europskom parlamentu danas je nastala poprilična uzbuna

FOTO: Pixsell/Telegram

Portal Politico danas je objavio da su u mobitelima, njih najmanje dva, članova Pododbora Europskog parlamenta za sigurnost i obranu pronađeni tragovi koji upućuju na hakiranje. “Mobiteli članova i osoblja u Pododboru za sigurnost i obranu (SEDE) napadnuti su intruzivnim špijunskim softverom”, navodi se u internom emailu EU parlamenta u koji je Politico imao uvid.

U dopisu se članovima sugerira da predaju mobilne uređaje na provjeru u IT službi parlamenta. Među ljudima koji su dobili taj dopis je i europska zastupnica Željana Zovko (HDZ/EPP), koja je zamjenska članica SEDE-a, a ona je to potvrdila u razgovoru za Telegram.

“Mi imamo zaštićene telefone zato što primamo interne dokumente Europskog parlamenta. Očekivali smo i nije iznenađujuće što su se počele događati ovakve stvari”, rekla nam je Zovko.

‘Hibridni rat’

Kaže kako je jedna od ključnih stvari koja je povezana s ratom u Ukrajini “hibridni rat”. “Radi se o ratu podacima. Mi smo zbog toga i zabranili TikTok na našim uređajima, to je posebno bitno za nas u sigurnosnom odboru. Ovakve stvari su, nažalost, za očekivati”, rekla je Zovko.

Podsjetimo, sve je krenulo kada je jedan, zasad nepoznat član Pododbora, dao svoj mobitel na rutinsku provjeru koja je rezultirala zabrinjavajućim otkrićem. Za Politico je izjavio kako mu nije jasno zašto je baš on bio na meti hakerskog softvera.

Niz sličnih slučajeva

Zamjenica glasnogovornika Europskog parlamenta Delphine Colard rekla je da su “tragovi softvera pronađeni u dva uređaja”. “U trenutnom geopolitičkom kontekstu i s obzirom na prirodu dosjea koje prati Pododbor za sigurnost i obranu, posebna pozornost posvećena je uređajima članova ovog Pododbora i osoblja koje podržava njegov rad”, izjavila je.

Europski parlament je, inače, u stanju pripravnosti zbog opasnosti od kibernetičkih napada i stranog uplitanja uoči EU izbora koji se održavaju u lipnju. Upad u mobitele ljudi iz sigurnosnog pododbora nije prvi ovakav incident: pretprošle je godine, primjerice, otkriveno da su telefoni članova katalonskog pokreta za neovisnost, uključujući političare iz EU, bili zaraženi Pegasusom i Candiruom, sofisticiranim alatima za hakiranje.

Iste je godine eurozastupnik i grčki oporbeni lider Nikos Androulakis bio na popisu političara i javnih osoba iz svoje zemlje za koje je utvrđeno da su napadnuti Predatorom, još jednim špijunskim alatom. Predsjednica EU parlamenta Roberta Metsola prethodno se također suočila s pokušajem hakiranja pomoću špijunskog softvera.