Detaljni pregled: što su sve Rusi uspjeli osvojiti u ova četiri tjedna i gdje su najveći problemi za Ukrajinu

Ulazi li rat u Ukrajini u novu, opasniju fazu?

U četvrtom smo tjednu ruske invazije na Ukrajinu. Kijev je odbacio ultimatum Moskve da preda opkoljeni grad Mariupolj, a UN upozorava da je raseljeno oko 10 milijuna Ukrajinaca, odnosno četvrtina ukupne populacije. Procjenjuju da je oko 6.5 milijuna ljudi raseljeno unutar Ukrajine, a da je 3.5 milijuna izbjeglica napustilo svoju zemlju.

Zapadne obavještajne službe već neko vrijeme izvještavaju kako je napredak ruskih snaga usporio i da trpe velike gubitke zbog oštrog ukrajinskog otpora i logističkih problema. No, Rusija ne posustaje u granatiranju ukrajinskih gradova. Od početka invazije tvrde da ne napadaju civilnu, nego isključivo vojnu infrastrukturu, no snimke s terena i brojni izvještaji pokazuju suprotno i Zapad vjeruju da su ti napadi namjerni. Unatoč tome ruski dužnosnici krivicu za granatiranje civilnih ciljeva pokušavaju svaliti na ukrajinske snage.

Mnogi stručnjaci i vojni analitičari vjeruju kako je s manjkom napretka ruskih snaga i učestalijim granatiranjem ukrajinskih gradova rat ušao u neku vrstu “pat pozicije”, ali istovremeno upozoravaju da to nije isto kao prekid vatre ili primirje te da bi rat mogao ući u novu, opasniju fazu.

Kakvo je stanje na terenu?

Institut za proučavanje rata sinoć je objavio najnovije karte trenutnog stanja u Ukrajini – koja su područja pod ruskom kontrolom te u kojim okupiranim ukrajinskim gradovima lokalno stanovništvo prosvjeduje protiv prisustnosti ruskih snaga. U popratnoj analizi su naglasili da ruske snage nisu imale velikog napretka. Rusi su oko Kijeva nastavili uspostavljati obrambene pozicije, navodno postavljajući i minska polja, a spremaju se i za daljnje granatiranje ukrajinske prijestolnice.

Institut navodi kako su Rusi napredovali, ali sporo, na lugansku oblast i oko opkoljenog Mariupolja, ali bez novog osvojenog teritorija. Istovremeno su Ukrajinci uspješno odbacili pokušaj ruskih snaga da zauzmu grad Izium, južnoistočno od Harkiva, pritom nanijevši teške gubitke Rusima. Istaknuli su kako vodstvo ukrajinske vojske smatra da Rusija priprema svoje stanovništvo za mogućnost “dugog rata”.

Vjeruju da ruske snage imaju četiri glavna cilja – okružiti Kijev sa sjeverozapada, zapada i istoka; podržati napade na Harkiv i pritom na lugansku oblast; podržati napade na okruženi Mariupolj i od tamo na donjecku oblast te podržati okupaciju Hersona i napredovati sjeverno i zapadno. Smatraju kako je lako moguće da bi u narednim tjednima Mariupolj mogao pasti, ali da to ne znači da bi ruske snage oko tog grada bile sposobne dramatično utjecati na ofenzivu na zapad.

‘Kijev ostaje glavni vojni cilj Rusije’

Slični napredak pokazuje i karta koju je napravio analitičar Nathan Ruser iz Međunarodnog centra za cyber politiku ASPI-ja (Australskog instituta za stratešku politiku). Ustvrdio je kako su ruske snage dodatno izolirale Černihiv dok su Ukrajinci odbacili ruski napad oko Makariva.

Danas je dodao kako su Ukrajinci vratili kontrolu nad Makarivom, Makoviščem te da napreduju prema Berezivki. Ruser smatra da taj potez prijeti prekidom opskrbe velikoj skupini ruskih snaga zapadno od Kijeva. Ističe da takvi manevri ukrajinskih snaga nemaju cilj zadržati taj teritorij, nego spriječiti opskrbu i iz zasjede uništiti trupe. “Ne bi trebalo nikoga iznenaditi, ako Rusi vrate kontrolu nad tim područjem”, naglasio je.

Britansko ministarstvo obrane također je uvjereno da je Kijev glavni strateški cilj Moskve. Jutros su izvijestili kako se teške borbe nastavljaju voditi oko ukrajinske prijestolnice, ali da je napredak ruskih snaga sa sjeveroistoka zaustavljen. Naveli su i kako su Ukrajinci spriječili napredak Rusa sa sjeverozapada od Hostomela te da se većina ruskih snaga i dalje nalazi 25 kilometara od Kijeva. “Unatoč nedostatku napretka, Kijev ostaje glavni vojni cilj Rusije i vjerojatno će im prioritet biti pokušaj da okruže grad u narednim tjednima”, zaključilo je britansko ministarstvo.

Stvara se pat pozicija?

Institut za proučavanje rata u svojoj je subotnjoj analizi naglasio kako je zaustavljanje napretka ruskih snaga, kao što pokazuje stanje na terenu, stvorilo uvjete za “pat poziciju” u većini Ukrajine. Istaknuli su kako Rusija pokušava utvrditi politčku kontrolu nad područjima koje trenutno okupiraju, uspostaviti opskrbu i raspodijeliti nove snage na utvrđene pozicije te zaključuju kako su počeli uspostavljati uvjete za zadržavanje na tim pozicijama na neodređeno vrijeme. Pozivaju se na satelitske snimke tvrtke Maxar koje pokazuju rovove oko vojne opreme.

I drugi stručnjaci vjeruju da rat ulazi u svojevrsnu pat poziciju, jer se Rusi sve više okreću dalekometnom granatiranju, nakon što je napredak kopnene ofenzive onemogućen. Američki ministar obrane Lloyd Austin za CBS je jučer kazao kako je ruski napredak zastao, a dosadašnju strategiju Rusije je nazvao “guranjem vojnika u drobilicu”. Bivši zapovjednik američkih snaga u Europi Ben Hodges za New York Times je kazao kako su ruske snage namjerno intenzivirale granatiranje urbanih područja.

Međutim iz Instituta naglašavaju “pat pozicija” ne znači “primirje ili prekid vatre” i upozoravaju da bi naredni dani mogli biti krvavi, pogotovo ukoliko se ta pat pozicija produži. Opisali su takvu poziciju kao ratno stanje u kojem jedna strana izvodi vojne operacije koje u konačnici ne mijenjaju cjelokupnu situaciju, ali istovremeno nanose velike štete i imaju ogroman broj žrtava. Napomenuli su kako su neke od najkrvavijih bitaka u Prvom svjetskom ratu vođene upravo u uvjetima pat pozicije i da na kraju nisu prekinule te uvjete.

Rat ulazi u novu fazu?

Analitičar i direktor ruskih studija u Centru za pomorske analize Michael Kofman navodi kako rat i je i nije ušao u pat poziciju. Smatra da je moguć spor, postepeni napredak ruskih snaga u Donbasu, ali vjeruje da ukrajinska vojske može izdržati na većini aktualnih frontova te čak izvesti protunapade na nekima od njih. Međutim, naglasio je kako gubici trupa zasigurno uzimaju danak na obje strane.

Vjeruje da se rat podijelio na tri fronte te da je ruski napredak zaustavljen na dvije od njih. Ne vjeruje da Rusija može jače napasti Kijev i da grad i dalje nije opkoljen. Smatra i da je napredak oko Mikolajiva prema Odesi minimalan te tvrdi da najvjerojatnije neće biti iskrcavanja ruskih snaga kod Odese. Međutim, navodi kako Rusija napreduje prema Kriviju Rihu. Kofman smatra da u narednom tjednu treba obratiti pažnju na pokušaje ruske vojske da okruži ukrajinsku sa sjevera i juga. I on upozorava kako je moguće da sljedeća faza ovog rata postane još ružnija s učestalijim bombardiranjem civila.

Bivši general bojnik u australskoj vojsci i autor knjige o budućim ratovima, Mick Ryan također navodi kako bi ruske snage mogle početi zauzimati obrambene pozicije i pauzirati kopnenu ofenzivu te da bi rat mogao ući u novu fazu. Navodi kako je moguće da Rusija raspodijeli neke snage s juga i istoka na sjever ili da odabere “strategiju iscrpljivanja”. Ryan smatra da bi to moglo uključivati dugotrajnu opsadu ukrajinskih gradova bez kopnenih snaga, pa je kao primjer naveo Sarajevo. Ne isključuje ni mogućnost korištenja kemijskog i biološkog oružja.

Dođe li do pauze ruske ofenzive, Ukrajinci bi se mogli ponovno opskrbiti i reorganizirati obranu. Pritom, to bi Zapadu omogućilo dovoljno vremena da Ukrajini dostavi novo oružje, kao i da se vidi veći učinak zapadnih sankcija, navodi Ryan, ali zaključuje: “Svako zaustavljanje napretka ruskih snaga ili pauza u njihovim operacijama nije razlog za slavlje. Rusija neće odustati od svojih namjera tako lako unatoč vojnim neuspjesima i vanjskom pritisku. U stvari, najopasnija faza rata mogla bi biti pred nama.”