Detaljno smo proučili nove zakone za seksualno i obiteljsko nasilje. Kazne će zbilja biti drastično veće

Pooštravaju se Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Kazneni zakon i Zakon o kaznenom postupku

Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila izmjene i dopune triju zakona čime će se, među ostalim, uvesti strože kazne za seksualne zločine, obiteljsko nasilje i nasilje nad ženama. Bolje zaštićeni trebali bi biti i socijalni radnici. Ovim izmjenama želi se spriječiti barem dio zločina poput onih koji su u posljednje vrijeme šokirali hrvatsku javnost. Zbog toga će se pooštriti Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Kazneni zakon i Zakon o kaznenom postupku.

U izmjene tih zakona, osim pravnih stručnjaka iz tih područja, bile su uključene i brojne udruge koje se bave zaštitom žena i djece od nasilja te različite građanske inicijative. “Sva tri zakona revidirali smo na tragu njihove politike prevencije i suzbijanja različitih oblika obiteljskog nasilja, a kojim strašnim slučajevima smo svjedočili u zadnjih godinu dana”, rekao je Plenković jučer na sjednici Vlade. Detaljno smo proučili Prijedlog izmjena i dopuna spomenutih zakona objavljen na stranicama Vlade i izvukli najbitnije promjene.

1. Širi se definicija silovanja

Na potpuno drugi način definirano je kazneno djelo spolnog odnošaja bez pristanka. Ono je kao posebno kazneno djelo brisano, i umjesto toga je inkorporirano u kazneno djelo silovanja.

2. Stroža kazna za silovanje s prisilom i bez prisile

Uvedena je i stroža kazna za silovanje s prisilom, ali i za silovanje bez prisile. Prema novom zakon, osoba koja s nekim stupi u spolni odnošaj, a da druga strana na to nije pristala, može biti kažnjen kaznom zatvora od jedne od pet godina. Dosad je moguća kazna bila šest mjeseci do pet godina zatvora. Povećava se kazna i za silovanje s prisilom. Dakle, osoba koja silovanje počini uz uporabu sile, prijetnje po život ili prijetnje nasiljem, bit će kažnjen s tri do deset godina zatvora. Propisana kazna za takva djela dosad je bila jedna do deset godina.

3. Uvodi se kazna silovanje uz otklonjivu zabludu

Izmjenom zakona kažnjavat će se i tzv. “silovanje uz otklonjivu zabluda glede postojanja pristanka”. Dakle, u slučaju da žrtva napadaču nije dovoljno jasno dala do znanja da ne želi spolni odnošaj, ali on je to svejedno učinio bez upotrebe fizičke prisile ili prijetnje, bit će kažnjen kaznom do tri godine zatvora. Ovo kazneno djelo do sada nije postojalo u zakonu. U slučajevima kada žrtva počinitelju nije jasno dala do znanja da ne želi spolni odnos, a on ju je silovao uz upotrebu fizičke prisile ili prijetnje, kazna se povećava na jednu do pet godina zatvora. Ova kategorija je i sada poznata hrvatskom pravosuđu, ali kažnjava se sa šest mjeseci do pet godina zatvora.

4. Što je ustvari pristanak?

Pristanak, prema zakonu, postoji ako je osoba u spolni odnošaj stupila svojom voljom, i bila je sposobna donijeti i izraziti takvu odluku. Smatra se da pristanka nema ako je do odnosa došlo uz upotrebu prijetnje ili prijevare. Zatim, pristanka nema ni ako počinitelj zloporabi položaj spram žrtve koja se prema njemu nalazi u odnosu zavisnosti, poput, recimo, odnosa šefa i zaposlenika. Nema pristanka ni ako je iskorišteno stanje osobe zbog kojega ona nije bila sposobna izraziti svoje odbijanje, poput pijanstva. Pristanka nema ni kada se spolni odnošaj ili slična radnja izvrši nad osobom kojoj je protupravno oduzeta sloboda. Dakle, definicija pristanka se ne mijenja u odnosu na važeći Kazneni zakon.

5. Viša minimalna kazna za obiteljsko nasilje

Povećava se i minimalna kazna zatvora za obiteljske nasilnike prema Kaznenom zakonu. Trenutno je za njih propisana zatvorska kazna „do tri godine”. To u praksi znači da je za ovo kazneno djelo moguće izreći najnižu kaznu zatvora od tri mjeseca, a najvišu do tri godine. Ubuduće će najniža kazna biti propisana i iznosit će jednu godinu zatvora, dok najviša ostaje tri godine.

6. Više kazne za genitalno sakaćenje

Prema novom zakonu, oštrije će se kažnjavati i genitalno sakaćenje. Dakle, onaj tko ženi „potpuno ili djelomično ukloni ili trajno promijeni vanjski spolni organ” bit će kažnjen kaznom od jedne do osam godina zatvora. Kazna je sada šest mjeseci do pet godina. Kazne onima koje to učine bliskoj osobi bit će još strože, tri do deset godina zatvora. Kazna je sada od jedne do pet godina.

7. Strože se kažnjavaju tjelesne ozljede

Strože će se kažnjavati i nanošenje tjelesnih ozljeda bliskim osobama. Prema aktualnom Kaznenom zakonu, za to je propisana kazna do tri godine zatvora (dakle, u praksi od tri mjeseca do tri godine zatvora). Prema novom prijedlogu Zakona, toj osobi prijeti od jedne do tri godine zatvora. Onaj, pak, tko teško tjelesno ozlijedi ili teško naruši zdravlje bliskoj osobi, danas može dobiti jednu do osam godina zatvora, a ubuduće će se to nedjelo kažnjavati s tri do osam godina zatvora.

Povećavaju se kazne i za nanošenje osobito teških ozljeda bliskoj osobi. Trenutno kazna iznosi od jedne do deset godina zatvora, a prema novom prijedlogu kazna će biti od tri do deset godina. Osobito teška ozljeda je, prema definiciji, ona „kojom je doveden u opasnost život bliske osobe ili joj je uništen ili trajno ili znatnoj mjeri oslabljen koji važan dio njegova tijela ili koji važan organ ili je prouzročena trajna nesposobnost za rad ozlijeđenog ili trajno i teško narušenje njenog zdravlja, trajna iznakaženost ili trajna nesposobnost za reprodukciju”.

8. Viši minimum za bludne radnje

Bludna radnje se trenutno kažnjava kaznom do jedne godine zatvora, što znači da je minimum u slučaju osude tri mjeseca. Prema prijedlogu Vlade ubuduće će se kažnjavati kaznom do dvije godine, što znači da je za to djelo moguće izreći najnižu kaznu zatvora od tri mjeseca, a najvišu od dvije godine.

9. Strože i prema spolnom uznemiravanju

Postrožuju se kazne i za spolno uznemiravanje pa bi tako onaj tko uznemirava svog podređenog ili osobu koja je posebno ranjiva zbog dobi, bolesti, invaliditeta, ovisnosti, trudnoće, teške tjelesne ili duševne smetnje po novom zakonu mogao dobiti minimalno tri mjeseca, a najviše dvije godine zatvora. Najviše kazna dosad je bila do jedne godine.

10. Progon po službenoj dužnosti

Propisane su i teže kazne kod prijetnje i nametljivog ponašanja prema bliskoj osobi te je za ta nedjela omogućen kazneni progon po službenoj dužnosti. Uz to, dopunom postojećeg članka zakona uvodi se nova posljedica kaznenog djela rodoskvrnuća. Zakon sada prepoznaje da rodoskvrnuće može uzrokovati stanje dugotrajne patnje. U tom slučaju sankcija se pooštrava, pa minimum više neće biti tri mjeseca, nego jedna godina zatvora.

11. Bolja zaštita za socijalne radnike

Ubuduće će se napad na socijalnog radnika ili učitelja tretirati kao napad na službenu osobu, jer se proširuje definicija službene osobe tako da ubuduće obuhvaća i “stručnog radnika koji obavlja poslove iz djelatnosti socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja”.

12. Mijenja se i Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji

Predložene su i promjene Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji. Kako bi bilo jasno o čemu se radi, reći ćemo da je nasilje u obitelji definirano člankom 10. toga Zakona, i može doći u obliku tjelesnog nasilja, tjelesnog kažnjavanja ili ponižavajućeg postupanja prema djeci, psihičkog nasilja, spolnog uznemiravanja, ekonomskog nasilja te zanemarivanja osoba s invaliditetom ili starijih osoba.

Pritom treba napomenuti da je tjelesno nasilje prema ovom Zakonu od sada kvalificirano kao „fizička sila uslijed koje nije nastupila tjelesna ozljeda” (npr. guranje, potezanje kose, dijelova tijela..). Ako je nastupila tjelesna ozljeda (npr. hematomi), više se ne radi o djelu koje se procesuira prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, nego o kaznenom djelu.

13. Strože kazne za nasilje u obitelji

Onaj tko počini nasilje u obitelji trenutno može biti kažnjen novčanom kaznom od najmanje 1,000 kuna i kaznom do 90 dana zatvora. Prema novom prijedlogu novčana kazna raste na 2,000 kuna dok zatvorska ostaje 90 dana. Onaj tko ponovi nasilje trenutno može biti kažnjen novčanom kaznom od najmanje 5,000 kn i kaznom od najmanje 15 dana zatvora. Prema novom prijedlogu novčana kazna raste na 6,0000 kuna, dok najmanja zatvorska kazna može biti 30 dana.

14. Strože kazne za nasilje pred ranjivim osobama

Onaj tko nasilje počini u nazočnosti djeteta ili osobe s invaliditetom ili osobe starije životne dobi sada može biti kažnjen novčanom kaznom od najmanje 6,000 kn i kaznom od najmanje 30 dana zatvora. Prema novom prijedlogu novčana kazna raste na 7,000 kn, dok najmanja zatvorska kazna može biti 45 dana.

Onaj tko ponovi ovakvo nasilje prema važećem zakonu može biti kažnjen novčanom kaznom od najmanje 7,000 kn i kaznom od najmanje 45 dana zatvora. Prema novom prijedlogu novčana kazna raste na 8,000 kn, dok najmanja zatvorska kazna može biti 60 dana.

15. Strože kazne i za nasilje nad ranjivim osobama

Ako je nasilje počinjeno nad djetetom, osobom s invaliditetom ili osobom starije životne dobi, prema važećem zakonu počinitelj može biti kažnjen novčanom kaznom od najmanje 10,000 kn i kaznom od najmanje 45 dana zatvora. Prema novom prijedlogu novčana kazna raste na 12,000 kn, dok najmanja zatvorska kazna može biti 70 dana.

Najteži prekršaj u izmijenjenom Zakonu o zaštiti je ponavljanje nasilja nad nekim iz tri nabrojene kategorije. U tom slučaju počinitelj trenutno može biti kažnjen novčanom kaznom od najmanje 15,000 kn i kaznom od najmanje 60 dana zatvora. Prema novom prijedlogu novčana kazna raste na 17,000 kn, dok najmanja zatvorska kazna može biti 80 dana zatvora.