9 razloga zašto je sutkinja, za koju je USKOK tražio izuzeće iz suđenja Sanderu, izgubila vjerodostojnost

Mala kronologija polemičnih poteza Jasne Smiljanić

04.11.2015., Zagreb - Sutkinja Jasna Smiljanic dolazi na sudjenje u slucaju Planinska u kojemu se bivseg premijera Ivu Sanadera tereti da je primio 17 milijuna kuna "provizije" nakon sto je Ministarstvo regionalnog razvoja, uz Vladinu suglasnost, kupilo zgradu od tvrtke bivseg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesne industrije Stjepana Fiolica. 
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

USKOK više nema povjerenja u sutkinju Jasnu Smiljanić koja vodi postupak protiv Ive Sanadera u “aferi Planinska”, pa je danas zatražio da ju se izuzme iz procesa, odnosno da ovo suđenje nastavi voditi neki drugi sudac.

Nepovjerenje prema sutkinji Smiljanić kulminiralo je nakon što je, kako je objavljeno u više medija, viđena u konobi u Novom Vinodolskom u kojoj je u istom terminu večerao i Ivo Sanader sa svojim prijateljima i odvjetnikom Goranom Suićem. USKOK pritom ima informacije da se nešto slično ponovilo i početkom ovog mjeseca.

Donosimo kronologiju poteza sutkinje Smiljanić, zbog kojih se u sudskim kuloarima učestalo počelo spominjati njezino podilaženje Sanaderu.

1. Odgađanje procesa

Suđenje u aferi Planinska tijekom 2014. godine u više navrata je odgađano. Razlog je bila bolest okrivljenika – u nekoliko navrata Ive Sanadera, a zatim i suokrivljenog Mladena Mlinarevića.

Vještakinja, koju je odabrala Sanaderova obrana, ustvrdila je da bivši premijer ima problema sa srcem, te razinom šećera u krvi. Zbog toga je lani od sredine lipnja do sredine rujna proces bio prekinut, a Sanader je obavljao liječničke pretrage.

2. Nova vještačenja

U slučaju Planinska provedena su tri građevinsko-financijska vještačenja. Unatoč tome, u veljači ove godine, kada se očekivalo razjašnjenje vrijednosti zgrade u Planinskoj, građevinske vještakinje tražile su dodatni rok kako bi pojasnile vrijednost zemljišta. Zato je suđenje odgođeno za sredinu travnja.

3. Otkazana presuda, zakazan put u London

Kada je konačno za 13. travnja ove godine zakazana objava presude Sanaderu, Fioliću i Mlinareviću, te njegovom Inženjerskom birou, odlukom sudskog vijeća, a kako se kasnije ispostavilo na zahtjev same sutkinje Smiljanić, pravorijek ipak nije donijet.

Sutkinja Smiljanić u posljednji je trenutak odučila zatražiti dodatno građevinsko vještačenje, što je istovremeno iskorišteno kao razlog za odgađanjem presude.

Već idući dan Sanader je otputovao u London kako bi svjedočio u arbitražnom postupku između Hrvatske i Mađarske zbog prodaje Ine MOL-u. Zanimljivo je da je avionsku kartu kupio prije nego što je izricanje presuda odgođeno i prije nego što se znalo da će biti pušten na slobodu. Odnosno, prije nego je postalo evidentno da neće biti osuđen na kaznu težu od pet godina zbog čega je mogao tog 13. travnja završiti i u istražnom zatvoru.

4. Pristrana i prema Mamiću

Svega nekoliko dana kasnije, USKOK je zatražio da se suđenje Zdravku Mamiću prebaci sa zagrebačkog na osječki županijski sud, upozorivši, među ostalim, i na bliskost sutkinje Smiljanić s Mamićem. Ona je, naime, sutkinja Arbitražnog suda Hrvatskog nogometnog saveza, zbog čega je i u tom slučaju njezina nepristranost dovedena u pitanje. Uz sutkinju Smiljanić, kao bliski Mamiću izdvojeni su i suci Ivan Turudić, koji njihovo prijateljstvo ni ne krije, te Ivica Veselić, koji je također član Arbitražnog suda HNS-a.

5. Nastavak suđenja za Planinsku još nije zakazan iako je dodatno vještačenje stiglo na sud

Iako je u međuvremenu dodatno vještačenje u zgrade u Planinskoj stiglo na sud, sutkinja Smiljanić još nije zakazala nastavak procesa.

6. Prijava USKOK-u i SOA-i

U međuvremenu je dio odmora provela kod Novog Vinodolskog gdje je susrela Sanadera i njegovog odvjetnika. Kada su gosti primjetili sutkinju Smiljanić u istom restoranu kojem je s društvom bio i Sanader o tome su izvjestili tužiteljstvo, a informacije je, doznajemo, dobila i SOA.

No, iako je prijava bila vrlo detaljna, te je priložena i fotografija iz konobe, istražiteljima je trebalo neko vrijeme da provjere sve navode.

Među ostalim, analizirane su snimke nadzornih kamera s autoceste Zagreb-Rijeka ne bi li se protiv sutkinje eventualno prikupili još konkretniji dokazi. Tada je već bilo sasvim jasno da USKOK vrlo ozbiljno sumnja u njezin nepristran odnos prema bivšem premijeru.

7. Kontakti s odvjetnikom Suićem

Kada su ju novinari pitali o susretu sa Sanaderom u konobi u Novom Vinodolskom sutkinja Smiljanić ustvrdila je kako ga uopće nije vidjela. Dodala je da se ne sjeća je li te večeri razgovarala s odvjetnikom Suićem.

S njim se, tvrdi, ionako susreće u blizini suda, te se pozdravljaju. No, s njim, govorila je, “nema nikakav poseban odnos”.

8. USKOK bez odgovora, ali s konkretnim potezom

Prije nekoliko dana u DORH-u smo pokušali doznati hoće li reagirati na glasine o susretu sutkinje Smiljanić i Sanaderovog odvjetnika u konobi. No nismo dobili nikakav odgovor.

No, danas je USKOK povukao sasvim konkretan potez i svoje sumnje izrazio zahtjevom sudu da izuzme sutkinju Smiljanić iz daljnjeg procesa protiv Ive Sanadera.

Pritom su se pozvali na standarde što ih o nepristranosti sudaca propisuje Euopski sud za ljudska prava.

9. Čeka se odluka predsjednika suda

“S obzirom na nedavne natpise u medijima u kojima su posebno apostrofirani kontakti sutkinje Jasne Smiljanić s Goranom Suićem, odvjetnikom i osobom od povjerenja Ive Sanadera u predmetu „Planinska“, i to 26. svibnja 2016. u Novom Vinodolskom, te 10. lipnja 2016. u Zagrebu, što ih nije decidirano opovrgnula, USKOK smatra kako se u javnosti može stvoriti objektivno opravdana bojazan da sutkinja Smiljanić više ne bi bila nepristrana u svom daljnjem postupanju u predmetu Planinska”, napominju iz USKOK-a, a sada će priliku da se službeno očituje o tome dobiti i sama sutkinja. Tada će predsjednik Županijskog suda u Zagrebu donijeti odluku.