Nekad je nužno odabrati stranu

Dinamo osvojio 11. naslov zaredom i ovih šest stvari obilježilo je nogometnu nedjelju

Puno uzbuđenja bilo je u Europi, a izdvajamo utakmicu Uniteda i Leicestera

16.04.2016., Zagreb - MAXtv Prva liga, 31. kolo, GNK Dinamo - NK Zagreb. El Arabi Hilal Soudani, Jeremy Taravel.

U nedjelju su odigrane brojne zanimljvie utakmice, a mi smo izdvojili neke od najzanimljivijih koji su obilježile dan.

1. Lovrenovi kiksevi

Iako je nedjelja rezervirana za poslasticu na Old Traffordu između Manchester Uniteda i Leicester Cityja, u prvoj današnjoj premierligaškoj utakmici sastali su se Swansea i Liverpool.

Velšani su poveli u 20. minuti kada je Andre Ayew nadskočio hrvatskog braniča Dejana Lovrena poslije ubačaja u kazneni prostor. Swansea je povisio rezultat u 33. minuti. Jack Cork je bio strijelac, a zasluge za gol imaju i braniči Lovren i Skrtel koji su mu ostavili previše prostora.

Lovrenu su ove greške došle u trenutku kada je napokon zadobio povjerenje navijača koji su ga svojedobno prozvali najvećim promašajem. Sada su ga opet napali preko Twittera. Gostuća momčad stigla je do smanjena zaostatka u 65. mnutio preko Benteka, ali je Swansea ubrzo vratio dva gola prednosti.

Ayew je naletio na loptu unutar kaznenog prostora je preciznim udarcem svladao Dannyja Warda. Pri tom je obrana gostiju opet loše reagirala.

U 76. minuti Redsi su doživjeli novi udarac. Bradley Smith je morao napustiti travnjak zbog drugog žutog kartona. Rezultat se do kraja nije mijenjao. Ovim rezultatom najzadovoljniji može biti Slaven Bilić jer se riješio pritiska momčad Jürgena Kloppa u nastojanju da osigura Europu. Liverpool je ostao na sedmom mjestu s 55 bodova, četiri manje od West Hama na šestom mjestu.

2. Juventus i dalje bez poraza

Nogometaši Juventusa bez većih problema i neopterećeni zbog činjenice da su osigurali peti uzastopni naslov prvaka svladali su Carpi s 2:0 pred svojim navijačima. Hrvatski napadač Mario Mandžukić odigrao je cijeli susret za momčad Massimiliana Allegrija.

Juventus je do vodstva došao u 42. minuti. Asamoah je odigrao za Hernanesa, a on je s ruba 16-erca pronašao put do mreže za svoj prvi gol za Juve u prvenstvu.

Konačan rezultat u 80. minuti postavio je Simone Zaza. Juventus je na ovaj način došao do 25 pobjede u 26 utakmica. Upisali su u tom periodu jedan remi.

3. Leicester odgodio proslavu naslova

U fantastičnoj atmosferi Old Trafforda Leicester City nije uspio osigurati prvi naslov prvaka u klupskoj povijesti. Odigrali su Manchester Unitedom 1:1. Međutim titulu će moći proslaviti u ponedjeljak navečer ako Tottenham ne pobijedi Chelsea u gostima.

Početnu dominaciju domaćini su okrunuli u osmoj minuti. Antonio Valencia ubacio je u kazneni prostor, a loptu je s lijeve strane prihvatio Anthony Martial te ju je zakucao u mrežu. Schmeichel je bio bespomoćan.Tri minute kasnije Wes Morgan (Leicester) donio je izjednačenje. Dočekao je jednu loptu ubačenu iz slobodnjaka i glavom je sjajno poslao u mrežu.

4. Hajduk bespomoćan u Gradskom vrtu

Nogometaši Osijeka pobijedili su u utakmici 34. kola Prve HNL Hajduk s 2-1 (0-0). U utakmici koja nije mogla utjecati na plasman niti jedne ekipe, jer je Osijek i prije nje osigurao osmo mjesto koje garantira ostanak u ligi, a Hajduk je još ranije osigurao treće mjesto, sva tri boda pripala su domaćim nogometašima koji su preko Josipa Kneževića u dva navrata uspjeli pogoditi mrežu mladog vratara Hajduka Ive Grbića, a Hajduk je tek u finišu iz kaznenog udarca uspio ublažiti poraz.

5. Visok poraz Cityja

U zadnjoj nedjeljnoj utakmici Engleske lige Southampton je kod kuće slavio protiv Manchester Citya s 4-2, te stigao na sedmo mjesto ljestvice.
City je doživio težak poraz u Southamptonu i to pred uzvratni ogled polufinala Lige prvaka u srijedu kod Reala u Madridu.

Junak utakmice bio je napadač domaćih Sadio Mane koji je postigao “hat-trick” (28, 56, 68), a u strijelce se upisao i Shane Long (25), dok je golove za City postigao Kelechi Iheanacho (44, 78).

6. Dudu zabio u dva gola u derbiju

U derbiju ukrajinskog prvenstva u Lavovu su se sastali Šahtar iz Donjecka i Dinamo iz Kijeva. Trener domaće momčadi Mirceau Lucescu izveo je na travnjak dosta izmiješanu jer dio prvotimaca čuva za uzvrat u polufinalnu Europske lige sa Sevillom. Tako je odlučio dati priliku od prve minute i Eduardu da Silvi. Bivši hrvatski reprezentativac na tom mu je zahvalio u 33. minuti vodećim pogotkom na utakmici. Pri tome mu je lijepo dodao Bernard.

Wellington je potom u 73. minuti povećao vodstvo Šahtara, a pet minuta poslije Eduardo je zabio svoj drugi gol. Napadač je odigrao cijelu utakmicu. Za Šahta nije nastupio kapetan Darijo Srna. Vida je pak odigrao svih 90 minuta za Kijevljane. Dinamo sada ima četiri boda više od Šahtara.

7. Dinamu naslov

Remijem između Splita i Rijeke nogometaši Dinama osigurali su 11. naslov prvaka zaredom. Dva kola prije kraja Dinamo ima šest bodova više te ih Riječani više ne mogu preskočiti.

23.04.2016., stadion Park mladezi, Split - MAXtv 1. HNL, 33. kolo, RNK Split - GNK Dinamo. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
PIXSELL

Riječani su ostali bez pobjede protiv Splita u dvoboju u kojem su propustili niz prilika, a najveće na samom kraju utakmice. Mitrović je četiri minute prije kraja udarcem glavom pogodio vratnicu, a u 89. minuti je vratar Duka obranio udarac Bezjaka iz blizine.

U zadnjim sekundama junak dvoboja Duka je obranio i veliku prigodu Gavranoviću.