DIP poslao podsjetnik strankama: 'Tko ne dostavi financijsko izvješće, bit će kažnjen'

Stranka koja ne ispuni svoje obveze može biti novčano kažnjena

11.01.2015., Sibenik - Biraci u drugom krugu predsjednickih izbora odlucuju tko ce iducih pet godina biti na celu drzave, aktualni predsjednik Ivo Josipovic, pravnik i glazbenik (SDP), ili Kolinda Grabar Kitarovic (HDZ), bivsa ministrica i diplomatkinja.r"nPhoto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Državno izborno povjerenstvo (DIP) podsjetilo je u srijedu političke stranke, nezavisne zastupnike i nezavisne vijećnike da su obvezni dostaviti godišnji financijski izvještaj za 2023., zaključno s 29. veljače ili im u suprotnom slijede administrativne i prekršajne kazne.

Godišnji izvještaj za prošlu godinu s propisanim prilozima, politički akteri dužni su dostaviti i Državnom uredu za reviziju, unosom u informacijski sustav za nadzor financiranja, računalni program putem kojega se propisana izvješća i objavljuju na mrežnoj stranici DIP-a.

Javno objavljivanje podataka

Kako bi si omogućili pristup tom sustavu i dostava godišnjeg izvještaja, političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici koji to dosad nisu učinili, trebaju popuniti Zahtjev za dodjelu korisničkog imena i lozinke za ulazak u sustav. Obrasci Zahtjeva dostupni su na mrežnoj stranici DIP-a www.izbori.hr, u rubrici “Nadzor financiranja”.

Kako su godišnji financijski izvještaji javni dokumenti, DIP ih objavljuje na svojoj mrežnoj stranici prvog radnog dana od dana dostave, odnosno unosa u informacijski sustav za nadzor financiranja.

Ako se izvještaj, primjerice, unese u srijedu do ponoći, javnosti će biti dostupan u četvrtak ujutro, unese li se, pak, u petak, javnost će ga moći vidjeti u ponedjeljak ujutro.

Obustava isplata

Političkoj stranci, nezavisnom zastupniku i nezavisnom vijećniku koji u propisanom roku ne dostavi godišnji izvještaj DIP-u i Državnoj reviziji privremeno će se obustaviti isplata sredstava za redovito financiranje iz državnog i proračuna jedinice samouprave. Odluku o tome donosi DIP, a obustava traje dok se obveza uredno ne izvrši.

Kad se, pak radi o prekršajnoj strani, politička stranka koja ne ispuni svoje obveze može u konačnici biti novčano kažnjena od 1300 eura do 13,272 eura, a nezavisni zastupnik i nezavisni vijećnik od dvije tisuće do 2655 eura, o čemu odlučuje prekršajni sud.