Dirljivo priznanje za slavnog rektora Borasa: prijatelji iz Mostara proglasit će ga počasnim doktorom

Preporuke, nagrade i počasti na relaciji Zagreb - Mostar dijele se godinama

U posljednjim mjesecima mandata na čelu Sveučilišta u Zagrebu, rektor Damir Boras bit će svečano promoviran u počasnog doktora Sveučilišta u Mostaru, ekskluzivno doznaje Telegram. Informacija koja u akademskim kuloarima kruži već neko vrijeme, upravo nam je službeno potvrđena sa Sveučilišta u Mostaru. Preciziraju kako je procedura dodjele počasnog doktorata Borasu pokrenuta na inicijativu tamošnjeg Studija informacijskih znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

Ta je procedura, proizlazi iz njihovog odgovora, već privedena kraju, pa preostaje samo svečana dodjela. Kako nam objašnjavaju, Senat Sveučilišta u Mostaru prema propisanoj je proceduri imenovao Povjerenstvo za dodjelu koje je razmotrilo inicijativu s Filozofskog fakulteta. Konačno izvješće Povjerenstva za dodjelu, očito pozitivno, usvojeno je na sjednici Senata. “Sljedeći korak je sama organizacija dodjele koja je u pripremnoj fazi”, zaključuju sa Sveučilišta u Mostaru u odgovoru Telegramu.

Boras je, inače, gostujući profesor na mostarskom Filozofskom fakultetu od 2011. godine. Tamo predaje kolegije iz područja društveno–humanističke informatike, računalne obradbe jezika, organizacije znanja i e-obrazovanja, a drži nastavu i na doktorskim studijima Sveučilišta u Mostaru, kao i na tamošnjem specijalističkom studiju bibliotekarstva.

Ovo mu nije prvo priznanje iz BiH

Počasni doktorat Sveučilišta u Mostaru dodjeljuje se, propisano je tako Statutom Sveučilišta, “istaknutim znanstvenim i javnim osobama iz zemlje i inozemstva za izuzetne doprinose u pojedinim područjima znanstvenoga, znanstveno-nastavnoga, kulturnog i umjetničkog stvaralaštva za izuzetan doprinos napretku Sveučilišta, kao i za izuzetne doprinose u duhovnome i materijalnom razvoju i djelovanju na promociji mira, tolerancije i humanosti”.

Svečanu promociju, odnosno dodjelu počasnog doktorata obavit će rektor Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić, inače također profesor mostarskog Filozofskog fakulteta. Ovo je dosad najveće priznanje koje rektor Boras dobiva u susjednoj državi. Prije četiri godine dobio je Večernjakov pečat, nagradu koja se dodjeljuje u organizaciji Večernjeg lista BiH. Nagrađen je za znanost, uz obrazloženje: “Senat u Zagrebu izabrao Ljubušaka. Rektor najvećeg sveučilišta u Republici Hrvatskoj govori osam stranih jezika. Uvjerljivo pobijedio u utrci za drugi mandat”.

Boras dao počasni doktorat Čoviću

Preuzimajući nagradu, Boras je tada kazao kako se zagrebačko sveučilište, kao najveće i najstarije, trudi da pomogne svim manjim sveučilištima, “a posebice Sveučilištu u Mostaru da pokaže kako je kvalitetno, da poboljša svoju kvalitetu i da postane jedno od najboljih sveučilišta u Bosni i Hercegovini”. Nagradu mu je tada, na pozornici u Mostaru, uručio upravo Zoran Tomić, rektor mostarskog sveučilišta koji će Borasa sada promovirati u počasnog doktora.

Tomić je, spomenimo kao crticu, 2019. bio dijelom izbornog stožera Kolinde Grabar-Kitarović uoči predsjedničkih izbora na kojima se natjecala za reizbor, a tadašnjoj predsjednici upravo je rektor Boras pisao preporuku za upis na doktorski studij zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti. Podsjetimo i kako je na inicijativu rektora Borasa Senat Sveučilišta u Zagrebu dodijelio prijeporni počasni doktorat Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ-a BiH i tadašnjem članu predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda. Preporuke, nagrade i počasti uzajamno se, dakle, dijele godinama.

U Mostaru usred mega krize u Zagrebu

Rektor Boras čest je gost u Mostaru. Osim što predaje na kolegijima Filozofskog fakulteta, u Mostaru smo ga pronašli usred jedne od najvećih kriza na Sveučilištu u Zagrebu, kada su prošle godine otkriveni razmjeri seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja na fakultetima. Telegram je tada otkrio da je Boras znao za najmanje jednu prijavu za zlostavljanje bivše studentice, no optuženog profesora Dragu Roksandića nije sankcionirao, već ga je ubrzo nagradio titulom professora emeritusa. U tim, za njega burnim danima, utočište je pronašao u Mostaru.

Tom je prilikom dao intervju u kojemu je izjavio da se u Mostaru osjeća kao kod kuće s obzirom na to da već 10 godina tamo predaje. Dodao je da je misija Sveučilišta u Zagrebu, ali i svih javnih sveučilišta u Hrvatskoj, da pomognu “izvrsnom Sveučilištu u Mostaru da bude još bolje”. Osvrnuo se i na financijsku pomoć Republike Hrvatske mostarskom sveučilištu.

“Sveučilište u Mostaru ima dobru pomoć, makar ja smatram nedostatnu, od Republike Hrvatske koja pogotovo sada u vrijeme Vlade Andreja Plenkovića jako dobro shvaća da treba pomoći Sveučilištu u Mostaru. To naravno shvaćaju i predstavnici hrvatskoga naroda u BiH, a ja se osobno zalažem da se ta pomoć i poveća”, rekao je Boras u intervjuu mostarskoj sveučilišnoj televiziji. Kazao je i da, iako smo u krizi, novaca za mostarsko sveučilište nikad nije previše i zaključio da je ulaganje u Sveučilište u Mostaru zapravo ulaganje u Hrvatsku.