Divjak na presici iznijela podatke: u godinu dana u školstvu je otkriveno 35 krivotvorenih diploma i svjedodžbi

Istovremeno, 28 ustanova na provjeru još nije poslalo niti jednu diplomu, što obuhvaća 13.744 zaposlenih u školama

FOTO: Screenshot N1

U proteklih godinu dana prilikom provjera diploma i svjedodžbi u sustavu školstva pronađeno je 35 krivotvorenih isprava o stečenoj kvalifikaciji. Izjavila je to danas ministrica Blaženka Divjak, koja je provjeru diploma među zaposlenicima u školstvu naložila nakon što se u prosincu prošle godine pojavila zaposlenica s lažnom diplomom.

Divjak ističe kako je među 35 krivotvorenih dokumenata, 18 diploma te 17 svjedodžbi. Dvije su, pak, krivotvorene na ime fakulteta iz Srbije te po jedna na ime fakulteta iz Slovenije i Austrije. Zaposlenici kod kojih su pronađene odmah su prijavljeni policiji i DORH-u te su dobili otkaz, pišu 24sata.

Neobični razlozi za neprovjeravanje

Inače, dosad je u provjeru otišlo 57.905 isprava, a za 10.958 zaposlenih još se čeka potvrda o pravovaljanosti. Istovremeno, 28 ustanova na provjeru još nije poslalo niti jednu diplomu, što obuhvaća čak 13.744 zaposlenih u školama. Svoje diplome na provjeru nije poslalo ni 88 ravnatelja ustanova.

“Neki razlozi koje su nam naveli ravnatelji zašto isprave nisu poslane na provjeru bili su neobični, poput toga da nisu znali da to trebaju učiniti, iako smo mi poslali jasnu uputu i mediji godinu dana izvještavaju o tome, pa da nije bilo potrebe, da ne postoji razloga za sumnju, da nisu znali kako provjeriti diplome u Republici Srbiji ili BiH, iako smo i to pojasnili u uputi ili poput toga da zaposlenici svojim radom dokazuju svoju stručnost i kvalifikacije”, rekla je Divjak dodajući kako je ravnatelj dužan provesti provjeru isprava za sve zaposlenike, kao i za sebe samog.

Uspostavljanje nove procedure

Ministrica je kazala kako je u 81 posto škola uspostavljena sustavna provjera prilikom novog zapošljavanja dok u 19 posto ta procedura nije uspostavljena. “Neophodno je uspostaviti proceduru provjere prilikom novih zapošljavanja, a prosvjetna inspekcija će tijekom nadzora provjeriti jesu li sve isprave zaposlenih, uključujući ravnatelja, poslane na provjeru vjerodostojnosti”, dodala je Divjak.

Kad je krenula u provjeru, dodala je, nije očekivala da će se otkriti još lažnih diploma i svjedodžbi, posebno ne ovoliko. Najviše su je pak, istaknula je, šokirali primjeri krivotvorenih isprava kod nekih koji su čak dobili i nagrade.

Najavila novi sustav

Na pitanje zašto svi Fakulteti, poput Pravnog, ne bi na svojim stranicama objavili javno imena onih koji su diplomirali, Divjak je istaknula kako bi to bilo dobro za povećanje transparentnosti, ali da ministar to ne može narediti.

Najavila je kako Ministarstvo trenutno radi na registru koji će omogućiti povezivanje sa sustavom e-građanin, odnosno maticom kako bi se dokumenti provjeravali automatski. “No, to je posao koji neće biti završen u sljedećih nekoliko mjeseci. I to bi onda bio upisnik, ne samo za diplome i svjedodžbe nego bi pratio kompletne podatke o čovjeku od upisa u vrtić pa do završetka fakulteta”, najavila je Divjak.