Predizbori u New Hampshireu: Djedica Sanders porazio Hillary i dosad najsumanutiji Trumpov govor

Sanders je odnio je premoćnu pobjedu nad Clinton u New Hampshireu

US Democratic presidential candidate Bernie Sanders celebrates his victory during the primary night rally in Concord, New Hampshire, on February 9, 2016.
Self-described democratic socialist Bernie Sanders and political novice Donald Trump won New Hampshire's presidential primaries Tuesday, US media projected, turning the American political establishment on its head early in the long nominations battle. / AFP / Jewel Samad
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Republikanski kandidat Donald Trump i demokratski senator Bernie Sanders odnijeli su iznenađujuće pobjede na unutarstranačkim izborima u američkoj saveznoj državi New Hampshire održanima u utorak.

Uspjeh ove dvojice kandidata, koji predstavljaju neku novu struju u američkoj politici, najglasnija je kritika karijernim političarima. Osim toga, gotovo sigurno nagovještava dugotrajnu utrku za nominaciju na predsjedničkim izborima, smatra New York Times.

1. Premoćna Sandersova pobjeda

Premoćna pobjeda senatora iz Vermonta, Bernieja Sandersa nad Hillary Clinton iznimno je upečatljiva uzevši u obzir šanse koje su mu davali prije početka kampanje, ali i nakon izbora u Iowi. Sanders sam sebe zove demokratskim socijalistom i njegova kampanja najviše se fokusira na anti-establišmentovsku poruku. U potpuno neočekivano premoćnoj pobjedi, Sanders je odnio 60% glasova, dok je njegova protivnica dobila tek 38,4%. U Iowi su bili praktički izjednačeni pa je Clinton u nekoliko navrata odnijela pobjedu bacanjem novčića.

“Stanovnici New Hampshirea poslali su glasnu poruku političkom establišmentu, ekonomskom establišmentu i medijskom establišmentu. Ljudi su rekli da je prekasno za establišmentovsku politiku i establišmentovsku ekonomiju”, izjavio je Sanders u svom pobjedničkom govoru.

Ukupni postoci glasova, međutim, ne otkrivaju punu premoć Sandersove pobjede. On je odnio pobjedu u gotovo svakoj demografskoj skupini o kojoj postoje podaci. Odnio je 55% glasova žena i 66% glasova muškaraca. Sanders je dobio 83% glasova među glasačima mlađima od 29 godina, 66% glasova osoba starih između 30 i 40 godina te 53% glasova u dobnoj skupini između 45 i 64 godine.

Jedine dvije skupine što su više glasova dale Hillary Clinton su birači stariji od 65 godina i oni koji zarađuju više od 200.000 dolara godišnje.

“Večeras, s rekordnim brojem glasača, i upravo zbog rekordnog broja glasača smo pobijedili. Pobijedili smo zato što smo iskoristili energiju i uzbuđenje što će trebati Demokratskoj stranci kako bi odnijeli pobjedu u studenom ove godine”, rekao je Sanders.

2. Milijarder bez dlake na jeziku

Trump, milijarder bez dlake na jeziku, dao je poticaj brojnim članovima Republikanske stranke za glasanje i istovremeno je zgrozio druge. On je najviše profitirao od činjenice da su brojni kandidati međusobno dijelili glasove. Naime, za republikansku kandidaturu na američkim predsjedničkim izborima borilo se više od 20 kandidata, s tim da su brojni odustali od predizborne kampanje.

Tradicionalni političari poput guvernera Ohia Johna Kasicha i bivšeg guvernera Floride Jeba Busha podijelili su glasove, što je omogućilo Trumpovu premoćnu pobjedu. Nakon 89% obrađenih glasova, Trump je dobio 35,1% glasova, Kasich na dalekom drugom mjestu dobio je 15,9%, a pobjednik iz Iowe Ted Cruz na trećem je mjestu s 11,6% glasova.

S druge strane je Trump uzeo glasove brojnih republikanaca i nezavisnih glasača u New Hampshireu igrajući na njihove strahove. Glasači zabrinuti zbog ilegalnih imigranata, neizbježne ekonomske krize i terorističkih napada na američkom tlu najviše su glasali za Trumpa.

Pobjednički govor Donalda Trumpa
Pobjednički govor Donalda Trumpa AFP/AFP

Sloganom svoje kampanje “Učinit ćemo Ameriku ponovno velikom” milijarder Trump započeo je svoj pobjednički govor. Nakon kratkih zahvala glasačima i obećanju da ih neće zaboraviti, Trump se okrenuo tradicionalnim izjavama.

“Porazit ćemo Kinu i Japan. Porazit ćemo Meksiko trgovinom. Porazit ćemo svaku državu što svakodnevno uzima toliko našeg novca. Više nećemo dopuštati takvo što”, izjavio je Trump.

Dotaknuo se već uvriježenih tema poput zaštite vojnih veterana, ukidanja američkih zakona o sustavu zdravstva popularno nazvanih Obamacare i naravno zaustavljanja ilegalne imigracije.

“Izgradit ćemo zid. Bit će izgrađen. Vjerovali ili ne, to uopće nije tako teško za izvesti”, uvjeren je Trump te dodao: “Bit ću najbolji predsjednik za zapošljavanje kojeg je Bog ikad stvorio. Zapamtite to”.

3. Veliki povratak Johna Kasicha

Guverner Ohija Kasich imao je gotovo dijametralno suprotan govor. Nakon samo 1,9% glasova u Iowi i ostvarenog osmog mjesta, Kasich je osvojio drugo mjesto u New Hampshireu s oko 15% glasova republikanskih birača. U svom pobjedničkom govoru pričao je o osoblju njegove kampanje koje je spavalo u izbornim centrima, a jeli su s plastičnih tanjura.

“Tako se osvajaju izbori”, zaključio je Kasich.

Najviše se fokusirao na pozitivnu poruku njegove kampanje. “Deseci milijuna dolara potrošeni su na negativne kampanje protiv nas. Nikad nismo bili negativni zato što smatramo da imamo više dobroga za ponuditi. Možda, možda uspijemo okrenuti novu stranicu u američkoj politici zato što je večeras svjetlost prevladalo tamu negativne kampanje”, ispričao je optimistični Kasich.

Međutim, bez obzira na Kasichev neočekivani rezultat, New York Times upozorava na određene nedostatke njegove kampanje na razini SAD-a. Naime, iako su neki prethodni kandidati za predsjednika dobili novi vjetar u leđa kampanji poput Ronalda Reagana 1980. ili Mitta Romneya 2012., svaki od njih imao je znatno bolju i veću organizaciju na saveznoj razini od Kasicha.