Nekad je nužno odabrati stranu

Djelatnica nasjela na 'direktorsku' prevaru, tvrtka iz Valpova u sekundi ostala bez 31.000 eura. Obmana uvijek kreće istom forom

Iz policije upozoravaju kako je upravo tzv. direktorska prijevara među sedam najčešćih financijskih online prijevara

A student from an engineering school attends, on Meudon, west of Paris, overnight on March 16, 2013, the first edition of the Steria Hacking Challenge. AFP PHOTO / THOMAS SAMSON (Photo by THOMAS SAMSON / AFP)
FOTO: AFP/Ilustracija

Osječko-baranjska policija traga za nepoznatim prevarantom koji je, lažno se e-mailom predstavljajući kao direktor, tvrtku iz Valpova oštetio za više od 30 tisuća eura.

Policija je u srijedu objavila kako je nepoznata osoba poslala elektronsku poštu djelatnici tvrtke iz Valpova, kojoj se lažno predstavljao kao direktor te od nje tražila uplatu više od 31 tisuće eura na račun inozemnog poduzeća.

Jedan od najčešćih oblika online prijevare

Djelatnica je taj novac uplatila, ali i ubrzo shvatila kako je prevarena, zbog čega su iz njene tvrtke nepoznatog počinitelja kazneno prijavili zbog prijevare, dok iz policije najavljuju daljnji rad na otkrivanju prevaranta.

Iz policije upozoravaju kako je upravo tzv. direktorska prijevara među sedam najčešćih financijskih online prijevara, u kojoj se varalice pretvaraju da su šefovi ili nadređeni te prijevarom navode žrtve da uplate novčani iznos na lažni račun, ili da neovlašteno doznačuju novce s poslovnog računa.

Također, pretvaraju se i da su klijenti ili dobavljači te navode žrtve da plate buduće račune na drugi bankovni račun, ili šalju lažne poruke e-pošte kojima žrtve prijevare pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.

Prijevara i u Poreču ‘teška’ više desetaka tisuća eura

I istarska Policijska uprava je kao upozorenje te primjer navela slučaj tvrtke iz Poreča, čiji su djelatnici nasjeli na direktorsku prijevaru, kojom je tvrtka ostala bez više desetaka tisuća eura.

Neznanac im se u prvih desetak dana ove godine u tri navrata mailom lažno predstavljao kao odgovorna osoba tvrtke, naloživši računovodstvu uplatu novčanih sredstava na račune triju tvrtki. Nakon provjere računa utvrđeno je kako nalozi za isplatu nisu poslani s originalne e-mail adrese odgovorne osobe, te da je na štetu tvrtke počinjeno kazneno djelo prijevare.

Iz policije stoga upozoravaju na prijevare s računima (BEC – Business Email Compromise), pri čemu se prevaranti predstavljaju kao klijenti ili dobavljači te navode djelatnike tvrtki da uplate račune za određene usluge na drugi bankovni račun.