Dobili smo službeni dokument kojim je Džek Djordić uvjerio upravu Vukovara da gradi Hilton. Zvuči kao zezancija

Stručno povjerenstvo, a zatim i gradonačelnik Penava, prihvatili su i potpisali ponudu napisanu u nekoliko rečenica

Sada postoji i službena potvrda da bi se u Vukovaru trebao graditi neboder od 36 katova, najviša zgrada u Hrvatskoj. Cibonin toranj u Zagrebu, za usporedbu, ima 11 katova manje. No, Vukovar Tower, kako u opisnom prijedlogu investicijskog zahvata tvrtka Immo Invest Partner Vukovar d.d., s potpisom izvršnog direktora Džeka Djordića, naziva tu građevinu, nadvisit će ne samo najviši stambeni neboder u Hrvatskoj, onaj u Rijeci, visok 96 metara, s 28+2 kata, već i najvišu građevinu u Hrvatskoj – Zagrebačku katedralu, visoku 105 metara.

Vukovar Tower bit će visok 125 metara i za čak 75 metara nadvisit će legendarni vukovarski vodotoranj, jedan od simbola tog grada! Kad je u srpnju prošle godine Telegram prvi objavio tu spektakularnu vijest, vukovarski gradonačelnik Ivan Penava ostao je zatečen, jer se u javnosti pojavila njegova strogo čuvana tajna, pa je u medijima izjavljivao kako se radi o neprovjerenim informacijama i novinarskom žutilu. Međutim, Telegram je danas u posjedu službene ponude tvrtke Immo Invest Partner, koju je 20. ožujka ove godine prihvatilo stručno povjerenstvo, a svoj potpis na taj dokument stavio upravo Ivan Penava.

Tvrtka je registrirana prije pola godine

U toj ponudi stoji kako će broj nadzemnih etaža Vukova Towera biti 36, a hotel u sastavu tornja imat će 16 katova. Ranije se spominjalo, a sada to ne piše, da će to biti Hotel Hilton. Deset katova namijenjeno je poslovnom prostoru, a 6 stambenom. Ukupna površina Vukovar Towera bit će 25.000 metara četvornih, a investicija će stajati 25 milijuna eura (oko 185 milijuna kuna).

Iz opisnog prijedloga investicijskog zahvata još se dâ iščitati kako će gradnja biti završena u roku od sedam godina, a jedna od najzanimljivijih rečenica u opisu investicije je ova: ”Kao investitori, očekujemo da izvanredna postavka ovog novog građevinskog projekta, zahvaljujući snažnom signalnom učinku, privlači daljnje potencijalne investitore za cjelokupno okruženje i, iznad svega, dodaje vrijednost gospodarstvu u Vukovaru”.

Iako sintagma ”signalni učinak” nije pojašnjena, investitor je vjerojatno htio poručiti kako će Vukovar Tower biti svojevrsni svjetionik na Dunavu koji će mamiti moguće druge investitore da počnu s ozbiljnim ulaganjima i taj grad pretvore u svojevrsni hrvatski Singapur ili Hong Kong.
No, ponuda Immo Invest Partnera, tvrtke koja je registrirana na Trgovačkom sudu u Osijeku 21. prosinca prošle godine s temeljnim kapitalom od 200.000 kuna i čije je sjedište u Vukovaru, neobična je još po nečem.

Svoj mega projekt obrazložili su s 214 riječi

Kada je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava u istoj godinu prvo kupio derutni Hotel Dunav, pa ga potom odlučio prodati (o čemu smo također pisali), objavio je javno prikupljanje ponuda za prodaju nekretnina od posebne važnosti u vlasništvu Grada Vukovara. Ta javna ponuda bila je iznimno opširna i detaljna. U jednom od poglavlja, primjerice tako je stajalo i ovo: ”Ponuda se zajedno s pripadajućom dokumentacijom izrađuje na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.

Ukoliko je neki od dokumenata na stranom jeziku ponuditelj obvezno uz izvornik dokumenta prilaže i njegov ovjereni prijevod na hrvatski jezik od strane ovlaštenog sudskog tumača. Ponuditeljima je dozvoljeno u ponudi koristiti pojedine strane riječi, izraze koji ne utječu na razumljivost ponude kao npr. stručne riječi, internacionalizme i prilagođenice koje su opće razumljive i koje ne utječu na razumljivost ponude prema prodavateljevom sudu. Ostale riječi ili navodi moraju biti na hrvatskom jeziku”.

Nastranu sada je li ponuda Immo Invest Partnera poštivala taj uvjet jer se uz ”signalni učinak”, u ponudi spominju i riječi tower, realiziran, gastronomski, business club, summe i slične, za koje postoje odgovarajuće hrvatske riječi. Najneobičnija je šturost opisa projekta koji bi se trebao graditi. Dok iznimno opširna i široko elaborirana javna ponuda za prodaju Hotela Dunav, koja je, vidjeli smo sadržavala i jezične upute, ima čak 4.940 riječi, sama ponuda svedena je na svega 214 riječi!

Gradonačelnik se morao riješiti zgrade koju je lakomisleno kupio

Metaforički, to bi bilo kao da usporedite opseg romana Rat i mir s opsegom, recimo, Ježeve kućice. Opisni prijedlog investicijskoga zahvata Vukovar Tower, mjesto povratka, kada se oduzme spomenuti naslov, sadrži tek 214 riječi u što su uključene i brojke. Dakle, natječaj kojim se tražilo kupca Hotela Dunav imao je 4.940 riječi, dok ”srce” ponude Immo Invest Partnera, opisni prijedlog investicijskoga zahvata o gradnji tornja od 36 katova, najviše zgrade u Hrvatskoj, sveden na samo 214 riječi.

To je, međutim bilo dovoljno stručnom povjerenstvu čije je mišljenje podržao i potpisao gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, da prihvate ponudu Immo Invest Partnera. Vjerojatno i zato što je bila jedina i što se Penava po svaku cijenu htio riješiti derutnog i neupotrebljivog Hotela Dunav, kojeg je lakomisleno kupio od privatne vinkovačke tvrtke Eurco (a ova ga ranije kupila od Agrokora Ivice Todorića), potrošivši 10,36 milijuna kuna gradskog novca.

Komotni rokovi u kojima moraju zatražiti dozvole

Iako ponuda tvrtke Immo Invest Partnera čiji je izvršni direktor Džek Djordić s adresom u Švicarskoj, a upravni odbor, uz njega čine Frenk Djordić (također s adresom u Švicarskoj), te Petar Đordić iz Privlake, kraj Vinkovaca, ima čak 26 stranica, samom projektu posvećeno je ukupno šest (6), koje pak sadrže spomenutih 214 riječi. Sve ostalo su kojekakve potvrde vukovarskih gradskih tvrtki koje izjavljuju kako nemaju potraživanja prema Immo Invest Partneru, izvadak iz sudskog registra, potvrda Ministarstva financija da tvrtka nema duga po osnovi javnih davanja, a kako bi ih mogla imati kada je osnovana 21. prosinca prošle godine.

U međuvremenu grad Vukovar i Immo Invest Partner potpisali su ugovor o kupoprodaji derutnog Hotela Dunav, na samoj obali Dunava. Cijena je 11,3 milijuna kuna, a kupac Immo Invest Partner uplatio je jamčevinu od 1,07 milijuna kuna. Ostatak od 10,23 milijuna kuna trebao bi isplatiti osam dana nakon što ishodi pravomoćnu građevinsku dozvolu. A rok za to je više nego komotan: Immo Invest Partner u roku od 18 mjeseci od zaključenja ugovora (4. svibnja ove godine) mora podnijeti zahtjev za izdavanje građevinske dozvole za Vukovar Tower, visok 36 katova.

Tek ćemo za 7 godina doznati gradi li se doista Hilton

No, ne bude li im godina i pol dana dovoljna, rok se može produžiti za još šest mjeseci. Nakon toga Immo Invest Partner ima još tri mjeseca vremena za ishođenje pravomoćne građevinske dozvole. Tek kada to učini, bit će dužan Gradu Vukovaru platiti i ostatak kupoprodajne cijene od 10,23 milijuna kuna.

Što će nakon toga biti i hoće li sadašnje ruglo u središtu Vukovara, ruševina nekoć lijepog hotela, napokon nestati, znat će se za dvije godine. A da bi se saznalo hoće li na njegovom mjestu ikada niknuti najviša zgrada u Hrvatskoj s 36 katova (ako je do tada netko ne pretekne) trebat će pričekati još sedam godina.