Dodijeljen je i Nobel za mir; dobili su ga ljudi koji se bore protiv silovanja u ratu

Nagradu je dobila jezidska aktivistica koja je bila ropkinja ISIS-a i ginekolog koji liječi žrtve

FOTO: twitter

Kongoanski ginekolog Denis Mukwege i jezidska aktivistica Nadija Murad dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za mir za svoju borbu protiv korištenja seksualnog nasilja kao oružja u ratu, objavio je u petak Norveški odbor za dodjelu Nobelove nagrade.

“Denis Mukwege i Nadia Murad riskirali su vlastite živote u borbi protiv ratnih zločina i traženju pravde za žrtve”, kazala je predsjednica Norveškog odbora Berit Reiss-Andersen.

Prošle je godine Nobelovu nagradu za mir dobila Međunarodna kampanja za zabranu nuklearnog oružja (ICAN).

ISIS-ovci su je zarobili i pobili joj obitelj

Murad je jezidska žena koju su mučili i silovali militanti tzv. Islamske države. Zajedno s drugim ženama Jezida (kurdska etnoreligijska skupina iz Iraka) zarobljena je u kolovozu 2014. kada su militanti ISIS-a napali njeno selo Kocho na području sjevernog Iraka.

Osim nje, zarobili su njene sestre, a izgubila je šestero braće i majku. Militanti su u tom pohodu ubili sve muškarce i žene koje su smatrali prestarima za seksualno iskorištavanje.

Druga najmlađa dobitnica Nobela za mir

Nadia Murad ima 25 godina i druga je najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir, nakon što je 2014. nagradu dobila Malala Yousafzai koja je imala samo 17 godina.

Postala je zaštitno lice kampanje za oslobađanje Jezida i zaustavljanje trgovine ljudima nakon što je iz ralja ISIS-a pobjegla u studenom 2014.

Liječio oko 30 tisuća žrtava seksualnog zlostavljanja

Mukwege kao ginekolog liječi žrtve seksualnih zlostavljanja, uglavnom se radi o ratnim žrtvama. 63-godišnji ginekolog vodi bolnicu za žrtve silovanja u DR Kongu, u gradu Bukavuu na istoku zemlje. Otvorena je 1999. godine, klinika svake godine liječi tisuće žena i muškraca, žrtava seksualnog nasilja u zonama sukoba.

Mukwege i njegovi kolege su na području DR Konga liječili i pomagali oko 30 tisuća žrtva zlostavljanja, od kojih su mnogi imali strašne ozljede.

Ukupno 331 nominiranih

Za ovogodišnjeg Nobela za mir bilo je ukupno 331 nominiranih osoba i organizacija.

Oboje ovogodišnjih dobitnika Nobela već su dobili brojne nagrada za ljudska prava, među ostalima i nagradu Saharov Europskog parlamenta.