Dok je Pariz gorio, Macron se fotkao s Eltonom Johnom. I to govori više od svega zašto su neredi sve žešći

Francuski predsjednik je suočen s ogromnim problemima, a pritom im i sam daje dodatno gorivo

FOTO: AFP, Instagram

Iako je francuska politička scena izrazito polarizirana, a u oporbi, nasuprot predsjedniku Emmanuelu Macronu, dominiraju tvrda ljevica i tvrda desnica, svi tamošnji politički akteri u jeku aktualnih uličnih nereda koji potresaju cijelu državu složni su u jednom: malo toga se promijenilo od velikih i prilično nasilnih prosvjeda 2005. godine kada su mladi ljudi, poglavito imigranti, prosvjedovali predgrađima francuskih gradova.

Ne slažu se, međutim, oko uzroka. Marine Le Pen, čelnica populističke i krajnje desne stranke Nacionalno okupljanje (RN), baš kao i konzervativni Republikanci, smatra kako su nekontrolirane migracije i nedovoljna represija tijekom proteklih 18 godina doveli do bujanja bezakonja pa onda i izbijanja trenutnih nereda diljem zemlje.

Za Jean-Luca Melenchona, osnivača također populističke, ali ljevičarske stranke Nepokorena Francuska, uzrok leži u, prema njegovu mišljenju, pretjeranoj represiji te nečinjenju države da poboljša životni standard potomaka ljudi iz nekadašnjih francuskih kolonija u Africi koji danas žive u getoiziranim naseljima. Sličan stav dijele i umjerenije političke stranke s ljevice.

‘Francuzi ne žele živjeti zajedno’

To da je upravo sada, nakon što je policajac ubio 17-godišnjaka sjevernoafričkog podrijetla Nahela M., nasilje eksplodiralo, nije iznenadilo baš nikoga, piše u analizi londonski Times. Kada je Macronov prvi ministar policije Gerard Collomb, inače socijalist, prije pet godina napuštao vladu, predvidio je kako će nasilje u predgrađima postati i gore nego spomenute 2005. godine.

“U tim zajednicama je sve više anarhije, a i Francuzi više ne žele živjeti zajedno. Sukobljavaju se jedni s drugima i situacija postaje prilično nasilna”, ocijenio je tada Collomb.

Još od vremena predsjednika Nicolasa Sarkozyja, francuske su vlasti od 2008. godine ulagale silan novac u banlieues (predgrađa francuskih gradova, poglavito Pariza op.a.), s ciljem poboljšanja školskog sustava, uvjeta stanovanja i otvaranja kvalitetnijih radnih mjesta na tim područjima, ali bez značajnog učinka.

Obećanja nisu ispunjena

Centrist Macron izbornu je pobjedu odnio 2017. godine na valu obećanja da će premostiti podjele u društvu i zacijeliti rane za koje je okrivljavao društvene mreže i širenje teorija zavjere. Iz političke je mirovine povukao Jean-Louisa Borlooa, ministra u nekoliko prethodnih vlada, i angažirao ga da osmisli veliki plan za rješavanje problema u predgrađima. No, godinu dana nakon što mu je plan došao na stol, odbacio ga je ocjenjujući ga preambicioznim i preskupim.

Uoči predsjedničkih izbora održanih lani, Macron je počeo skretati udesno pa je pokrenuo čitavu kampanju za okončanje, kako je rekao, “separatističkih tendencija” u četvrtima u kojima živi većinski muslimansko stanovništvo.

Ovoga proljeća, nakon višetjednih povremeno nasilnih prosvjeda stotina tisuća građana zbog kontroverzne mirovinske reforme, Macron je dramatično ustvrdio da je na djelu “decivilizacija”, odnosno slom zakona i reda, a sve je to povezao i s nasiljem u predgrađima, napadima krajnje desnice na nekolicinu gradonačelnika te sukobima ekstremnih ljevičara s policijom. Zbog tih izjava optužen je za podilaženje glasačima Marine Le Pen, ekstremno desnog polemičara antiimigrantskih nazora Erica Zemmoura kao i lidera Republikanaca Erica Ciottija.

Macron je sve nepopularniji

Nakon ubojstva tinejdžera Nahela M., Macron je pokušao igrati za oba tima. Prvo je, i prije nego je započela istraga, oštro osudio postupak policijskog službenika nazivajući ga “neoprostivim i neobjašnjivim”. To je smjesta izazvalo negativne reakcije desne oporbe koja ga je optužila da ne poštuje policiju i pravnu državu.

S druge strane, Macron je ubrzo potom osudio i izgrednike i naredio pokretanje ogromne policijske operacije s ciljem uspostavljanja reda na ulicama “bez tabua”, na što je negativno reagirala ljevica. Melenchon je odmah osudio takav istup i, uz poziv na smirenost, podržao demonstracije “za pravdu”.

Dok tabori Melenchona i Le Pen tijekom ove situacije žele politički profitirati, Macron je pod velikim pritiskom da suzbije nerede. Međutim, kamen spoticanja mu je njegova velika nepopularnost i gubitak vjerodostojnosti nakon što je, mimo parlamenta, uspio progurati svoju mirovinsku reformu. A povrh svega, dodatni udarac mu je predstavljala činjenica da je u srijedu navečer, dok su ulice pariških predgrađa gorjele, snimljen kako sa suprugom Brigitte u centru metropole uživa u koncertu Eltona Johna.