Dok se SDP bavi satirom Most je, moramo priznati, odradio važnu stvar; mogli bi srušiti lex šerif

Pronašli su način kako da prijave polemični zakon i natjeraju Ustavni sud da o njemu odluči hitno

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Grad Vrgorac, na čelu s Mostovim gradonačelnikom Antom Pranjićem, uputio je polemični Lex šerif na ocjenu ustavnosti. Punim nazivom Zakon o lokalnoj i područnoj samoupravi Sabor je izglasao u prosincu, a kako je i Telegram više puta pisao, sporno je što se njime jačaju lokalni čelnici, a minorizira uloga gradskih, odnosno županijskih vijeća.

O ovom prijedlogu Ustavni sud će, kako nalaže Ustavni zakon o Ustavnom sudu, morati odlučiti po hitnom postupku, u roku od 30 dana. Stvar je u tome što iza prijedloga stoji Grad Vrgorac; kada bi zahtjev dolazio od drugih osoba ili tijela, procedura ne bi morala biti hitna. “Ovo jamči najbrži odgovor Ustavnog suda, jer je riječ o zaštiti jednog od najvažnijih ustavnih prava, prava na lokalnu samoupravu, kao i temeljnog načela diobe vlasti iz čl. 4. Ustava”, pojašnjava za Telegram vodeći stručnjak za javnu upravu, profesor sa zagrebačkog Pravnog fakulteta Ivan Koprić.

Da je zahtjev podnio Most, sve bi trajalo dulje

U ostalim slučajevima, kad se pošalje zahtjev za ocjenu ustavnosti, Ustavni sud o njemu mora raspravljati, ali ne radi se o hitnom postupku, niti je određen ikakav zakonski rok za odluku. Tako recimo, u slučaju da je ova inicijativa išla iz Sabora, odnosno da je Most skupio petinu zastupnika koliko ih je potrebno za pokretanje postupka pred Ustavnim sudom, Ustavni sud bi o tom mogao donijeti odluku kada to sam odluči.

Mostovci su danas održali press konferenciju na kojoj su naveli razloge zbog kojih su se odlučili zakon poslati na ocjenu ustavnosti. Smatraju da je zakon pun loših, nerazumnih i neprihvatljivih odredbi, a dvije odredbe su i neustavne. Prva se odredba odnosi na mogućnost da gradonačelnici povuku prijedlog proračuna i ponovo ga upute na odlučivanje vijeću.

Most upozorava na dvije neustavne odredbe

“Zakon stvara iznimnu pravnu nesigurnost jer ne propisuje koliko puta bi gradonačelnici mogli povlačiti svoj prijedlog iz procedure kako bi vijeće moglo do kraja godine donijeti proračun. Ta odredba krši ustavno pravo na samoupravu putem predstavničkog tijela”, smatraju Mostovci.

Druga polemična odredba je ta što je propisano da zakon stupa na snagu prvoga dana od dana objave u “Narodnim novinama”. “Ustav propisuje da zakon stupa na snagu najranije osmi dan od dana njegove objave, osim ako nije, zbog osobito opravdanih razloga, zakonom drukčije određeno. Međutim, pri donošenju ‘Lex šerif’ nisu navedeni nikakvi osobito opravdani razlozi koji bi bili ustavno opravdani”, poručuju.