Dok svi mahnito broje turistička noćenja, oni broje milijarde. Istražili smo tajnoviti 'sektor M', djelatnost jaču čak i od turizma

Sektor obuhvaća zanimljivo društvo - od arhitekata, pravnika i računovođa, preko inženjera i savjetnika do društava koji upravljaju kladionicama

FOTO: Profimedia/AFP

Kad se u Hrvatskoj govori o gospodarstvu i zapošljavanju rijetki se osvrću na tvrtke koje je službena statistika smjestila u kategoriju stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti.

Iza slova M, kako je taj sektor označila Nacionalna klasifikacija djelatnosti, skriva se zanimljivo, šaroliko društvo, od arhitekata, pravnika i računovođa, preko inženjera i savjetnika do društava koji upravljaju sportskim kladionicama.

Zastupnici rado ostaju u sjeni

Statistike kažu da se u tim djelatnostima pokreće najviše novih poduzeća, ali da ih istovremeno najviše prestaje s radom, što znači da je poprilično dinamično. Ali i da je godišnji prihod jednak onom koji se ostvari u sektoru informacija i komunikacija i da je veći od ukupnog prihoda u turizmu i poljoprivredi.

Barem kad su u pitanju trgovačka društva koja su obveznici poreza na dobit i moraju Fini predati svoja financijska izvješća, a takvih je lani u Hrvatskoj bilo više od 150 tisuća.

I dok se vlasti i javnost bave zbrajanjem noćenja i dolazaka turista, nedostatkom radnika u toj branši i poreznim opterećenjima u kafićima, djelatnost M nema svoje istaknute zastupnike u javnosti, ne izlazi sa zahtjevima koji se tiču uvjeta poslovanja. Možda zato što te tvrtke, zahvaljujući raznolikosti, nemaju zajedničke interese i probleme, a možda rado ostaju u sjeni.

Jači od turizma i poljoprivrede

Lani su te tvrtke, njih nešto više od 23 tisuće, ostvarile više od 46,1 milijardi kuna prihoda, pokazuje Finina analiza. To je gotovo 12 milijardi kuna više od prihoda poduzetnika u poljoprivredi i pet milijardi kuna više nego što su pokazali poduzetnici u djelatnosti smještaja i priprema i usluživanja hrane, odnosno u turizmu. Pri tome treba imati na umu da ti podaci ne uključuju iznajmljivače apartmana, koji čine značajan udio u turizmu.

Iako većinu prihoda tvrtke iz stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti ostvaruju na domaćem tržištu, lani su izvozom svojih usluga zaradili 9,1 milijardu kuna, što je gotovo 20 posto ukupnih prihoda. Godinama su vladali otprilike isti odnosi u prihodima tih djelatnosti pa su na osnovu toga tvrtke registrirane u M kategoriji ostvarivali i ukupno veću dobit.

U 2021. godini njihova je dobit bila četiri i pol milijarde kuna, nasuprot dobiti u turizmu od milijardu i 800 milijuna ili poljoprivredi koja je skupila milijardu kuna ukupne dobiti. Bili su jači i od graditeljstva u kojem je 70 milijardi kuna prihoda bilo dovoljno za tri milijarde kuna dobiti.

Minus zbog tvrtke Ivice Todorića

Finino izvješće kaže da je djelatnost M lani odjednom potonula u crveno i da je imala gubitak od gotovo 3,7 milijarda kuna.

No, nije odvjetnicima, arhitektima, poslovnim savjetnicima ili onima koji upravljaju kladionicama lani odjednom krenulo loše. Oni su zapravo još i bolje poslovali i njihova je dobit porasla. Gubitak je stvoren tek na papiru i donijela ga je jedna tvrtka – Agrokor projekti u stečaju. Ta je tvrtka, čiji je jedini vlasnik Ivica Todorić, lani prijavila gubitak od 9,7 milijardi kuna i to je u konačnici razlog za ukupan gubitak cijele djelatnosti.

Kad se iz računice isključi Agrokor projekti, tvrtka koja nema ni zaposlenih ni prihoda, djelatnost M opet je ostvarila impresivnu dobit od šest milijarda kuna, što je rast dobiti od 33 posto u odnosu na prethodnu godinu. I opet je to veća dobit od turizma i to za gotovo dvije milijarde kuna, te građevinarstva za dvije i pol milijarde kuna iako su građevinske tvrtke lani imale više od 83 milijardi kuna prihoda.

Emma Gamma zaradila 468 milijuna

Najveću dobit među tvrtkama koje spadaju u stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti lani je imala EMMA GAMMA Adriatic i to u iznosu od 468 milijuna kuna. Riječ je o tvrtki koja je preuzela kladionice SuperSport i koja je podružnica češke grupe Emma Capital. Uz igre na sreću bave se i ugostiteljstvom. Najveće prihode, veće od 950 milijuna kuna, imala je tvrtka KONČAR – INŽENJERING.

Predvodnici u dobiti i prihodu najbolje govore o tome koliko se različitih poslova smjestilo u kategoriju. Taj segment gospodarstva, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, trenutno zapošljava 109.663 radnika, u što su uključeni i zaposleni u obrtu. To je osam tisuća više nego lani u isto vrijeme.

Najviše zaposlenih pri tome imaju tvrtke koje se bave arhitektonskim djelatnostima i inženjersko tehničkim ispitivanjima, gotovo 30 tisuća. Odmah iza njih su, s više od 28 tisuća zaposlenih, tvrtke koje nude savjetovanje u upravljanju.