Nekad je nužno odabrati stranu

Doktori u riječkom KBC-u uspjeli su, prvi put, ženama vratiti glas tako što su im u glasnice ubrizgali botoks

Pacijenti iz Hrvatske na takav zahvat do sada su morali odlaziti u Sloveniju

Novouređeni prostori Hitne pomoći KBC Rijeka 13.07.2018., Rijeka - Novouredjeni prostori Hitne Pomoci Kbc Rijeka na lokalitetu Susak. 
Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: Nel Pavletić/PIXSELL

U riječkoj bolnici prvi put u Hrvatskoj uspješno je izveden zahvat kojim je ubrizgavanjem botoksa u glasnice dvjema pacijenticama vraćen glas. Iza uspješnog liječenja spazmodične disfonije stoje Zavod za audiologiju i fonijatriju i Klinika za neurologiju KBC-a Rijeka. Iz KBC-a Rijeka su za Index.hr rekli da su pacijenti iz Hrvatske na takav zahvat do sada morali odlaziti u Sloveniju.

U izvođenju zahvata sudjelovale su predstojnica Zavoda za audiologiju i fonijatriju prim. mr. sc. Tatjana Šepić, fonokirurginja dr. Dijana Maržić i glavna sestra Astrid Rodin te predstojnica Klinike za neurologiju doc. dr. Vladimira Vuletić, dr. Barbara Zadković i glavna sestra Sanja Milinković.

Postupak se mora ponavljati

Iz riječkog KBC-a su objasnili da je spazmodična disfonija bolest koja nastaje kada problemi u dijelovima mozga koji kontroliraju pokret uzrokuju spazam mišića koji kontroliraju glas. Bolest češće pogađa žene nego muškarce i obično se javlja u dobi od 30. do 50. godine. Botoks, odnosno toksin botulinuma, koristi se u malim dozama kako bi olakšao spazam mišića.

“To je, nažalost, postupak koji se mora ponavljati radi prolaznog efekta botoksa. Toksin botulinuma uglavnom se ugrađuje kako bi se pojačala masa glasnice tako da zdrava glasnica dotiče bolesnu i na taj se način pacijentu vraća glas”, kazala je predstojnica Zavoda za audiologiju i fonijatriju prim. mr. sc. Tatjana Šepić za Index.hr.