Nekad je nužno odabrati stranu

Doktorica objasnila zašto će prosvjedovati: 'Osnovica mi je ispod 1000 eura, dolazim ranije da riješim probleme pacijenata'

Govorila je o razlozima zašto liječnici 18. ožujka idu u prosvjed

FOTO: Nova TV

Hrvatski liječnici najavili su veliki prosvjed koji će se održati 18. ožujka na Markovom trgu, a pozvali su i građane da im se pridruže. Prosvjed su najavili zbog općeg nezadovoljstva liječnika stanjem u hrvatskom zdravstvu.

Ministar zdravstva Vili Beroš danas je na vijest o prosvjedu rekao da se rješenja donose dijalogom, a ne na presicama. Pitao je i ima li stvarne volje i želje za dijalogom i traženjem rješenja ili je riječ o nekim drugim motivima. A tu izjavu je, između ostalog, za Novu TV komentirala liječnica obiteljske medicine Magdalena Šobar iz Inicijative mladih liječnika.

Duge liste čekanja za ultrazvuk

“Kakvi drugi motivi bi mogli biti, ja ne znam. Nama je bitan pacijent, bitna su nam prava pacijenata, koji su zakinuti, i bitne su nam naše kolege. Bitna nam je zakletva koju smo položili – da ćemo čuvati život i da ćemo čuvati svoje kolege”, rekla je Šobar čija ambulanta, govori, ima više od 2190 pacijenata. Većinu vremena, kaže, stigne riješiti sve njihove probleme, ali radi duže i dolazi ranije.

“No moram zahvaliti pacijentima koji imaju razumijevanja za gužve. Pritisak je velik jer su određene ambulante zatvorene. Starije kolege otišle su u mirovinu i ne može se naći zamjena za tu ambulantu. One se zatvaraju, a pacijenti se raspodjeljuju u druge ambulante”, objasnila je dalje, uz žaljenje što pacijenti ne mogu ostvariti svoje pravo na osnovnu zdravstvenu zaštitu.

“Imamo duge liste čekanja na ultrazvuk dojke. Kako ćete ženama omogućiti normalnu zdravstvenu zaštitu ako one ne znaju kad će doći na UZV dojke koji trebaju obaviti u sklopu Nacionalnog programa?” dodaje.

Najmanji je problem plaća

Dala je i detalje o svojoj plaći, pa rekla da njena osnovica iznosi 6870 kuna, odnosno 929, 61 euro. S prekovremenim satima se ne može puno dobiti jer treba platiti i porez. “Maksimalno se može natući do 12.000 kuna, ako imate sreće”, rekla je Šobar, no istaknula je da je novac najmanji problem.

“Normalno da bi mi bili sretni kad bismo imali standard poput onoga u EU-u. Mi smo na začelju po plaćama, nakon šest godina i specijalizacije. Ali sustav u kojem ste vi bespomoćni, u kojem ne možete uputiti pacijenta negdje, gdje on mora čekati, gdje mu ne možete omogućiti normalnu zdravstvenu zaštitu – to je razlog da smo mi izašli”, zaključila je Šobar.