Hrvatske šume su, navodno, oštećene za 400 milijuna kuna. Evo svih afera bivšeg ministra Jakovine

Sve je više afera u kojima se spominje bivši ministar poljoprivrede

14.10.2015., Karlovac - Ministar Tihomir Jakovina u pratnji generalnog direktora Hrvatskih voda Ivice Plisica obisao je radove na trasi buduceg prokopa Korana - Kupa u Gornjem Mekusju kojim bi se ublazile poplave u Karlovcu. 
Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Sve je više afera koji terete bivšeg SDP-ovog ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu. U utorak je Index objavio kako je Jakovina 2014. primio izvješće o poslovanju Hrvatskih šuma u kojem se navodi kako su Hrvatske šume određenim ugovorima oštećene za 400 milijuna kuna. Napravili smo pregled afera Tihomira Jakovine.

1. Hrvatske šume ugovorima oštećene za 400 milijuna kuna. Jakovina je sve znao?

Kako je u utorak objavio Index bivši ministar poljoprivrede Jakovina 7. srpnja 2014. zaprimio je posebno izvješće o poslovanju Hrvatskih šuma u kojem ga se upozorava na prekomjernu sječu i devastaciju i ugrožavanje naših šuma te sklapanje 330 štetnih ugovora u prodaji drvnih sortimenata. Prema tom izvješću, kojeg je objavio Index, procjenjuje se da su Hrvatske šume oštećenje za 400 milijuna kuna.

Izvješće je potpisao pomoćnik ministra Jakovine Domagoj Križaj. Jedna od autorica izvješća Aida Kopljar potvrdila je za Index autentičnost izvješća. Index piše i kako su Jakovinu, nakon što se jučer obratio medijima upitali i za ovo izvješće, na što je on kratko rekao da izvještaj nije vidio. Međutim, Index piše kako mu je ono upućeno direktno na ruke.

2. Milijunski bonusi čelnicima Hrvatskih šuma

Prema ugovoru koji je Jakovina sklopio 2012. predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Ivan Pavelić trebao je dobiti 2.3 milijuna kuna, a Ivan Ištok oko 1.6 milijuna kuna, kako je objavio portal Index. Uprava Hrvatskih šuma na čelu s Pavelićem tuži Hrvatske šume jer im bonusi nisu isplaćeni.

Cijeli je slučaj, nešto kasnije, komentirao i sam Jakovina. “Što se tiče poslovanja Uprave, u razdoblju od 2012. do 2015., neto dobit je 383 milijuna kuna, a četiri godine prije ta je dobit bila 50-ak milijuna kuna. To govori o profesionalnosti ove Uprave, odrađeni su svi poslovi koji su trebali. Prihvaćam kritike oko bonusa koji su bili moguća nagrada. Nisam mogao znati 2012. da će biti tako dobri rezultati”, kazao je Jakovina.

3. Telegram objavio dokument o sumnjivoj podjeli poticaja

Telegram je početkom lipnja objavio dokument koji ukazuje kako je Ministarstvo poljoprivrede u vrijeme kada ga je vodio bivši SDP-ov ministar Tihomir Jakovina izmijenio pravila natječaja za europske fondove i time olakšao dobivanje poticaja određenim tvrtkama. Europska komisija stopirala je isplatu poljoprivrednih poticaja za Hrvatsku u iznosu od 1.23 milijarde kuna.

“Nadzor smo aktivirali jer smo imali ozbiljne sumnje u stvaranje umjetnih uvjeta, s obzirom da su poduzeća koja su dobila potpore osnovana tri mjeseca prije objave natječaja, imala su iste vlasnike i adrese, svi projekti su potpuno komplementarni, a tražene potpore odgovaraju maksimalnom iznosu”, stoji u nalazu reviziji koji potpisuje Christina Borchmann.

Europske činovnike uznemirilo je što je, u nekoliko slučajeva, došlo do davanja poticaja tvrtkama koje su osnovane tri mjeseca prije natječaja, imaju povezanu vlasničku strukturu te su za svoje projekte tražile poticaje u iznosu jednakom najvećem mogućem iznosu poticaja, što je uistinu neobična koincidencija. Kad kaže da je možda bilo “stvaranja umjetnih uvjeta”, Borchmann zapravo želi reći da su neke tvrtke možda znale za pravilnike i uvjete natječaja puno prije nego su oni javno objavljeni, te su stoga nabrzinu osnivale povezana društva i naštimavale projekte za poticaje.

4. Kako se, zapravo, u vrijeme Jakovine varalo na poticajima?

O čemu se zapravo radi za Telegram je u svibnju, kada je cijela afera oko poticaja izbila, objasnio poljoprivredni konzultant Kristijan Mavrek. “Geneza cijelog slučaja počinje početkom 2014., odnosno u trenutku kada se počinju pisati novi programi za fondove koji su nam postali dostupni nakon što smo postali članica EU. Do trenutka ulaska u EU na raspolaganju su bili pretpristupni fondovi, takozvani SAPARD i IPARD”.

Pravilo koje je vrijedilo u pretpristupnim fondovima jest da svi koji su se javili mogu dobiti u pravilu 50 posto potpore, te da se mogu prijaviti mali i srednji poduzetnici. Veliki poduzetnici uopće se nisu mogli javiti, kao ni male i srednje tvrtke kćeri osnovane od strane velikih poduzetnika”, kazao je tada Mavrek.

“Tada ste na jednu jednu vašu uloženu kunu, još jednu dobili od EU pa nije bilo prostora za špekulante koji se primarno ne bave poljoprivredom. Takve je u nove fondove nakon ulaska u EU privukla mogućnost da za svoje investicije dobiju čak 90 posto povrata na uloženo”, kaže Mavrek. Na taj način, kaže, investitor nema gotovo nikakav rizik, a povrat od 90 posto omogućili su pravilnici bivšeg ministra Jakovine.

“U trenutku kada administracija bivšeg ministra Jakovine počinje pisati pravilnike za strukturne fondove, on, umjesto da je nadogradio postojeći sustav građen 10 godina, sve poništava. Kreće iz početka pisati pravilnike koji su direktno išli na ruku pojedinim projektima firmi koje su očito imale ih već imale spremne za prijavu”, kazao je Mavrek.

5. Skandal oko lažne eko hrane i sustava koji je to omogućio

Telegram je u tiskanom izdanju od 3. listopada 2015. godine objavio istraživanje čiji je cilj bio testirati jesu li organske jabuke koje se nalaze na našem tržištu doista organske. Analizu je proveo Zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar pri čemu se ispostavilo da Eko Sever, naš vodeći proizvođač eko hrane, prodaje lažnu eko hranu.

No, puno veći problem od Eko Severa, zapravo, se pokazao onaj sa sustavom koji je to omogućio. Drugi proizvođači i prodavači eko hrane redovito su nam se nakon otkrivanja afere žalili da ih nitko iz ministarstva dovoljno ne kontrolira, odnosno je li hrana koju prodaju oni i njihovi konkurenti zaista eko.

6. Jakovina je kazao da traži maksimalno brzu reakciju, pa onda poslao inspekciju nakon 11 dana

Jakovina je na otkriće Telegrama o lažnim eko jabukama poručio kako je od inspekcijskih službi tražio da se maksimalno brzo uključe u priču. Službena inspekcija Ministarstva poljoprivrede izašla je na teren tek nakon 11 dana i to netom prije no što su predstavnici ministarstva gostovali u emisiji Otvoreno. Da stvar bude gora, inspekcija je otišla na samo jedno prodajno mjesto, Eko Severovu prodavaonicu u zagrebačkoj Tratinskoj ulici.

Jakovinino ministarstvo pohvalilo se svojim sustavom nadzora koji su nazvali učinkovitim, iako je naše istraživanje pokazalo ozbiljne probleme upravo u sustavu. Ministarstvo je, primjerice, analize proizvoda povjerilo neakreditiranim laboratorijima. Ministarstvo je kontroliralo zdravstvenu ispravnost, dolazile su sanitarne inspekcije, ali nije provjereno prodaju li eko dućani robu s, recimo, zelene tržnice.

7. Sramotna izjava tadašnjeg ministra Jakovine: ‘Mediji trebaju prestati istraživati eko prevare’

U lanjskom intervjuu za Telegram, Jakovina je kazao kako “ekološki proizvođaći jedu kruh sa sedam kora” i kako su “prošli dugotrajnu i kompliciranu proceduru da bi svoje proizvode mogli označavati kao ekološke”.

“Odgovorno tvrdim da se niti jedan ekološki proizvođač ne bi svjesno ogriješio o zahtjevna pravila ekološke proizvodnje”, kazao je.

“Osvrnuo bih se i na nedavno objavljenu analizu ekoloških proizvoda koju je naručio i objavio upravo vaš list, a koja je podigla dosta prašine u javnosti. Koristim prigodu pozvati medije da ne rade takve analize na svoju ruku jer su dodatna ispitivanja pokazala da te tvrdnje nisu istinite, odnosno da neki od testiranih proizvoda s oznakom „eko“ uopće nisu certificirani ekološki proizvodi, a pokazalo se i da ekološki proizvodi, certificiranih ekoloških proizvođača udovoljavaju svim parametrima ekološke proizvodnje”, kazao je tada, između ostalog, Jakovina.