Dolenec objasnila kako će izgledati ukidanje mjere roditelj-odgojitelj. 'Idemo postupno, u travnju kreće prvo smanjenje'

Na mjeru je, kaže, do danas utrošeno četiri milijarde kuna. Samo prošle godine 520 milijuna kuna

14.02.2023., Zagreb - Gradonacelnik grada Zagreba Tomislav Tomasevic obisao je sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom gradiliste djecjeg vrtica Ivanja Reke te odrzao redovitu konferenciju za medije. Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL
FOTO: Zeljko Hladika/PIXSELL

Visoki upravni sud na današnjem je ročištu presudio u korist Grada Zagreba i odbio zahtjev za ocjenom zakonitosti izmjena mjere roditelj odgojitelj. Grad tim izmjenama mjeru će postupno ukinuti, a ovo je bio drugi pokušaj korisnika da se za njeno očuvanje bore sudskim putem. Ovom odlukom obuhvaćeno je 5800 roditelja odgojitelja koji imaju troje i više djece.

Predstavnici roditelja odgojitelja najavili su da će pravnu bitku nastaviti na Ustavnom sudu. Nakon odluke Suda, izjavu je za medije dala zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec. “Mi, naravno, pozdravljamo odluku VUS-a. Nadali smo se i kao takvu smo ju očekivali, od početka uvjereni u ispravnost odluke”, rekla je Dolenec.

Odluka je bila fiskalno neodrživa

“Vodili smo se egidom da se najteže stvari moraju početi odmah i da se mora ustrajati, bez obzira na prepreke. Upravo takva je bila odluka da se izmijeni novčana pomoć roditelj odgojitelj. Radi se o odluci koja je neustavna i nepravedna jer ženama ne daje mogućnost sudjelovanja na tržištu rada i brani upis djece u vrtić”, nastavila je i ponovila rezultate istraživanja u kojima se naglašavaju pozitivni ishodi sudjelovanja žena u tržištu rada.

“Ovo je bila Bandićeva odluka koja je bila fiskalno neodrživa. Do danas, na tu je odluku utrošeno 2,4 milijarde kuna. Samo prošle godine 520 milijuna kuna. Nepravedna je i financijski neodrživa”, rekla je. Podsjetila je da je Grad novom verzijom izmjena mjere uvažio prigovore suda iz srpnja. Zato se sad ukidanje obavlja postupno.

Postupni izlazak korisnika iz mjere

“Ovom današnjom presudom potvrđena je zakonitost odluke koju je Skupština donijela u rujnu 2022. godine. Do kraja ožujka sve ostaje isto, nakon čega visina naknade ide na razinu minimalne plaće u Hrvatskoj, oko 4160 kuna ili 553 u eurima. Na kraju lipnja naknada iznosi pola minimalne plaće u RH i takva ostaje dok korisnici ne ostanu u mjeru. A oni ostaju u mjeri dok im dijete za koje ostvaruju pomoć ne ostvari sedam godina”, objasnila je.

Spomenula je i da se ovom izmjenom odluke stvaraju velike uštede, a one se usmjeravaju na izgradnju više vrtića. “Oslobađa se ove godine 160 milijuna kuna, koji idu u kapacitete vrtića. Apsolutno pozdravljamo ovu odluku”, rekla je Dolenec zaključno.

O borbi roditelja na Ustavnom sudu

Što se tiče najave roditelja odgojitelja da će ići na Ustavni sud, novinarku je zanimalo hoće li Grad imati sredstva padne li ova odluka na ustavnoj razini. “Odluka je danas proglašena zakonitom, mi po njoj planirali proračun. Ukoliko u nekom trenutku bude drugi sudski ishod, tome ćemo se prilagoditi. Ali ne vjerujemo više u takvu mogućnost”, rekla je.

Drugu je novinarku zanimalo što će biti s roditeljima odgojiteljima koji se brinu za djecu s poteškoćama u razvoju, samohranim roditeljima, udovicama…

“Važno je napomenuti da kod inicijalnog dizajna ta mjera nikad nije imala element socijalnog cenzusa, ili bilo čega što spada u socijalnu skrb. Takve osobe pripadaju unutar zagrebačke Odluke o socijalnoj skrbi. Apsolutno mislim da tu ima prostora i gledat ćemo kako da olakšamo najranjivijim skupinama”, kazala je.