Donald Trump se našao usred velikog skandala o kojem nitko baš ne priča

Predstavljajući se kao ogromni filantrop otvorio je lažno sveučilište

Real estate investor Donald Trump displays his financial statement during his announcement that he will run for the 2016 presidential election at the Trump Tower in New York  on June 16, 2015. Trump, one of America's most flamboyant and outspoken billionaires, threw his hat into the race Tuesday for the White House, promising to make America great again. The 69-year-old long-shot candidate ridiculed the country's current crop of politicians and vowed to take on the growing might of China in a speech launching his run for the presidency in 2016. "I am officially running for president of the United States and we are going to make our country great again," he said from a podium bedecked in US flags at Trump Tower on New York's Fifth Avenue.   AFP PHOTO/ KENA BENTACUR
FOTO: AFP

Ovog tjedna je Donald Trump objavio svoju kandidaturu za američkog predsjednika, mogul čije se bogatstvo procjenjuje na devet milijardi dolara do sada se bavio nekretninama i reality emisijama. “Službeno se natječem za predsjednika Sjedinjenih Država, i opet ćemo od našu zemlju učiniti velikom” tim je riječima ovaj obznanio kako će izaći na izbore 2016., a još je izrazio želju kako bi htio biti kandidat Republikanske stranke.

No Trump uz ogromno bogatstvo sa sobom nosi i teret svojih poslovnih poduhvata, koji su ponekad, blago rečeno, zabrinjavajući. Još je u kolovozu 2013. državni tužilac iz New Yorka Eric Schneiderman najavio podizanje tužbe protiv Trumpovih sumnjivih obećanja o visokom obrazovanju u Trump sveučilištu. Schneidermanova tužba navodi kako taj program, nikad nije imao licencu pravog sveučilišta, te je prevarantski, ilegalan i obmanjiv prema svojim studentima. Studenti bi morali plaćati skupe seminare, a obećan im je uvid u tajne poslovane tajne Donalda Trumpa. Većina predavača je pritom proživjela bankrot na tržištu nekretnina, ili su imali jako malo iskustva u tom polju.

Predstavlja se kao zaštitnik siromašnih studenata

Schneiderman je tvrdio kako je pet tisuća ljudi platilo preko 40 milijuna dolara Trumpovom sveučilištu, od toga je čak četvrtina završila u Trumpovim rukama. Ta činjenica pobija bogataševu tvrdnju kako je sveučilište osnovao isključivo zbog filantropskih pobuda. Predavači bi studentima budili nadu da će se Donald pojaviti. “Biti će u gradu”, “On često navrati”, “Mogao bi se pojaviti” rečenice su kojima su navlačili studente kako će ih mogul zapaziti ili ocijeniti.

Trump je burno reagirao na optužbe, uglavnom napadajući Schneidermana, nazivajući ga nebitnom osobom koja samo traži medijsku pažnju koja je uz to nekompetentna. Uz to je Trump podnio etičku pritužbu protiv tužitelja. Ovaj slučaj baca novo svjetlo na kandidaturu i Trumpovu sadašnju retoriku. On je u utrci za mjesto predsjednika poečo kampanju među studenatima koji su mahom u dugovima zbog plaćanja fakulteta.

Kada su ga ove godine na Simpson koledžu u Iowi studenti upitali što misli o pojeftinjenju visokog obrazovanja, odogovrio je kako su sve poslove usisali Kina i Meksiko, nazvavši Meskiko novom Kinom. Rekao je kako su na studente natovareni visoki dugovi, a nalaze se na tržištu bez poslova.