Donosimo brojke: Hrvatska ima najbrži rast broja zaraženih u EU

Broj novootkrivenih slučajeva na milijun stanovnika u sedmodnevnom razdoblju porastao je sa 158,89 na 338,69

Hrvatska je sredinom ožujka imala 158,89 novih slučajeva zaraze koronavirusom na milijun stanovnika u sedmodnevnom razdoblju. Dva tjedna kasnije, sedmodnevni prosjek popeo se na 338,69. Radi se o trenutno najbržem rastu incidencije u Europskoj uniji, upozorava za Telegram predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić.

Gostujući jutros na N1, kazao je da bez sumnje svjedočimo trećem valu. “Posebno zabrinjava da je Hrvatska sad na bazi tjedne incidencije najgora u EU, imamo najbrži rast novozaraženih, a to ćemo za koji tjedan vidjeti u bolnicama”, istaknuo je, kako prenosi N1.

Zabrinjavajući trendovi

Prema njegovim riječima, danas u odnosu na prije četiri tjedna imamo gotovo dvostruko više pacijenata na respiratorima, dok je gotovo 60 posto više pacijenata u bolnicama, “a tek smo prije koji dan dosegli razinu od tisuću novozaraženih na dnevnoj bazi”.

Na koje točno brojke misli kad spominje rast, Krešimir Luetić pojasnio je za Telegram. “Imamo najbrži rast dvotjedne incidencije u Europskoj uniji u odnosu na prva dva tjedna ožujka”, ističe predsjednik HKL-a. Iako je krivulja rasta, kaže, zasad nešto blaža nego u listopadu i studenom – dakle, tijekom jesenog vala pandemije – “zabrinjava što nam rast ubrzava”.

Tamnocrveni u Europi

Karta objavljena na stranici Our World in Data, koja bilježi niz različitih podataka o pandemiji, pokazuje Hrvatsku u tamnocrvenoj boji upravo po ovom pokazatelju na koji upozorava predsjednik liječničke komore. Uz Hrvatsku u toj je tamnoj nijansi u Europi još i Island, koji nije član Europske unije.

Dvotjedna promjena potvrđenih slučajeva Our World in Data

Tijekom gostovanja na N1, Luetić je procijenio i da bi brojke novozaraženih mogle porasti na preko četiri tisuće slučajeva dnevno.

“Ako pogledamo trend rasta zadnja četiri tjedna, izgledno je da će brojevi doseći i više od 4.000. Hoće li se to dogoditi, ovisi o svima nama. Ako dosegnemo takve brojeve, vjerojatno ćemo u bolnicama opet imati velik broj hospitaliziranih, vratiti se raditi na covid odjele, a čini se da će biti potrebe za tim”, kaže za N1.