Donosimo detaljan pregled strožih mjera koje su uvele županije. Božinović kaže da će ih biti još

U Dubrovačko-neretvanskoj su zatvorene terase kafića, a posebno su strogi u Primorsko-goranskoj

Šef Nacionalnog stožera civilne zaštite, Davor Božinović, rekao je danas na konferenciji za medije kako je jutros potpisao odluke o pooštrenju mjera u Zadarskoj županiji. Osim toga, rekao je kako tijekom dana očekuje prijedlog pooštravanja mjera u Primorsko-goranskoj županiji, te dodao kako su mjere već pooštrene u Primorsko-goranskoj, Karlovačkoj, Zagrebačkoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Ove odluke posljedica su nove politike nacionalnog stožera koji je u trećem valu pandemije odlučio da lokalna tijela moraju preuzeti više odgovornosti za donošenje i provođenje epidemioloških ograničenja. Napravili pregled mjera po županijama o kojima je danas govorio Božinović. Evo što je u njima drugačije nego u ostatku zemlje.

1. Zadarska županija zabranjuje posjete domovima za starije

U Zadarskoj županiji uvedena je zabrana posjeta korisnicima domova za starije i nemoćne, ali i korisnicima drugih ustanova koje pružaju smještaj u sustavu socijalne skrbi. Izlazak korisnika u vanjski prostor bit će dopušten samo uz korištenje maski za lice. Osim toga, Zadarska županija od ponedjeljka, 29. ožujka, prelazi na online nastavu za sve srednje škole, osim maturanata.

“Molimo sve naše sugrađane da shvate ozbiljnost situacije, pridržavaju se donesenih mjera te se suzdrže većih obiteljskih okupljanja ili privatnih zabava koje bi mogle postati mikrožarišta. Još uvijek imamo stabilnu epidemiološku sliku iako se svakoga dana broj zaraženih povećava. Prema riječima epidemiologa, virus se brže širi nego u prosincu prošle godine kada smo imali najveći broj zaraženih i sada je najviše zaraženih između 30 i 50 godina života.

Prema podatcima iz bolnice upravo su osobe te dobi u posljednjih nekoliko tjedana hospitalizirane. Niti jedna mjera neće biti učinkovita ako ih se sami ne pridržavamo, a o nama samima ovisi do kada će ova epidemija trajati.“, rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Zadarske županije, Šime Vicković.

2. Primorsko goranska županija je u djelomičnom lockdownu

Kada se radi o Primorsko-goranskoj županiji, načelnik njihovog Stožera, Mladen Šćulac, danas je rekao da su donijeli nove mjere među kojima su zabrana održavanja javnih okupljanja s više od 15 osoba, obustava rada teretana i dječjih radionica, a preporučen je pojačani nadzor provedbe važećih mjera. Šćulac je na konferenciji za novinare kazao da će nove mjere biti na snazi 14 dana, a kao prvu je naveo mjeru zabrane održavanja svih javnih događanja i okupljanja, na kojima je prisutno više od 15 osoba na jednom mjestu dok se privatna okupljanja ograničavaju na osam osoba iz dva različita kućanstva.

Zabranjuju se svi treninzi u zatvorenim prostorima. Iznimke su klubovi koji se natječu u prvom i drugom rangu natjecanja u seniorskoj konkurenciji, u prvom rangu natjecanja u juniorskoj konkurenciji na nacionalnoj razini u ekipnim sportovima kao i u konkurenciji u ekipnim klupskim natjecanjima na nacionalnoj razini, u najvišem rangu liga u sastavu natjecanja. Iznimka su i treninzi i natjecanja kategoriziranih sportaša u individualnim sportovima i sportaša nacionalne razine koji se pripremaju za europska i svjetska natjecanja, sukladno popisu kojeg je na prijedlog Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog saveza gluhih odobrilo Ministarstvo turizma sporta.

Obustavlja se rad teretana, fitness centara, sportskih i rekreacijskih centara u zatvorenom prostoru rad dječjih radionica i igraonica, održavanje profesionalno-umjetničkih izvedbi i programa, kino produkcija, izložbi u muzejskim, galerijskim i ostalim izložbenim prostorima. Stožer je preporučio pojačani nadzor pridržavanja uvedenih nužnih epidemioloških mjera, a osobito nužnih mjera, koje se odnose na javna događanja i okupljanja, privatna okupljanja, javni prijevoz te rad trgovačkih centara i ugostiteljskih objekata.

Preporučeno je da se u sportskim objektima, u kojima je dozvoljeno natjecanje i treniranje, ne koriste svlačionice, kao i da se da se zatvoreni prostori što manje koriste. Poslodavcima je Stožer preporučio rad u dvije smjene, u odvojenim prostorima, a prostorije je potrebno redovito prozračivati. Šćulac je vjernicima je uputio apel da tijekom Uskrsa smanje odlazak na vjerske obrede, odnosno da svoje vjerske potrebe ostvare u najvećoj mjeri online.

3. Karlovačka županija ograničava sportske treninge

Karlovački stožer također je zatražio strože mjere, što je Nacionalni stožer odobrio. Tako su od 25. ožujka u toj županiji obustavljene sve radionice što uključuje i dječje radionice i igraonice. Škole stranih jezika mogu se održavati samo online i li na daljinu Maske za lice obavezne su na otvorenim prostorima gdje se očekuje velik broj ljudi i to bez obzira na fizički razmak.

Zabranjuju se svi treninzi u zatvorenim prostorima, a iznimke su klubovi koji se natječu u prvom i drugom rangu natjecanja u seniorskoj konkurenciji, u prvom rangu natjecanja u juniorskoj konkurenciji na nacionalnoj razini u ekipnim sportovima kao i u konkurenciji u ekipnim klupskim natjecanjima na nacionalnoj razini, u najvišem rangu liga u sastavu natjecanja. Iznimka su i treninzi i natjecanja kategoriziranih sportaša u individualnim sportovima i sportaša nacionalne razine koji se pripremaju za europska i svjetska natjecanja, sukladno popisu kojeg je na prijedlog Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog saveza gluhih odobrilo Ministarstvo turizma sporta.

Dodatno, poslodavci su obvezni na pojačanu kontrolu u svojim prostorijama dok je pojačan nadzor preporučen i u svim ustanovama predškolskog i školskog visokog obrazovanja.

4. Zagrebačka županija produžila mjere do sredine travnja

Zagrebačka županija pooštrila je mjere još 22.veljače što je ovog tjedna neznatno promijenjeno te produljeno do 21. travnja. Odlukom iz veljače je propisan pojačan epidemiološki nadzor za organizatore javnih događaja i okupljanja, dok je na svim društvenim i drugim okupljanjima uvedena obaveza pridržavanja mjera i uputa HZJZ-a.

Obavezno je korištenje maski u zatvorenim prostorima kojima se obavljaju djelatnosti i manifestacije ako nije moguće održavanje distance. Tadašnje mjere uvelike su se odnosile na korisnike usluga iz sustava socijalne skrbi, kojima je tada omogućen odlazak u obitelj na pet dana uz negativan test, izlazak u vanjski prostor uz maske i distancu te su propisane dodatne mjere pri njihovom povratku u sustav.

Posjete su dopuštene samo u vanjskim prostorima te iznimno u unutarnjim. Izlazak im se iz sustava dopuštao samo u epidemiološki prihvatljivim uvjetima ili zbog medicinskih razloga. Sada se ta zadnja odredba mijenja tako da pravo izlaska izvan prostora usluga smještaja u sustavu socijalne skrbi imaju korisnici koji su preboljeli covid-19 unutar 90 dana od početka bolesti te korisnici koji su se prije 14 dana cijepili drugom dozom cjepiva te uz medicinske razloge.

5. Dubrovačko neretvanska županija zatvara terase

Stožer civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije zatražio je u petak od Nacionalnog stožera produljenje strožih epidemioloških mjera do 11. travnja te je predložio njihovo proširenje na tri pelješke općine – Janjinu, Orebić i Trpanj. Mjere ne uključuju otoke Mljet, Korčulu i Lastovo.

Predložene nužne epidemiološke mjere su one koje su vrijedile i prije popuštanja mjera 1. ožujka, primjerice za zabranu otvaranja terasa ugostiteljskih objekata, ali dopušteno služenje “kave za van”. Osim njih, vrijede i odredbe kojima su zabranjeni javni događaji i skupovi s više od 15 osoba, a na privatnim okupljanjima i svečanostima dopušteno je najviše osam osoba iz dva kućanstva.

Također, poslodavcima se preporučuje organizirati rad od kuće ili u smjenama te uvesti klizno radno vrijeme gdje god je to moguće. Stožer je preporučio je osnivačima osnovnih i srednjih škola u Dubrovniku, općinama Konavlima, Župi dubrovačkoj i Orebiću te u dolini Neretve da do početka proljetnih praznika nastavu i dalje organiziraju na daljinu, po modelu C, osim za maturante.