Nekad je nužno odabrati stranu

Donosimo detalje presude protiv Lovrić Merzel. Pronašli joj poruke: ‘Ako netko dozna za ovaj stan, mogu iseliti…’

Ana Raić Knežević analizira danas dosenu sudsku odluku

04.02.2016., Sisak - Svjedocenjem bivse zupanice Marine Lovric Mrzel te Jasmine Jovev i Vesne Krnjaic na Opcinskom sudu u Sisku nastavljeno je sudjenje kojim 12 bivsih zupanicinih savjetnika od Sisacko-moslavacke zupanije trazi po 40 tisuca kuna neisplacenih naknada dok Zupanija od 21 savjetnika u protutuzbi trazi povrat svih dobivenih naknada. Marina Lovric Merzel. r"nPhoto: Nikola Cutuk/PIXSELL
FOTO: Nikola Cutuk/PIXSELL

Bivša SDP-ova sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić Merzel danas je nepravomoćno osuđena je na sedam godina zatvora. Kaznu joj je izreklo vijeće Županijskog suda u Zagrebu koje je zaključilo da su dokazane optužbe o višegodišnjoj korupciji kojom je Sisačko-moslavačkoj županiji nanijeta milijunska financijska šteta. Lovrić Merzel na ovu presudu ima pravo uložiti žalbu.

Zanimljivo je da je pored Željka Žužića, poduzetnika koji je priznao da je županici dao 100 tisuća eura mita, jedan od ključnih iskaza nezakonite prodaje udjela u tvrtki Ceste Sisak bio onaj Kreše Peteka, vlasnika Elektrocentar Petek.

Riječ je o čovjeku koji je prije godinu i pol uhićen zbog sumnji u ozbiljno namještanje poslova u državnoj kompaniji Janaf, Velikoj Gorici i Novoj Gradišci.

Nagodba s kontroverznim Petekom

Petek je želio kupiti udjele u Cestama Sisak, no nakon što je Žužić dao Marini Lovrić Merzel mito ona mu je, stoji u nepravomoćnoj presudi, prilagodila natječaj. Promijenila je, utvrđeno je, ugovorne odredbe o uvjetima plaćanja i omogućila Žužiću da kupi Ceste Sisak.

Petek je svjedočio o tim iznenadnim promjenama, kao i o činjenici da je nakon što je izgubio na natječaju tužio Sisačko-moslavačku županiju zbog kamata na bankovnu garanciju koje su mu došle na naplatu. U tom sudskom postupku Marina Lovrić Merzel postigla je u ime Županije nagodbu s Petekom – plaćeno mu je 200 tisuća kuna na ime zateznih kamata.

Županica je znala kakva je ponuda

Jednako je zanimljivo da je sud istaknuo kako je Petek neosnovano izgubio natječaj od Žužića iako je njegova firma imala 20-godišnju tradiciju, te pravo prvokupa udjela u Cestama Sisak. Žužić se pak natjecao s firmom osnovanom tek pred natječaj i sa svega 20 tisuća kuna temeljnog kapitala.

“Županica je znala da Petekova ponuda odgovara uvjetima natječaja, ali da mu je ostavljen prekratki rok za plaćanje. Imala je i mišljenja svojih savjetnika koji su rekli da Elektrocentar Petek mora dobiti ugovor, jer je dao i bankovnu garanciju na iznos od milijun kuna”, navedeno je u obrazloženju nepravomoćne presude.

SMS poruka: ‘Ako netko dozna za ovo…’

Za mito od 100 tisuća eura Marina Lovrić Merzel kupila je stan u Zadru i, kako je utvrdio sud, upisala ga na ime nećaka. O tome je posebno svjedočio Pero Kapular, koji je Merzel prodao nekretninu. Prisjetio se kako mu je bivša županica rekla da “nitko ne smije znati za ovo”, te da, ako netko dozna, “mogu iseliti iz Hrvatske”. “Rekla mi je da je ona moćna političarka, a ja sam joj uzvratio da me nije briga za koga je stan”, svjedočio je Kapular.

Da je baš Merzel kupovala stan, a ne njezin nećak, sud je utvrdio iz komunikacije pronađene u mobitelu i iPadu bivše županice. Naime, pronađen je SMS prodavatelju stana u kojem je navela da će ‘platiti proviziju, jer nikada nikome nije ostala dužna’. Ona je u svojoj obrani uvjeravala sud da je samo pomagala nećaku u kupnji stana.

Ključni dokaz protiv Merzel o pogodovanju poduzetniku Bernardu Popecu od kojeg je županija kupila nekretninu za sjedište Hitne pomoći, sud je našao u vještačenju vrijednosti Popecovog objekta. Naime, Merzel je žurila s kupnjom tvrdeći kako želi čim prije riješiti zgradu za Hitnu pomoć, te osim Popecove nije uzela niti jednu drugu ponudu. Vještak je pak procijenio da Popecov objekt realno vrijedi oko 4,1 milijun kuna manje od 9,8 milijuna kuna koliko ga je Merzel platila.

‘Ovo je kruna bahatog ponašanja’

Sudac Vjeran Blažeković kazao je kako je bivšoj županici olakotna okolnost bio protek vremena od počinjenja kaznenog djela. No otegotan joj je bio potpuni izostanak samokritičnosti, te visina štete učinjene županiji, kao i visina nezakonite imovinske koristi.

“Marina Lovrić Merzel bez imalo je kritičnosti trošila proračunski novac jedne relativno siromašne županije, te izigrala povjerenje birača i ostalih građana. Zato je kazna od sedam godina primjerena za nju, ali i sve ostale koji će biti izabrani i raspolagat će proračunskim novcem. Marina Lovrić Merzel pokazala je kako se političar ne smije ponašati, te kako se ne smije osiguravati većina u zastupničkom tijelu, a zatim preko tog istog tijela osigurati provođenje odluka koje joj idu u korist. Išla je do sramotnih korištenja kartice u privatne svrhe, što je kruna bahatog ponašanja”, zaključio je sudac.