Donosimo kratak vodič kroz cijeli slučaj oko odmetnutih medicinskih sestara. Evo pet najvažnijih stvari

Traže povećanje osnovice plaće, vraćanje dodatka na godine radnog staža i zapošljavanje novih medicinskih sestara

FOTO: N1

Među medicinskim sestrama i tehničarima, i sindikatima koji bi ih trebali predstavljati, postalo je evidentno posljednih dana, vlada ozbiljna nesloga. Zasad neformalna inicijativa okupljena u Facebook grupi “Medicinske sestre/tehničari zajedno” počela je borbu protiv matičnog sindikata, Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara/tehničara. Nezadovoljnici su bijesni jer smatraju da sindikat u pregovorima s Vladom nije isposlovao za njih zadovoljavajuće uvjete. Kako je jutros objavio Jutarnji list, najavili su da će se boriti za veća prava i osnovati svoj sindikat.

Da bi Sindikat medicinske sestre/tehničari zajedno bio reprezentativan i mogao sudjelovati u pregovorima s Vladom, moraju imati minimalno šest tisuća članova. S obzirom na popularnost inicijative na Facebooku taj broj nije nedostižan, pa bi “heroine iz čajne kuhinje”, tri medicinske sestre koje su izbile na čelo nezadovoljnika i prošlog tjedna organizirale uspješan prosvjed na Markovom trgu, uskoro mogle postati novi, prema dosad viđenom krajnje nepopustljiv partner u dijalogu između Vlade i radnika u zdravstvu. Pripremili smo kratak pregled događaja koji su doveli ovakve situacije.

1. Teškom mukom postignut dogovor

Ministar Milan Kujundžić je sredinom srpnja za 72 tisuće radnika u zdravstvu čvrsto obećao povećanje plaća koje je sa sindikatima i parafirao. Krajnji rok za potpisivanje izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora istekao je 31. srpnja, a Vlada je odlučila ne ispoštovati ono što je ministar obećao, uz objašnjenje kako će se od 1. listopada svim radnicima u javnim i državnim službama povećati osnovica plaće za dva posto te da trenutno nema novca za dodatno povećanje za zdravstvene radnike. Novi pregovori sa sindikatima počeli su potkraj kolovoza, Kujundžić se tih dana oko novca za svoj resor javno svađao s premijerom Andrejem Plenkovićem, zaposleni u zdravstvu počeli su s prosvjedima i činilo se da bi moglo doći do sveopćeg štrajka.

Premijer je ipak popustio 13. rujna pa su Vlada i sindikati zdravstva parafirali dodatak Granskom kolektivnom ugovoru (GKU) za zdravstvo i zdravstveno osiguranje, koji regulira dodatke na plaću. Vlada i sindikati dogovorili su povećanje dodataka na plaće od tri posto na uvjete rada za sve zaposlenike u zdravstvu i zdravstvenom osiguranju te četiri posto na odgovornost za zdravstvene i nezdravstvene radnike koji sudjeluju u procesu dijagnostike i liječenja. Premda su neki sindikalni vođe premijeru zahvaljivali što je pristao ispoštovati dogovor iz srpnja, bilo je radnika u zdravstvu koji nisu bili zadovoljni takvim razvojem događaja.

2. Inicijativa organizira prosvjed

Na Facebooku je 7. rujna stvorena grupa „Medicinske sestre/tehničari zajedno”, koja je do danas okupila gotovo 16 tisuća članova. Na čelo parasindikalnog pokreta stale su tri medicinske sestre, Sanda Alić, Božica Bogdan i Sandra Kolak, koje su njihovi kolege prozvali “heroinama iz čajne kuhinje”. U fokus medija nezadovoljnici su dospjeli prošlog četvrtka, kada se oko dvije tisuće medicinskih sestara i tehničara okupilo na prosvjedu na Markovom trgu. Najveće nezadovoljstvo prosvjednika izazvalo je skromno povećanje plaća koje je s Vladom dogovorio njihov matični sindikat, prema kojem se plaća povećava 4 posto za iznimnu odgovornost i 3 posto za uvjete rada. Kako su objavili organizatori prosvjeda, to bi značilo da će plaće medicinskih sestara porasti za oko 50 kuna, i ostavlja neriješenima mnoge druge probleme povezane s njihovom strukom.

Umjesto toga, nezadovoljnici su zatražili povećanje osnovice plaće za 25 posto, vraćanje dodatka na godine radnog staža i zapošljavanje novih medicinskih sestara. Na prosvjedu se čulo i kako sustav sve teže podnosi manjak medicinskih sestara pa tako noću na mnogim bolničkim odjelima radi tek jedna sestra. Kao kritičan primjer izdvojena je Petrova bolnica, gdje jedna sestra brine o 24 trudnice. Otkriveno je i kako ponekad i ta jedna sestra napušta odjel zbog dijagnostičkih obrada pa odjel ostaje bez nadzora, što je čak i zakonom zabranjeno. Jedna od organizatorica, Sanda Alić kazala je kako je prosvjed samo prvi od koraka koje namjeravaju učiniti kako bi ostvarili svoj cilj.

3. Sindikat demantira inicijativu

Na prozivke s prosvjeda idućeg dana oštro su odgovorili iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara. Kazali su da su vrlo nezadovoljni podjelom sestrinskog korpusa te opovrgnuli navode medicinskih sestara da će im plaće narasti samo za 50 kuna. Poručili su da su ove godine plaće povećane 12 posto, te da će pregovori za osnovicu početi sljedeći tjedan. Predsjednica Sindikata Anica Prašnjak izrazila je žaljenje što su se njihova humana i časna profesija i poziv pretvorili u “političku platformu kojoj je u interesu samo novac”, te dodala kako se Inicijativa pretvorila u borbu protiv sindikata.

Prašnjak je istaknula da u pregovorima koji su završeni potpisivanjem Dodatka II Kolektivnom ugovoru za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja nije niti bilo riječi o osnovici za plaće budući da ista nije predmet tog Kolektivnog ugovora. Pregovori za osnovicu plaće u javnim službama za 2020. godinu počinju ovaj tjedan, najavila je. Što se tiče povećanja plaća od 50 kuna za medicinsku sestru s gotovo 30 godina staža, Prašnjak je rekla da je riječ o neistinama.

“Plaće su u sustavu zdravstva tako od 1. siječnja 2017. pa do danas uvećane ukupno 18 posto, a samo u 2019. za 12 posto – pet posto osnovice, tri posto za uvjete rada te četiri posto za odgovornost. Povećanje plaća medicinskih sestara koje rade u bolnicama u smjenskom radu ove godine iznosi od 457,25 do 651,55 kuna neto, ovisno o godinama staža, stručnoj spremni te uvjetima rada na radnom mjestu. Isto tako, visina plaće također ovisi o raznim beneficijama poput broja djece i invalidnosti te prirezima gradova”, kazala je predsjednica Sindikata.

4. Prepucavanje preko medija

Zaraćene sestre i tehničari nisu se ohladili ni tijekom vikenda pa su odmah jutros nastavili ratovati preko medija. Inicijativa koja je izrasla iz grupe “Medicinske sestre/tehničari zajedno” matični sindikat optužila je da je „ponizio vlastitu struku” davši im „sramotnih 45 kuna”. Anica Prašnjak, predsjednica HSSMS-a, preko Jutarnjeg lista je odgovorila da su kao organizacija napravili sve što su mogli te da je sad riječ o ružnim, neosnovanim napadima. Svjesna je, tvrdi, da situacija nije idealna, ali smatra da su izvukli maksimalno koliko su mogli i tvrdi da su priče o 45 kuna povećanja netočne. Udare na sindikaliste ocijenila je nepoštenima, kazavši da su za njih odgovorni osobni interesi pojedinaca.

Sanda Alić, jedna od čelnica suprotne strane, na to spremno odgovara: “Sve što kažu je laž! Ne samo da povećanja plaće nema, nego smo u minusu. Naime, ovo što je navodno povećanje zapravo je vraćanje uzetog iz 2009. godine. Tako da smo na nuli, odnosno u minusu jer su cijene svega što konzumiramo bitno drukčije nego prije deset godina”, kaže Alić i dodaje kako je vrijeme da se to promijeni, donosi Jutarnji list.

5. Kujundžiću je žao, ali ne može ništa

Ministar zdravstva Milan Kujundžić o zahtjevima izvan granica dogovora Vlade i sindikata oglasio se nakon prošlotjednog prosvjeda. Kazao je pritom kako je želja za plaćama normalna, ali da su plaće povećane maksimalno koliko se moglo. “U ovom trenutku Vlada je uistinu napravila maksimum što je mogla. U tri godine plaće su im povećane za 18 posto. Kamo sreće da su se i ranije povećavale, ali ova Vlada će, čim se ukaže prilika, i dalje razmatrati mogućnosti”, rekao je Kujundžić. Ministar nije propustio podbosti opoziciju, žalosnim ocijenivši što plaće u zdravstvu nisu i ranije povećavane, komentirajući to što su zahtjeve medicinskih sestara danas došli podržati “ministri koji su sjedili u bivšoj Vladi, kad su doktori, sestre i učitelji dobili nula posto”.