Donosimo presudu Europskog suda: Švicarska zabranom prosvjeda u pandemiji prekršila pravo na slobodu okupljanja

Sud kaže da je ta mjera bila neproporcionalna razni ugroze iako pandemiju smatra ozbiljnom prijetnjom za zdravlje

Image: 600532287, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Ustavni sud RH jučer je objavio odluku prema kojoj su mjere zabrane okupljanja uvedene u epidemiji Covida-19 u Hrvatskoj bile opravdane i u skladu s Ustavom. Analiziravši 114 zahtjeva za ocjenom ustavnosti te zabrane, Ustavni sud je utvrdio da su mjere OK jer su se mijenjale ovisno o trenutnoj epidemiološkoj situaciji.

“Osporene mjere dio su paketa složenih mjera Stožera kojima se nastoji obuzdati širenje bolesti covida-19, a osporena odluka teži ostvarivanju legitimnog cilja – zaštite života i zdravlja ljudi”, poručio je Ustavni sud. Ne treba zaboraviti da su do sada sve mjere proglašene ustavnima, osim zabrane rada nedjeljom.

Zanimljivo je da je istovremeno Europski sud za ljudska prava donio presudu kojom je kaznio Švicarsku jer je zabranila javna okupljanja, točnije prosvjede na početku koronakrize.

Zašto je Švicarska kažnjena?

Iz javno dostupnih podataka proizlazi da je Švicarska tako postala prva zemlja kažnjena zbog ograničavanja prava svojim građanima za vrijeme pandemije koronavirusa. Prema presudi Europskog suda za ljudska prava, zabrana demonstracija nije bila nužna niti je prošla neovisnu sudsku kontrolu.

Ova zabrana bila je u Švicarskoj na snazi od ožujka do lipnja 2020., a predviđala je kaznu do tri godine zatvora za sve koji organiziraju javne ili privatne demonstracije. Švicarska vlada nametnula ju je, tvrdili su, kako bi spriječila širenje korone.

No, Europski sud za ljudska prava kaže kako je tim potezom prekršeno pravo na slobodu okupljanja što ga jamči Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava.

Obrazloženje presude

Suci su primijetili da je ta relativno duga zabrana prosvjeda bila mjera neproporcionalna razini ugroze. U presudi je potvrđeno da je pandemija doista bila iznimno ozbiljna prijetnja javnom zdravlju, no švicarske vlasti uvodeći zabranu održavanja prosvjeda nisu provjerile je li ona u skladu sa švicarskim ustavom.

“Zabrana prosvjeda je drastična mjera koja zahtjeva čvrsto opravdanje i posebno ozbiljnu provjeru od strane sudova ovlaštenih za procjenu relevantnih interesa”, navodi u svojoj presudi Europski sud za ljudska prava te dodaje kako za mirno okupljanje ni inače ne bi smjele biti predviđene stroge kazne.

Ova je presuda donesena na osnovu tužbe što ju je protiv države podnio savez ženevskih sindikata koji je zbog zabrane morao otkazati prosvjede predviđene za 1. svibnja 2020. godine. Sada im Švicarska zbog kršenja tog prava mora podmiriti 3.000 eura troškova, dok posebna odšteta nije dosuđena jer je sud zaključio kako je sindikatima dovoljna satisfakcija to što je utvrđena povreda konvencijskog prava na njihovu štetu.