Donosimo presudu: Je li Ustavni sud upravo kobno otežao donošenje odluke o premijerovoj ulozi u aferi Borg?

Dvije godine duga sapunica oko afere Borg mogla bi se produžiti do daljnjeg

Jesu li pri izradi čuvenog lex Agrokora, za koji je angažirana grupa Borg predsjednik Vlade Andrej Plenković i tadašnja ministrica gospodarstva Martina Dalić, prekršili odredbe Zakona o sprječavanju sukoba interesa? Odgovora na to pitanje još nema, pitanje je kad će ga i hoće li ga uopće biti. Nedavna odluka Ustavnog suda vezana za ovaj slučaj bi sve mogla i dodatno usporiti.

Podsjetimo, iako je o slučajevima dvoje dužnosnika trebalo odlučivati Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, cijela priča se pretvorila u mučnu i bizarnu sapunicu u kojoj se, uglavnom, radilo o tome da se Povjerenstvo, pod svaku cijenu, spriječi u donošenju odluke.

Izuzeće zbog Todorića

Jedna je, doduše, već i donesena, još u prosincu 2018. kad je Povjerenstvo odlučilo da je Martina Dalić prekršila odredbe Zakona o sprječavanju sukoba interesa, no pala je na Upravnom sudu zbog toga što Povjerenstvo nije odlučilo o zahtjevu ministrice za izuzećem predsjednice Povjerenstva Nataše Novaković.

Razlog zahtjeva? Novaković je ranije radila u Hrvatskoj udruzi poslodavaca, čiji je član, pa tako i financijer, bio i Agrokor Ivice Todorića.

Kako je zaboravljan Borg

Tad je počelo pravna sapunica kojoj se kraja još ne vidi. Postavljeno je, naime, pitanje koje tijelo nadzire rad Povjerenstva i koje uopće može odlučiti o zahtjevu za izuzećem. Sasvim prikladno, na dan kad je Povjerenstvo trebalo pokrenuti postupak protiv Andreja Plenkovića zbog lex Agrokora, premijer je, uz sličnu argumentaciju kao i u ministrica koja je u međuvremenu – baš zbog lex Agrokora i Borga – postala bivša, zatražio i premijer.

A onda je prvo Sabor objasnio da oni nisu nadležni za nadzor rada Povjerenstva i odlučivanje o izuzeću. Pa Upravni sud. Pa Visoki upravi sud. A vrijeme je polako prolazilo i nekad politički hiper eksplozivna afera postajala sve bljeđom i zaboravljenijom.

Pobjeda naizgled

Pred sam Božić 2020. godine, Ustavni sud je konačno stavio točku na predugu priču o tome tko je, pobogu, nadležan za odlučivanje o izuzeću nekoga od članova Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Tvrde da je to – samo Povjerenstvo.

Ova odluka na prvu loptu izgleda kao mala pobjeda u borbi Povjerenstva protiv politike i političara (prvenstveno iz HDZ-a, ali ima tu i Milana Bandića i Davora Bernardića) koji uporno, nakon sudbine koja je zadesila Tomislava Karamarka, žele onemogućiti rad i ograničiti ovlasti ovom nezgodno nezavisnom tijelu.

Neriješeno

Prvi dojam, međutim, mogao bi i varati. Naime, Povjerenstvo ima ukupno pet članova. Izuzme li se o odlučivanja o vlastitom izuzeću predsjednica Povjerenstva, što je samorazumljiv postupak, odnos snaga bi u nekim slučajevima mogao biti 2:2.

Štoviše, većina politički osjetljivijih odluka se u zadnje vrijeme donosi s omjerom 3:2, što znači da bi se lako moglo dogoditi da se kod izuzeća Nataše Novaković Povjerenstvo nađe u pat-poziciji. Zakon o sprječavanju sukoba interesa jasno kaže (članak 38.) da Povjerenstvo odluke donosi većinom svih svojih članova. Dakle, barem troje od pet članova mora biti za neku odluku.

Pat-pozicija, ukratko, znači da bi se ove dvije godine čekanja na odluke o lex Agrokoru i Borgu mogle još produžiti.

Samo da se premijer ne nervira

No, stvari bi mogle stajati još i gore. Političar/ka ste i ne sviđa vam se da Povjerenstvo kopa po tome što ste, recimo, kao lokalni čelnik javnim novcem kupovali proizvode vlastite privatne firme? Ništa lakše – pošaljete zahtjev za izuzećem troje članova Povjerenstva i čekate da vam istekne mandat. Naime, bez troje članova, onih koji bi se morali izuzeti od glasanja o svom izuzeću, preostalih dvoje ni teoretski ne može doći do potrebne većine za donošenje odluka.

I dok sama valjanost takvog zahtjeva prođe sve moguće žalbene rokove i stupnjeve odlučivanja, a nadležna pravosudna i ina tijela pokušaju rasplesti Gordijski čvor kojeg su, čini se, sami ispleli pipkavim postupanjem u slučajevima koji bi mogli iznervirati gospodina premijera, prođe cijeli mandat. Ako ne i dva.