Nekad je nužno odabrati stranu

Donosimo vam kronologiju događaja oko korupcijske afere Lovrić Merzel

Od gostovanja njene šefice kabineta Jovev na HRT-u do optužnice

02.04.2014., Sisak - Jucer oko 20 sati djelatnici PNUSKOK-a urucili su zupanici  Merzel rjesenje o uhicenju, a nakon visesatne pretrage njezine obiteljske kuce na sisackom Zelenom brijegu u 2,20 sati izasli su s izuzetim dokumentima i odvezli zupanicu. 
Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL
FOTO: Nikola Cutuk/PIXSELL

USKOK je podignuo optužnicu protiv Marine Lovrić Merzel i još petero osoba koji su optuženi zbog “počinjenja kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, primanja i davanja mita, pranja novca, krivotvorenja službene ili poslovne isprave, poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti te pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti. Merzel kaže kako optužnicu još nije vidjela i najavljuje žalbu, a mi vam donosimo kronologiju događaja oko slučaja Lovrić Merzel

1. Gostovanje Jasmine Jovev na HRT-u

Bivša šefica kabineta Lovrić Merzel Jasmina Jovev gostovala je početkom veljače 2014. godine u emisiji Nedjeljom u dva Aleksandra Stankovića i tada rekla kako je dvije godine sudjelovala u raznim nezakonitostima, od izmišljanja radnih mjesta do izdavanja lažnih računa.

2. Lovrić Merzel kaže da joj ostavka ne pada na pamet

Merzel je optužbe nazvala smiješnima i rekla kako joj ostavka “na pada na pamet”. Politički protivnici odmah su tražili reakciju istražnih tijela. Premijer Zoran Milanović tada je rekao kako treba utvrditi činjenice nakon čega će se znati je li u “ozbiljnom problemu” županica Merzel ili osoba koja je optužuje za kriminal.

3. USKOK pokreće istragu

Niti tjedan dana od javnih optužbi USKOK je preuzeo sve predmete vezane uz navodne malverzacije županice Lovrić Merzel, a istražitelji su počeli iznositi dokumente iz županijskih ureda u Sisku. Početkom ožujka USKOK je objavio da je pokrenuo istragu zbog sumnje da je županijskim novcem financirala privatne proslave, no Lovrić Merzel je tek 2. travnja 2014. s lisicama na rukama izvedena iz svoje kuće koju su istražitelji satima prije pretresali u potrazi za dokazima.

4. Odbacuje optužbe i podnosi ostavku

Pred USKOK-ovim istražiteljima i sucem istrage Lovrić Merzel je odbacila sve optužbe, a iako je po riječima svog odvjetnika vrlo argumentirano objašnjavala svaku od optužbi završila je u istražnom zatvoru, iz kojeg neće izaći prije nego što krajem kolovoza podnese ostavku na svoju dužnost. Njen odvjetnik tada je podsjećao da je Ustavni sud ranije dao smjernice da se na Lovrić Merzel primijeni mjera zabrane obavljanja djelatnosti.

Ustavni sud pozvao se na ustavnu obvezu sudova da opravdanost produljenja istražnog zatvora zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela, odnosno mogućnost primjene mjere zabrane obnašanja dužnosti župana umjesto produljenja istražnog zatvora, ispitaju u svjetlu mjerodavnog prava i njegovih pravnih stajališta. No, kako je Županijski sud zauzeo suprotan stav smatrajući da je zbog postojanja opasnosti od utjecaja na svjedoke ta odluka neprovediva Merzel je odlučila podnijeti ostavku i izaći na slobodu.

5. Izbacivanje iz SDP-a

Mjesec dana prije puštanja na slobodu izbačena je iz SDP-a, a nakon što je 5. rujna 2014. izašla iz Remetinca najavila je aktiviranje saborskog mandata kao nezavisna zastupnica.

Time je okončano višemjesečno razdoblje nagađanja o tome hoće li Lovrić Merzel sama napustiti stranku ili će biti izbačena.

6. Istraga proširivana više puta

Istraga je otvorena zbog sumnje da je županiju oštetila za više od 10,5 milijuna kuna, a u međuvremenu je nekoliko puta proširivana. USKOK-vom optužnicom su uz Lovrić Merzel obuhvaćeni i poduzetnik Željko Žužić, predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobešćak, te Bernard Popec, koji je Županiji prodao zgradu za Hitnu pomoć, Dalibor Rožanković, nećak Marine Lovrić Merzel, bivši čelnik Hrvatskih šuma Zvonko Rožić i jedno trgovačko društvo.

Osim neosnovanog plaćanja savjetnika, na što je navodno zbog “kupovanja političkog zaleđa” potrošila oko šest milijuna kuna, tereti je se da je zgradu Hitne pomoći preplatila za četiri milijuna kuna, da je trošila javni novac na zabave, privatne troškove plaćala službenom karticom te raskinula dogovor o prodaji Cesta Sisak, oštetivši Županiju za još 200.000 kuna.

Istraga protiv nje posljednji put proširena je u srpnju, zbog sumnje da je od poduzetnika Željka Žužića primila 100 tisuća eura mita koje je pokušala prikriti kupnjom i uređenjem stana u Zadru upisanog na njena nećaka Dalibora Rožankovića. Uz Lovrić Merzel u istrazi su bili pritvoreni i Bernard Popec, koji je Županiji prodao navodno preplaćenu zgradu Hitne pomoći te vlasnik tvrtke IGM Turopolje i predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobešćak koji su iz Remetinca izašli ranije.