Nekad je nužno odabrati stranu

Donosimo vijesti o nadoknadama; neke škole skraćuju zimske praznike, priča se i o blagdanima

Od županije do županije i od škole do škole, situacija se razlikuje; radit će se u božićnom tjednu, na Veliki četvrtak, u Splitu na sv. Duju...

FOTO: Pixsell

Ovih se dana finaliziraju prijedlozi svih škola u Hrvatskoj o načinu nadoknade nastavnih dana koji su izgubljeni dugotrajnim štrajkom prosvjetara. U ponedjeljak, 16. prosinca, krajnji je rok do kojeg škole moraju dostaviti svoje prijedloge nadoknade, koje Ministarstvo znanosti i obrazovanja potom mora odobriti.

Škole svoje nadoknade moraju ugurati u okvire koje im je prethodno zadalo Ministarstvo. Dakle, nastavna će se godina moći produžiti maksimalno do 26. lipnja 2020., odnosno 29. svibnja 2020. za maturante. Ako su cijelo vrijeme štrajkale, škole su izgubile 16 dana nastave pa moraju planirati i dodatne nadoknade osim produljenja nastavne godine. Međutim, nisu sve škole jednako sudjelovale u štrajku, što dovodi do posvemašnjeg kaosa planiranja nadoknada.

Nadoknade i u božićnom tjednu

U prvom redu, tu je 70 škola koje ne trebaju nadoknaditi niti jedan dan nastave jer su je nadoknađivale tijekom štrajka ili uopće nisu štrajkale. U takvim školama, učenici će ići na unaprijed predviđene i planirane zimske i proljetne praznike, a škola će im završiti kada je i trebala – 17. lipnja, tj. 22. svibnja za maturante. No, čak 982 škole (od njih ukupno 1144) moraju nadoknaditi između 13 i 16 dana nastave, a one će to redom činiti, između ostaloga, produljenjem nastavne godine nakon 17. lipnja.

Današnji Jutarnji javlja kako će u gotovo cijeloj Dalmaciji (osim Dubrovačko-neretvanske županije), Slavoniji te Primorju nastava trajati do maksimalnog 26. lipnja, odnosno 29. svibnja za maturante. Osim toga, škole koje su u velikom zaostatku s nastavnim danima, jednu od nadoknada će održati i u božićnom tjednu; iako je prvo polugodište trebalo završiti u petak 20. prosinca, iz škola diljem Hrvatske Jutarnjem su poručili kako će tražiti da ponedjeljak 23. prosinca bude nastavni dan.

Šibenik i Zadar planiraju radni Veliki četvrtak

Škole će nadoknade vršiti i subotama, no samo ako je u radnom tjednu bio neki praznik jer radni tjedan za učenike ne smije biti dulji od pet dana. Neke škole Jutarnjem su najavile već subotu 11. siječnja kao radnu. U Splitu se i blagdan sv. Duje 7. svibnja planira kao nastavni dan. Splitsko-dalmatinska županija ujedno učenicima planira skratiti zimske praznike za tjedan dana, proljetnih neće biti, a neke škole najavljuju da će raditi i subotama.

U Šibensko-kninskoj i Zadarskoj županiji, koje su koristivši mogućnost Ministarstva po prvi put odabrale drukčiji raspored praznika, jesenski su praznici već odrađeni pa im ne preostaje previše manevarskog prostora za nadoknade. U tim školama nisu niti planirani proljetni praznici (obuhvatili bi tek period od Velikog četvrtka do Uskrsnog ponedjeljka) pa tamošnje škole, bez mnogo izbora, sada planiraju Veliki četvrtak kao radni.

Situacije variraju od škole do škole

Na osječkom području nastava će se produljiti do 26. lipnja, zimski praznici bit će skraćeni za tjedan dana, no proljetni se planiraju zadržati zbog dosta dugačkog drugog polugodišta koje djeci zna biti naporno. U Rijeci je plan da se s nastavom završi do 19. lipnja, a do tada bi se trebale uglaviti sve nadoknade. Već se neki dan pojavila informacija kako će zagrebačke osnovne i srednje škole ujednačiti svoj prijedlog prema kojemu nastavna godina ne bi trebala trajati dulje od 19. lipnja (umjesto inicijalno planiranog 17. lipnja).

Osim neznatno dužeg trajanja nastavne godine, zagrebački školarci izgubljene dane nastave trebali bi nadoknađivati iskorištavanjem nenastavnih dana (poput Dana škole), ali i skraćivanjem praznika. Tako će zimski praznici u zagrebačkim školama biti kraći za tjedan dana pa će drugo polugodište početi u utorak 7. siječnja umjesto u ponedjeljak 13. siječnja. Proljetnih praznika u praktički neće biti – svest će se na svega dva dana, Veliki petak i Uskrsni ponedjeljak.

Iako je Ministarstvo dalo uputu da županijski (gradski) uredi za obrazovanje šalju objedinjeni prijedlog zahtjev škola sa svojeg područja, upravo zbog različitih situacija u kojima se svaka škola nalazi, takve je objedinjene zahtjeve teško sastaviti pa se modeli nadoknade razlikuju od škole do škole.

Maturanti u posebno delikatnoj situaciji

U posebno su delikatnoj situaciji ovogodišnji maturanti, za koje je izvjesno da će neke od ispita državne mature polagati još tijekom trajanja nastavne godine. Naime, još dva dana u javnom je savjetovanju izmjena Pravilnika o polaganju državne mature, koja predviđa kako “u izvanrednim situacijama” ministar može donijeti odluku prema kojoj se dio ispita mature može polagati prije završetka nastavne godine.

Stoga maturanti mogu očekivati da će, u posljednjem mjesecu nastave – svibnju – polagati neke dijelove ispita, a prema ranijim najavama iz NCVVO-a, to bi trebao biti esejski dio ispita iz hrvatskog jezika. Pritom esejski zadatak ne bi uključivao gradivo koje se obrađuje u 4. razredu srednje škole. Zasad nema informacija o eventualnom pomicanju krajnjih rokova konačne objave rezultata mature ili kasnijih upisa na fakultete.

Konačni modeli nadoknada nastava po županijama i školama trebali bi biti poznati od ponedjeljka.