DORH je podigao optužnicu protiv mlađeg Đakića i traže da mu zabrane internet; kako točno bi to kontrolirali?

Ivana Đakića optužili su zbog kaznenog djela javnog poticanja na nasilje i mržnju

Općinsko državno odvjetništvo u Virovitici podiglo je u utorak pred virovitičkim Općinskim sudom optužnicu protiv Ivana Đakića, sina HDZ-ovog saborskog zastupnika i čelnika Hvidre Josipa Đakića. Optužili su ga zbog kaznenog djela javnog poticanja na nasilje i mržnju.

Sjećate se, to je onaj tip koji je na svom Facebook profilu početkom siječnja objavio gnjusnu fotografiju ustaše koji u ruci drži odrubljenu glavu osobe s četničkim oznakama. Uz fotografiju je napisao “Svim ‘prijateljima’ srbićima sretan božić”. Đakića se sada tereti da je na svom Facebook profilu objavio fotografiju i tekst u namjeri da izazove netrpeljivost i nasilje prema pripadnicima srpske nacionalnosti.

DORH traži da mu zabrane pristup internetu

Tu je objavu Ivan Đakić vrlo brzo obrisao te se ispričao “svima koje je uvrijedio”. Njegov otac najoštrije je osudio objavu svojega sina na Facebooku, ispričao se i izrazio žaljenje zbog “sramotne i uvredljive objave slike i teksta”, a mlađi Đakić se iščlanio iz HDZ-a. Na sve je reagiralo i HDZ, ali i Vlada, koji su najoštrije osudili govor mržnje i poticanje netrpeljivosti, a premijer Plenković je to ocijenio krajnje neprimjerenim činom.

Virovitičko Općinsko državno odvjetništva za Đakića je bilo tražilo određivanje jednomjesečnog pritvora zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela javnog poticanja na nasilje i mržnju no sudac istrage bjelovarskog županijskog suda je 9. siječnja odlučio da se uz mjeru opreza Đakića pusti na slobodu. N1 doznaje da virovitičko Općinsko državno odvjetništvo za Đakića sada traži bezuvjetnu kaznu zatvora i sigurnosnu mjeru zabrane pristupa internetu.

Zašto je mjera koju traži DORH posve suluda

Kako se točno nekog pokušava spriječiti da ode na internet, propisuje pravilnik Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije. Prvo, sud agenciji dostavi obavijest da je protiv nekoga izrekao mjeru zabrane pristupa internetu. Agencija onda obavijesti sve operatere i naredi im da osobi protiv koje je izrečena mjera prekinu davati uslugu i pritom im zabrane da sklapaju novi pretplatnički ugovor.

Operater s kojim osoba pod mjerama ima ugovor, mora mu obustaviti promet u roku 24 sata. Zatim ima tri dana da raskine pretplatnički ugovor. Nigdje u pravilniku ne spominje se wi-fi niti je iz bilo kojeg propisa jasno kako će se kontrolirati da osoba pod mjerama ne koristi internet prijavljen na nekog drugog.

Ana Garačić, predsjednica Kaznenog odjela Vrhovnog suda RH, 2016. godine izdala je analizu novela u Kaznenom zakonu. Analizirajući mjere zabrane pristupa internetu, naglasila je kako je ovdje “najveći problem kontrola njezina provođenja”.