DORH ne mora nužno čekati izručenje Todorića, tehnički, ima mogućnost tražiti Britance da ga ispitaju

Todorićev iskaz tužiteljstvo može tražiti putem Europskog istražnog naloga

FOTO: PIXSELL/Telegram

Ukoliko se procedura izručenja Ivice Todorića iz Velike Britanije dodatno zakomplicira i otegne, a kako je krenulo čini se da hoće, Državno odvjetništvo RH ima na raspolaganju još jednu mogućnost da dođe do njegovog iskaza o poslovanju Agrokora koje se našlo pod istragom.

Riječ je o ispitivanju osmnjičenika na osnovu Europskog istražnog naloga (EIN). U tom slučaju, Todorića bi ispitivali britanski istražitelji ili pak naši tužitelji zajedno s britanskim kolegama putem video linka. Da se ta mogućnost razmatra potvrdio je danas u Saboru i glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan.

Ispitivanje u Londonu

Britanski istražitelji, na zahtjev hrvatskih kolega, trebali bi Todorića pozvati na ispitivanje, predočiti mu sve ono što mu se stavlja na teret u istrazi otvorenoj u Hrvatskoj, te mu dati priliku da se o svim optužbama očituje. Uz EIN hrvatski tužitelji imaju pravo poslati i pitanja na koja bi željeli dobiti Todorićeve odgovore. Hoće li na njih odgovarati ili ne Ivica Todorić sam bi odlučio. No, važno je napomenuti kako bi cijela procedura bila provedena prema britanskim zakonskim rješenjima. Todorić bi, naravno, imao pravo na odvjetnika, kao i pravo na obranu šutnjom.

DORH ima i mogućnost tražiti od britanskih kolega da ispitaju Ivicu Todorića putem videolinka. Tada bi mu pitanja bila postavljana izravno iz Zagreba, a on bi uz britanskog odvjetnika ponovno sam odlučio hoće li na njih odgovarati. Međutim, kako stoji u Zakonu, Todorić za ispitivanje videolinkom ne mora dati suglasnost, pa onda i ta opcija njegovog saslušanja može propasti.

Brže i lakše istrage u EU

EIN je u Hrvatskoj počeo vrijediti sredinom prošlog mjeseca kada su na snagu stupile izmjene Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije. Na razini EU uveden je još proljetos kako bi se olakšala i ubrzala suradnja zemalja članica u istragama koje prelaze granice država. Temelj mu je Direktiva Europskog parlamenta i vijeća iz travnja 2014. godine kojom je definiran EIN u kaznenim stvarima.

Kada RH može izdati EIN?

Prije nego što posegne za EIN-om, kojim od druge zemlje članice može tražiti i ispitivanje osumnjičene osobe, u ovom slučaju Todorića u Velikoj Britaniji, Hrvatska mora procijeniti je li taj potez primjeren za konkretan slučaj. Kada bi dobila hrvatski EIN sa zahtjevom za ispitivanjem vlasnika Agrokora, tu primjerenost morala bi procijeniti i Velika Britanija.

“Prilikom izdavanja EIN-a, tijelo izdavatelj trebalo bi obratiti posebnu pozornost na osiguranje punog poštivanja prava sadržanih u Članku 48. Povelje Europske unije o temeljnim pravima Europske unije. Pretpostavka nedužnosti i prava na obranu u kaznenom postupku osnova su temeljnih prava priznatih u Povelji u području kaznenog pravosuđa”, istaknuto je, među ostalim, u Direktivi.

Iskaz prije podizanja optužnice

Koliko je poštivanje ljudskih prava važno vidi se i iz jučerašnjeg poteza britanskog suda koji je odlučio pustiti Ivicu Todorića da se brani sa slobode, doduše uz jamčevinu od sto tisuća funti i kućni pritvor, barem dok ne razmotri zahtjev za njegovim izručenjem zbog, kako je već na početku ocijenjeno, iznimno kompliciranog slučaja.

Ipak, prije nego što jednog dana podigne optužnicu protiv Todorića i njegovih suradnika zbog kriminala u Agrokoru, DORH mora pokušati realizirati sve mogućnosti što mu ih Zakon stavlja na raspolaganje. To je pretpostavka da bi se, ako jednog dana do toga dođe, protiv vlasnika Agrokora mogao voditi proces u njegovoj odsutnosti. Istu proceduru hrvatsko pravosuđe već je prošlo u slučaju Zsolta Hernadija.