DORH potvrdio da su dobili dvije prijave zbog užasa s vodom u Slavonskom Brodu, i dalje sve istražuju

Na presici su objavili kako policija provodi izvide, nakon čega će odlučiti o kaznenim prijavama

Policija i Županijsko državno odvjetništvo održali su zajedničku konferenciju za medije na kojoj su govorili o postupanjiima oko ekološkog incidenta nakon kojeg je Slavonski Brod ostao bez pitke vode. Na konferenciji za novinare govorili su Antun Valić, načelnik PU Brodsko-posavske i Mirela Šmital iz DORH-a. Šmitral je rekla da su DORH-u podnesene dvije kaznene prijave, gradonačelnika i Vodovoda, i to zbog kaznenog djela onečišćenja okoliša i dovođenja u opasnost života zbog analize kojom je u vodi pronađena veća količina vodika.

“Postupajući po prijavama naložili smo policiji izvide kako bi se moglo odlučiti o kaznenim prijavama. Postupanje tijekom izvida je tajno, no ako postoji interes javnosti, što je ovdje evidentno, reći ćemo onoliko koliko možemo da se ne ugroze izvidi”, rekla je. Valić je rekao da policija, po nalogu DORH-a, poduzima sve potrebne radnje te da će se javnost izvijestiti kada se sve “pribavi i ustvrdi”.

“Po nalogu inspektorice zaštite okoliša tvrtka koja je onečistila tlo dužna je sanirati teren. Uz sanaciju je nastavljeno i kriminalističko istraživanje. Policijski dužnosnik je danas zatražio da se udalje sve osobe koje su tamo neovlašteno bile”, kazao je Valić. Nije precizirao kada bi sve trebalo biti gotovo.

Gradonačelnik prozvao ministra Ćorića

Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara ranije je za N1 televiziju rekao da je u nedavnom ekološkom incidentu s pitkom vodom zakazalo Ministarstvo okoliša. Duspara kaže kako je sada osigurana pitka voda za sve građan. Pojasnio je da incident dogodio u srijedu, ali da je grad u četvrtak, kad nije dobio izvješće, pokrenuo pokrenuli mini istragu koja je zaključila da je tlo “dobrano natopljeno”. Nakon toga u Brod su pozvali ministra i premijera.

“Imamo nalaze i od 6. ožujka i kasnije. Voda je bila zdravstveno ispravna do ovog incidenta”, rekao je. Kako je ispričao Duspara, 28. ožujka, kada se dogodio incident, Crodux je pozvao policiju i vatrogasce te tvrtku koja danas radi na sanaciji. No, taj dan je, kaže, napravljen samo minimum. “Skinut je sam pokrov i to je odvezeno u Ivanić Grad. Vatrogasci su pokrili površinu od preko 1000 kvadratnih metara natopljene naftom”, rekao je Duspara.

“Pokušavam reći da se cijeli incident pokušao zataškati. Da nije, već 29. bismo imali prvi nalaz” , rekao je Duspara. Dodao je da dio odgovornosti snosi i ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić jer, tvrdi, inspektori nisu napravili posao kako su trebali.

Iz Croduxa kažu da nisu krivi

Nakon što su u subotu iz Croduxa priopćili kako zagađenje vode u Slavonskom Brodu nema veze s izlijevanjem oko 150 do 200 litara benzina prilikom testiranja produktovoda, njihov direktor sad je dao izjavu novinarima. Direktor tvrtke Crodux energetika Branko Radošević kaže da Crodux apsolutno nije odgovoran za ekološki incident.

“Ovom incidentu smo pristupili sukladno pravilima struke i cijeli smo prostor lokalizirali. Procjena AEKS-a je da se daljnje istjecanje ne može očekivati. Pouzdano ne mogu tvrditi je li iscurilo 150 ili 200 litara, ali svu tekućinu smo pokupili i zbrinuli na sigurno mjesto. Bez obzira koliko je iscurilo, nije dopušteno da nekontrolirano iscuri. Sva tekućina je isisana i zbrinuta, ostalo ćemo naći u zemlji ako je zemlja nešto upila”, rekao je.