DORH istražuje je li bilo nesavjesnog liječenja u slučaju smrti novinara Vladimira Matijanića

Ako se nekome dokaže krivnja za nesavjesno liječenje prijeti mu do 12 godina zatvora

Splitsko Općinsko državno odvjetništvo maloprije je potvrdilo da će provesti izvide u slučaju smrti novinara Vladimira Matijanića, koji je jučer preminuo u Splitu. Kako ističe DORH, postoji sumnja da je Matijanić preminuo uslijed nesavjesnog liječenja. Inače, ako se nekome dokaže krivnja za kazneno djelo nesavjesnog liječenja, prijeti mu do 12 godina zatvora.

“Povodom više objava u sredstvima javnog priopćavanja, Općinsko državno odvjetništvo u Splitu će, na temelju članka 205. stavak 6. i članka 206. stavak 4. Zakona o kaznenom postupku, provesti izvide zbog postojanja osnova sumnje da je, za sada, nepoznata osoba/osobe počinila kazneno djelo nesavjesnog liječenja iz članka 181. Kaznenog zakona kojim je prouzročena smrt jedne osobe”, navode iz DORH-a.

Dodaju da se objave u sredstvima javnog priopćavanja odnose na smrt novinara jednog internetskog portala.

Beroš poslao inspekciju, policija pokrenula izvide

Ranije danas ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da u ovom trenutku ne može govoriti o tome je li bilo propusta u pružanju zdravstvene pomoći jučer preminulom novinaru Vladimiru Matijaniću jer će to utvrditi zdravstvena inspekcija koju je uputio.

Zdravstvena inspekcija će postupati, postupat će se i u Hitnoj medicinskoj pomoći (HMP) da se ustanove svi detalji, poručio je Beroš.

I ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potvrdio je ranije kako će i policija istraživati okolnosti smrti novinara Matijanića.

Topić: ‘Odbili su ga primiti u bolnicu’

Matijanićeva životna partnerica i novinarka Indexa Andrea Topić objavila je na društvenim mrežama da liječnici u splitskoj bolnici i splitska hitna pomoć nisu željeli pomoći. Navela je kako je Matijanić s nizom komorbiditeta obolio od covida. Imao je, kaže, Sjogrenov sindrom i intersticijsku bolest pluća, te sumnju na još dvije autoimune bolesti.

Zbog zdravstvenih problema nije mogao biti cijepljen, stanje mu je bilo teško, ali su ga odbili primiti u bolnicu. Opisala je koliko su puta zvali bolnicu, koliko puta hitnu pomoć, te kako ga hitna nakon prvog dolaska također nije željela odvesti u bolnicu, a kada mu se stanje još pogoršalo došli su drugi puta, ali je bilo kasno.

Također je navela kako su ih u splitskom KBC uvjeravali da nigdje u Hrvatskoj nema lijeka koji se daje teškim bolesnicima kako bi se izbjegle teške komplikacije covida.