Dosad je u Afganistanu bilo 5374 naših vojnika, ovo je prvi put da je netko poginuo. No, bilo je slučajeva ranjavanja

Izvukli smo nekoliko slučajeva od 2006. do danas u kojima su ranjeni hrvatski vojnici

Zagreb: Ispraćaj 10. HRVCON-a u misiju Resolutr Support u Afganistanu  01.03.2019., Zagreb - U vojarni Pukovnik Marko Zivkovic odrzan je svecani ispracaj 10. hrvatskog kontingenta HRVCON u misiju potpore miru Resolute Support u Afganistan. Photo: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/Ilustracija

Jedan vojnik je poginuo, a dvojica su ranjena u napadu na vozilo Hrvatske vojske koji se jutros po lokalnom vremenu dogodio u glavnom gradu Afganistana. Bombaš samoubojica na trokolici motocikla zabio se u posljednje od tri vozila kojim su hrvatski vojnici putovali kroz Kabul. Napad se dogodio svega 200 metara prije nego što je konvoj došao do odredišta, kampa Lyon. Ranjenicima su u pomoć smjesta priskočile zaštitne snage iz kampa, nakon čega su dvojica teže ozlijeđenih helikopterom prebačena u bolnicu, dok je trećem pripadniku HV-a pomoć pružena u kampu. MORH je malo prije 13 sati objavio da je najteže ranjeni vojnik preminuo od posljedica ranjavanja.

Ovo je do sada najteži napad na hrvatske snage u Afganistanu, ali nije prvi put da su pripadnici HV-a ozlijeđeni tijekom misija u toj azijskoj zemlji. Prvi hrvatski vojnik ranjen je 24. studenog 2006. godine na području Kandahara, drugog najvećeg afganistanskog grada. Tada je ranjen skupnik Goran Špehar. Skupnika su pogodile krhotine granate ispaljene iz ručnog bacača raketa, RPG-7. Pogođen je u debelo meso i lakše ozlijeđen, a pomoć mu je pružena u bolnici u Kandaharu, nakon čega je vraćen u svoj kamp.

Krhotine američke granate

Drugi hrvatski vojnik u Afganistanu nije ranjen u borbi, nego tijekom pripreme za gađanje. MORH je tada, u prosincu 2009. godine objavio da je vojnik ranjen tijekom redovite pripreme za zadaću – bojnog gađanja podvjesnim bacačima granata 40 mm, nedaleko kampa Shaheen u blizini grada Mazar-e-Sharif. Razvodnik Ivica Husar, pripadnik Operativno mentorskog tima za vezu, tada je lakše ranjen u lijevu butinu.

Razvodniku je pomoć pružena u obližnjem američkom kampu, nakon čega se ispostavilo da je riječ o lakšoj ozljedi koja neće ostaviti trajne posljedice. Novi detalji o ranjavanju razvodnika Husara isplivali su nakon objave WikiLeaksa. Tada je otkriveno da ga je ranio američki vojnik ispalivši granatu koja je prekratko letjela, nakon čega su ih šrapneli obojicu ranili po nogama, pisao je Večernji list.

Opasni kolege

Još je jedan vojnik ranjen u lipnju 2010. godine, no ni on nije stradao u borbi, već je došlo do samoranjavanja pištoljem. Bojnik S. D., stožerni časnik u Regionalnom zapovjedništvu Sjever, prostrijelio si je lijevu ruku. Pomoć mu je pružena na mjestu događaja te je upućen u bolnicu u sklopu kampa Marmal, gdje je ustanovljena lakša ozljeda.

U slučaju iz 2011. pripadnika 17. hrvatskog kontigenta u Afganistanu negdje na sjeveru te zemlje ustrijelio je vlastiti kolega. Ranjavanje se dogodilo prilikom „neopreznog čišćenja pištolja”, objavilo je tada Ministarstvo obrane. Ozlijeđenom vojniku, koji je dobio prostrijelnu ranu lijeve potkoljenice, ukazana je liječnička pomoć na mjestu događaja. Potom je prebačen u obližnju njemačku vojnu bolnicu gdje je hitno operiran.

Gotovo identičan incident dogodio se godinu dana kasnije. Dočasnik Hrvatske vojske u kampu u Afganistanu propucao se metkom iz pištolja i pritom je ranio još jednog pripadnika ISAF-a. Hrvatski vojnik propucao je vlastitu potkoljenicu, a kolegu je pogodio u natkoljenicu. Hrvatski mediji tada su pisali da drugi ranjenik pripadnik belgijske vojske te da se ranjavanje dogodilo dogodio dok je naš vojnik belgijskom vojniku pokazivao svoj pištolj.

Samoranjavanje za vrijeme odmora

Još jedan hrvatski vojnik ranjen u Afganistanu, razvodnik G.P., stradao je od vlastitog oružja, 20. ožujka 2013. godine. Tada je „lakše ranjen prilikom rukovanja oružjem za vrijeme odmora”, objavio je MORH. Razvodnik, pripadnik 22. hrvatskog kontingenta u operaciji ISAF u kampu Marmal, zapravo je pištoljem propucao vlastiti lijevi dlan za vrijeme odmaranja u sobi. Posljedice ranjavanja nisu bile teške.

Bilo je i drugih ozljeda pripadnika oružanih snaga RH, ali one nisu nastale kao posljedica ranjavanja u borbi ili prilikom rukovanja oružjem. Zabilježen je jedan pad helikoptera nedaleko od granice s Pakistanom, u kojem je hrvatski letač-mehaničar dobio udarac u glavu zbog kojeg je prevezen u američku vojnu bolnicu u Ramstein, a potom vraćen u Hrvatsku.

U Afganistanu dosad sudjelovalo 5374 hrvatskih vojnika

Danas je u napadu samoubojice ranjena trojica vojnika, a jedan je kasnije preminuo od posljedica teškog ranjavanja. Deseti hrvatski kontingent (HRVCON), čija su trojica pripadnika ranjena, boravi u Afganistanu od ožujka ove godine u sklopu NATO-ove misije “Odlučna potpora”, a broji ukupno 104 pripadnika, od kojih je 14 žena.

U Afganistanu je od 2003. godine kroz misiju ISAF (International Security Assistance Force), a zaključno s devetim hrvatskim kontingentom, koji se trenutno nalazi u području misije Odlučna potpora, ukupno sudjelovalo 5374 pripadnika i pripadnica Oružanih snaga Republike Hrvatske.