Došla je nova anketa za predsjedničke izbore. Ne treba Miroslava Škoru otpisati

Milanović je sada na 23,9 posto, Škoro je na 20,2. U drugom krugu bi predsjednica teže protiv njega, a kampanja je tek počela

Dnevnik Nove TV maloprije je objavio nove rezultate redovitog mjesečnog istraživanja Crobarometar. Da su danas izbori, prema toj bi anketi Kolinda Grabar-Kitarović dobila 34,3 posto potpore, gotovo identično kao u kolovozu kad je bila na 34,6. Njezin rejting nema dramatičnih ni uspona ni padova. Slično je i sa Zoranom Milanovićem koji mjesec završava s potporom gotovo svakog četvrtog birača ili njih 23,9 posto, dok je u kolovozu bio na 24,6.

Miroslav Škoro je, čini se, profitirao od službene potpore MOSTA i njemu je trenutačni rejting 20,2 posto ili dva postotna poena više nego mjesec prije. Mislav Kolakušić gubi potporu i sada uživa povjerenje 6,2 posto, Ivan Pernar može računati na glasove 3,7 posto ispitanika, a Dalija Orešković je na 3,3 posto. Novo lice je Dejan Kovač, kandidat HSLS-a koji trenutačno ima 2 posto. Ostali kandidati osvajaju 4,4 posto, a neodlučnih birača je sve manje – trenutačno 2,2 posto.

Predsjednica bi teže dobila Škoru

Hrvatska će, sasvim je jasno, izabrati predsjednika ili predsjednicu u drugom krugu. U srazu Kolinde Grabar-Kitarović i Zorana Milanovića pobjedu bi odnijela predsjednica s 51,5 posto prema 36 posto koliko osvaja Milanović. Na izbore ne bi izašlo 7,3 posto birača, dok njih 5,2 posto ne zna. Predsjednica dobiva potporu većine birača HDZ-a, ali i svih ostalih stranaka osim SDP-a i Živog zida. Predsjednica pobjeđuje Zorana Milanovića u svim demografskim skupinama, a Zoran Milanović bolje stoji kod visokoobrazovanih i birača u Zagrebu.

Predsjedničin sraz s Miroslavom Škorom malo je neizvjesniji. Kolinda Grabar-Kitarović dobila bi 45,8 posto potpore, dok Miroslav Škoro može računati na potporu od 36,8 posto. Na izbore u tom slučaju ne bi izašlo 11,4 posto ispitanika, a njih 6 posto ne zna.
Predsjednica tu dobiva potporu birača HDZ-a, ali i manju potporu SDP-ovih birača, njih 27 posto. Zato Miroslav Škoro može računati na 22 posto birača HDZ-a, ali i 37 posto birača SDP-a. Miroslav Škoro osvaja više glasova birača MOSTA i Živog zida.

Predsjednica dobro ide u Slavoniji i Dalmaciji

Miroslav Škoro postao bi predsjednik ako bi u drugi krug išao sa Zoranom Milanovićem. Škoro u tom slučaju dobiva 47,8 posto, a Zoran Milanović 38,2 posto. Na birališta ne bi izašlo 9 posto ispitanika, a ne zna 5 posto. Škoro dobiva 73 posto birača HDZ-a, Milanović pak 90 posto birača SDP-a. Škoro pobjeđuje u Slavoniji, Dalmaciji i vodi na sjeveru Hrvatske, a Milanović pobjeđuje u Zagrebu, Istri i Primorju. Zanimljivo da obojica kandidata stoje gotovo jednako kod ženskih birača, te građana od 31 do 44 godine i starije od 60 godina.

Kolinda Grabar-Kitarović ima više birača među starijom populacijom, točnije biračima iznad 60 godina gdje bi dobila i 42 posto glasova. Od birača sa završenom osnovnom školom, njih 46 posto svoj bi glas dalo Kolindi Grabar-Kitarović. Njezina su uporišta Dalmacija, Slavonija, a vodi i u Lici i Banovini. U Istri i Primorju vodi tijesnu utrku sa Zoranom Milanovićem.
Zoran Milanović također može računati na potporu starijih birača.

Miroslav Škoro dobro stoji kod mlađih građana

Naime, gotovo svaki treći birač iznad 60 godina svoj glas bi dao Zoranu Milanoviću. Malo je više ženskih birača sklono njemu dati glas. Isto tako, najviše svojih birača Milanović može pronaći među osobama koje imaju završenu višu školu ili fakultet, njih 31 posto. Milanović na prvu poziciju i potporu može računati u Zagrebu i okolici, gdje dobiva 34 posto. A s predsjednicom se bori za prevlast u Istri i Primorju.

Miroslav Škoro zato može računati na mlade birače. Tako bi mu svoj glas dalo 33 posto birača do 30 godina. On također može računati na birače u sjevernoj Hrvatskoj, gdje uživa potporu od 28 posto, a u rodnoj Slavoniji glas bi mu dalo 26 posto ispitanika.