Došli smo do odluke kojom sud BiH odbija izručiti Mamića. Bizarna je

Zdravka Mamića neće izručiti jer sud kaže da 'organizirani kriminal' u Hrvatskoj nije isto što i 'organizirani kriminal' u BiH

18.04.2018., Osijek - Zdravko Mamic i Milan Pernar s odvjetnicima dolaze na Zupanijski sud na nastavak sudjenja za izvlacenje novca iz Dinama. 

Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Sud Bosne i Hercegovine zaključio je da neće udovoljiti zahtjevu Hrvatske koja je tražila izručenje Zdravka Mamića. Razlog je taj, kako navode u objašnjenju koje je dobio Telegram, jer kazneno djelo “zločinačkog udruženja”, što mu USKOK drugom optužnicom stavlja na teret, posve ne odgovara kaznenom djelu “organizirani kriminal” što ga sankcionira bosansko-hercegovački kazneni zakon.

To kazneno djelo je, inače, jedan od preduvjeta izručenja. Naime, izručenje vlastitih državljana između Hrvatske i BiH omogućeno je Ugovorom o izručenju iz 2012. godine. Prema njemu, izručena može biti osoba kojoj je izrečena pravomoćna presuda ili joj je određen istražni zatvor kada je u pitanju organizirani kriminal, ili pak korupcija i pranje novca.

Nakon što je po prvoj USKOK-ovoj optužnici osuđen na šest i pol godina zatvora zbog izvlačenja novca iz Dinama, Mamić je pobjegao u BiH koja ga nije htjela izručiti jer ima i njihovo državljanstvo. No, nakon što mu je određen istražni zatvor zbog druge optužnice koja ga, među ostalim, tereti i za “zločinačko udruženje” izgledalo je da su ispunjeni uvjeti za njegovo izručenje prema Ugovoru o izručenju iz 2012. godine.

No, ispada da nije tako. Opis tog kaznenog djela donekle se razlikuje u samim zakonima, a i bosansko-hercegovačka sudska praksa drugačija je od one u Hrvatskoj, zbog čega je Sud BiH donio odluku da ipak nije moguće izručiti Mamića Hrvatskoj.

Organizirani kriminal u RH nije isto što i organizirani kriminal u BiH

U Kaznenom zakonu RH doslovno piše da će se kaznom zatvora do pet godina kazniti onaj tko vodi i organizira zločinačko udruženje. U Krivičnom zakonu BiH piše pak da će se kaznom od najmanje deset godina zatvora ili dugorajnim zatvorom kazniti onaj tko “organizira ili bilo kako rukovodi grupom za organizirani kriminal koja zajedničkim djelovanjem učini ili pokuša kazneno djelo propisano zakonom Bosne i Hercegovine”.

Sud kaže kako to nije isto jer praksa bosansko-hercegovačkog sudstva u ovoj zakonskog odredbi podrazumijeva da osoba može biti optužena samo za organizirani kriminal, ali ne i za to kazneno djelo u kombinaciji s nekim drugim. Što se tiče Mamićeva slučaja, on je optužen kao vođa zločinačke grupe koja je činila zloporabe na štetu Dinama. Sud BiH to ne dopušta jer tvrdi da bi došlo do dvostrukog kažnjavanja počinitelja za isto nezakonito ponašanje.

Utvrđeno je da ni te zloporabe, za koju je Mamić optužen, u Krivičnom zakonu BiH jednostavno nema. Postoji tek sklapanje štetnog ugovora, no to, međutim, nije identično kazneno djelo. A upravo je istovrsnost kaznenog djela potrebna za izručenje.

Što još može učiniti USKOK da ipak dobije presudu protiv Mamića?

Nakon što je, dakle, tužiteljstvo utvrdilo da kaznena djela za koja je Mamić optužen u Hrvatskoj, jednostavno nisu djela što ih kažnjava zakonodavstvo BiH, sud je odlučio odbiti zahtjev Hrvatske za izručenjem bivšeg šefa Dinama kojem je u drugom postupku na Županijskom sudu u Osijeku određen istražni zatvor. Tereti ga se da je sa suoptuženima iz Dinama izvukao još 177 milijuna kuna i to na osnovu lažnih faktura koje su prezentirane za transfere pojedinih igrača.

Hrvatskom pravosuđu sada još preostaje ustupiti kazneni progon Zdravka Mamića Bosni i Hercegovini ili mu pak ovdje suditi u odsutnosti, a zatim izvršenje kazne ustupiti susjednoj državi u koju je pobjegao početkom prošle godine uoči izricanja prve presude za izvlačenje novca iz Dinama.