Doslovno samo u Hrvatskoj: Grad Đakovo morao čupati novu cestu od 600.000 kuna jer nitko nije znao da ne smiju graditi bez dozvole

Novi nevjerojatni slučaj gradske uprave koju vodi HDZ-ov Marin Mandarić

O trošku Grada Đakova uklonjeno je 520 metara asfaltne ceste, široke pet metara, koja je novcem iz proračuna istog tog grada izgrađena prije samo tri godine. Gradonačelnik Đakova i saborski zastupnik HDZ-a, Marin Mandarić (38), na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća skrušeno je priznao kako je cesta u Širokom Polju morala biti uklonjena jer je građena bez građevinske dozvole.

Tako je Grad Đakovo. zajedno s troškovima uklanjanja ceste, u vjetar bacio više od 100.000 eura. Izgradnja. ceste 2019. plaćena je u iznosu od oko 600.000 kuna: ukupni radovi – kako su tada iz gradske uprave Đakova odgovorili Telegramu koji je o tome pisao još su studenom 2019. – plaćeni su 449.761,80 kuna, a kad se tome doda trošak PDV-a, nadzor i projektiranje, iznos se popeo na spomenutih 600.000 nekadašnjih kuna.

Skrivaju koliki je ukupni trošak

Sada je ta cesta uklonjena, no koliko je to koštalo, službeno nitko ne želi reći. Iz đakovačke gradske uprave oglušili su se o Telegramov upit, a podatke o tome skrivaju kao najveću tajnu. No, neslužbeno smo saznali da je osječka tvrtka Gravia Gradu Đakovu za skidanje asfaltnog sloja nelegalno izgrađene ceste ispostavila račun od 12.902 eura.

Stručnjak za niskogradnju s kojim smo razgovarali kaže kako je minimalna debljina asfaltnog sloja oko šest centimetara, što bi značilo da je s ceste u Širokom Polju, duge 520 metara i široke pet ostrugano i odvezeno oko 156 kubičnih metara asfalta. Ostrugani, izmrvljeni asfalt prevezen je iz Širokog Polja i zbrinut u 50-ak kilometara udaljenom Bijelom Brdu, kraj Osijeka, rečeno nam je neslužbeno.

Prijevoznik koji se bavi takvom vrstom posla kaže da bi za prijevoz te količine asfalta na spomenutu udaljenost tražio oko 1500 eura. Naravno, trošku uklanjanja asfaltnog sloja treba dodati i tzv. ”frezanje” i utovar.

Neslužbeno smo saznali da je Grad Đakovo zbog gradnje ceste bez građevinske dozvole morao platiti i kaznu od 4000 eura, pa kad se sve zbroji – izgradnja ceste i njeno uklanjanje – nije pretjerano reći da je uzalud potrošeno oko 100.000 eura.

Baš nitko nije znao da treba dozvola

Gradonačelnik Đakova Marin Mandarić na nedavnoj sjednici gradskog vijeća hladno je rekao: “Što se tiče sporne ceste, odnosno poljskog puta u Širokom Polju, bilo je riječi, čini mi se, možda čak u prethodnom mandatu, 2018., 2019. godine. Takva su bila tada tumačenja i u našim upravnim tijelima i kod izvođača, da se ti zahvati smatraju pojačanim održavanjem cesta.

Nakon što smo bili prijavljeni građevinskoj inspekciji utvrđeno je da je za takve zahvate potrebna građevinska dozvola, što mi nismo imali. Dobili smo nalog da uklonimo cestu i morali smo je ukloniti. O čijem trošku? Naravno o gradskom trošku”.

Zvuči nestvarno da nitko u gradskoj upravi Đakova, uključujući i gradonačelnika, nije znao da je za gradnju ceste potrebna građevinska dozvola, pa su cestu počeli graditi na svoju ruku. No, još je nevjerojatnije – na što je Telegram upozorio još u studenome 2019. – da gotovo dvije trećine te pola kilometra duge ceste prolazi područjem Općine Gorjani, jedinice lokalne uprave izvan administrativnih granica Grada Đakova.

Vraćanje duga HDZ-ovom uzgajivaču kamilice

Dakle, cesta ne samo da je građana bez građevinske dozvole, već je njen najveći dio izvan područja koje je pod nadležnošću Grada Đakova.

Kada je u siječnju 2019. u Širokom Polju počela gradnja sporne ceste, koja je sada uklonjena, gradonačelnik Mandarić obišao je gradilište, kako bi i tim činom pokazao skrb o tom prigradskom naselju. No, već tada oporba je upozoravala kako izgradnjom te ceste, bez potrebne dokumentacije i mimo plana izgradnje poslovne zone, Mandarić vraća dug gradskom vijećniku HDZ-a, Josipu Tomičiću, najvećem uzgajivaču kamilice na tom području.

Njegovi nasadi nalaze se uz cestu čijeg se asfaltiranja, pošto-poto latio Mandarić. Tomičić je bio donator Mandarićeve izborne kampanje 2017. kada je u dva navrata, u ožujku i svibnju te godine, ukupno uplatio 9500 tadašnjih kuna.

Pročelnik nasjeo na računalnu prijevaru

Ovo nije prva ozbiljna šteta gradskom proračunu Đakova tijekom Mandarićevog mandata za koju nitko nije odgovarao. U rujnu 2018. tadašnji pročelnik Upravnog odjela za financije, Slavko Troha, samo na temelju jedne e-poruke, bez dodatne provjere, nasjeo je na računalnu prijevaru i izvjesnom Jade Lauren Yatesu, uplatio 50.000 eura.

Taj računalni prevarant, e-poruku potpisao je imenom i prezimenom đakovačkog gradonačelnika, a naivni pročelnik hitro je uplatio iznos. Policija nije ušla u trag prevarantu, Grad Đakovo nepovratno je izgubio 50.000 eura, pročelnik je ostao na svom mjestu, a problem je riješen tako da je manjak od 50.000 eura računovodstveno prikazan kao ”ostala potraživanja -računalna prijevara”.

Nije isključeno da će se neka slična formulacija naći i kad je pitanju trošak izgradnje ceste i njenog uklanjanja nakon samo tri godine.