Dosta dramatična objava Pentagona: 'Ne vjerujemo da se Rusija povlači, moramo biti spremni na novu ofenzivu'

'Prijetnja za Kijev nije završila', kazali su iz Pentagona

FOTO: Screenshot Twitter

SAD sumnja u iskrenost ruskih dužnosnika koji su nakon današnjih pregovora s ukrajinskim izaslanstvom u Turskoj najavili “drastično smanjenje vojnih operacija” – oko Kijeva i Černihiva. Glasnogovornik Pentagona John Kirby kazao je da se “nitko ne bi trebao zavaravati” ruskom najavom da će znatno smanjiti intenzitet borbi na sjeveru Ukrajine nazvavši to taktičkim manevrom.

Poručio je kako su primijetili da se “mali broj” ruskih snaga udaljavao od Kijeva. “Vjerujemo da je ovo repozicioniranje, a ne pravo povlačenje i svi bi trebali biti spremni za moguću veliku ofenzivu u drugim dijelovima Ukrajine. Ovo ne znači da je prijetnja za Kijev završila”, naglasio je Kirby istaknuvši da bi Rusija mogla nastaviti granatirati ukrajinsku prijestolnicu.

Kirby je rekao kako je prerano govoriti o povlačenju napomenuvši da je Rusija ponudila “smanjenje vojnih operacija” nakon što nisu uspjeli zauzeti velike ukrajinske gradove zbog ukrajinskog otpora, koji Moskva nije očekivala. Naglasio je i kako ne znaju u kojim dijelovima Ukrajine će do tog repozicioniranja doći.

‘Ruske rakete su glasnije od signala s pregovora’

Skeptičnost je izrazila i Bijela kuća te američki šef diplomacije Antony Blinken, a predsjednik Joe Biden je kazao da će SAD pozorno pratiti što se događa na terenu. “Vidjet ćemo. Ništa neću iščitivati iz toga dok ne vidim što će raditi… Vidjet ćemo hoće li riječi popratiti djelima”, kazao je Biden. U međuvremenu će SAD nastaviti sa sankcijama i davanjem podrške Ukrajini, najavio je. Naglasio je da njegovo mišljenje dijele čelnici Francuske, Njemačke, Italije i Ujedinjenog Kraljevstva s kojima je održao telefonski sastanak.

Sličnog je mišljenja i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. U najnovijem obraćanju kazao je kako se naznake nakon pregovora mogu nazvati pozitivnima, ali da “ti signali ne nadjačavaju eksplozije ruskih raketa”. Rekao je da se može vjerovati samo “konkretnim rezultatima razgovora”, a ne riječima “državnih predstavnika vlasti koja se nastavlja boriti za našu propast”.

Сигнали, які ми чуємо з переговорного майданчика, можна назвати позитивними. Але ці сигнали не заглушають розривів російських снарядів. Звісно, ми бачимо всі ризики. Звісно, ми не бачимо підстав для довіри словам, що звучать від тих чи інших представників держави, яка продовжує воювати заради нашого знищення. Українці – не наївні люди. Українці вже навчилися й за ці 34 дні вторгнення, і за минулі вісім років війни на Донбасі, що довіряти можна лише конкретному результату.

Posted by Володимир Зеленський on Tuesday, March 29, 2022

Ruski pregovarač Vladimir Medinski ranije je naglasio da povlačenje ne znači “prekid vatre”.