Borasov prorektor odbija u mirovinu, banuo je na faks i održao nastavu. Zbog njega na hodnicima postavili upozorenja

Dekan Ćosić za Telegram kaže kako je ovo za Hrvatske studije "jedna neugodna, neočekivana i neuobičajena situacija"

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Iako mu je, kako smo izvijestili prije desetak dana, uručena odluka o umirovljenju, nekoć moćan prorektor Sveučilišta u Zagrebu Ante Čović – iz vremena uprave bivšeg rektora Damira Borasa – i dalje pokušava držati nastavu na Fakultetu hrvatskih studija. Proteklih dana nekoliko je neovisnih i međusobno nepovezanih izvora obavijestilo Telegram kako je Čović, iako umirovljen, ovoga tjedna došao na Fakultet i zbunjenim studentima predavao na kolegiju iz filozofije kojeg je nekoć tamo držao.

Da se to uistinu dogodilo, danas nam je potvrdio vršitelj dužnosti dekana Fakulteta, profesor Stjepan Ćosić. Čović je došao na nastavu iako, tvrdi Ćosić, više nije zaposlenik Fakulteta. Isto je pokušao i Mislav Kukoč, još jedan nedavno umirovljeni profesor s tamošnjeg Odsjeka za filozofiju, no on je u tome spriječen. Sada na Fakultetu, doznajemo, stoje pisane obavijesti kako je zabranjeno neovlaštenim osobama, koje nisu u radnom odnosu, izdavati ključeve dvorana u kojima se održavaju predavanja.

‘Nije vratio ključeve i karticu’

Profesora Ćosića, koji obnaša dužnost dekana, danas smo upitali o događajima s kojima smo upoznati. Zanimalo nas je po kojoj je osnovi profesor Čović i dalje angažiran na Fakultetu hrvatskih studija; pitali smo je li s njime možda potpisan kakav aneks ugovora o radu koji bi mu omogućio rad nakon umirovljenja, koristi li Čović mogućnost iz Zakona o mirovinskom osiguranju da istovremeno bude u mirovini i radi do polovice radnoga vremena, je li u tom slučaju proveden natječaj, odnosno koji je pravni temelj po kojem umirovljenik Čović i dalje drži nastavu na Fakultetu.

Ćosić nam je ponovio kako je nekadašnji prorektor Čović na njihovom fakultetu umirovljen po sili zakona. “O tome je na više propisanih načina poslana obavijest koju je primio”, ističe dekan i dodaje kako Fakultet u tom smislu nema više nikakvih obaveza. “Poslan mu je i poziv da razduži ključeve i evidencijsku karticu. To još uvijek nije učinio”, kazao je Ćosić za Telegram.

Umirovljenici u akciji

U podužem pojašnjenju neuobičajene situacije za jedan fakultet, Ćosić nam je poručio kako u akademskim ustanovama nije uobičajeno preventivno poduzimanje nekih strožih mjera zaštite prostora, osim rada osobe na porti. Ovih dana, kaže, obaviješten je o presedanu koji im se dogodio. “Obavijestili su me o presedanu da je profesor Čović ovaj tjedan, iako više nije zaposlenik fakulteta, došao na nastavu u sporednoj zgradi koja nema portu pa ga portiri nisu mogli upozoriti”, potvrdio je Ćosić Telegramove informacije.

Nakon toga, nastavlja, zaduženi djelatnici fakulteta poduzeli su sve mjere usmenog obavještavanja i pisanog upozorenja da se slična situacija ne ponovi. “To se pokazalo potrebnim i efikasnim jer je i prof. Kukoč, kao umirovljenik, neuspješno pokušao učiniti istu stvar”, istaknuo je i pritom potvrdio našu inicijalnu informaciju i za profesora Mislava Kukoča. Ovdje je bitno naglasiti da su i Kukoč i Čović radili na Odsjeku na filozofiju Hrvatskih studija, a za obojicu je 28. listopada dekan Ćosić potpisao odluku o umirovljenju.

Upozorenja na Hrvatskim studijima

Sukobi i senzacije

Kolegij profesora Čovića i kolegiji profesora Kukoča, navodi dalje dekan, u međuvremenu su preraspoređeni drugim predavačima s Odsjeka za filozofiju pa će se nastava dalje odvijati nesmetano. “Ukoliko ubuduće bude potrebe, poduzet će se i neke strože mjere zaštite prostora koje nam propisi dopuštaju, iako do sada s tim nismo imali iskustva kao neke druge sastavnice Sveučilišta”, dodaje.

U konačnici, Ćosić nam je kazao kako je ovo za fakultet bila “jedna neugodna, neočekivana i neuobičajena situacija”. Ona se odvila taman u vrijeme kada se Hrvatski studiji, kaže, konsolidiraju i vraćaju u “uobičajenu rutinu koja neće generirati sukobe i senzacije”. Fakultet je, podsjetimo, trenutno u procesu upravnog nadzora od strane Ministarstva znanosti zbog nagomilanih brojnih problema.