Doznajemo da će Sanader na Ustavnom sudu rušiti istražni zatvor i presudu za Planinsku; izgledno je da će uspjeti

Bivši premijer pozvat će se u ustavnoj tužbi na slučaj Mihajla Hrastova

Nakon što mu je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu odbacilo zahtjev za ukidanje istražnog zatvora, Ivo Sanader podnijet će protiv te odluke, kao i protiv presude kojom je osuđen na šest godina zatvora, tužbu Ustavnom sudu RH. Potvrdila je to Telegramu Sanaderova odvjetnica Jadranka Sloković.

Danas mu je žalba na određivanje istražnog zatvora u aferi Planinska odbačena jer ju, kako je navelo izvanraspravno vijeće, nije podnio u roku. Imao je to pravo učiniti samo do pravomoćnosti presude. Ona je pravomoćna postala 4. travnja ove godine, a Sanaderov zahtjev na sud je stigao tek jučer.

Slučaj Mihajla Hrastova

Međutim, u ovoj sudskoj odluci koja, dakle, nije išla Sanaderu u korist, navodi se i detalj zbog kojeg bi cijeli njegov slučaj mogao pasti na Ustavnom sudu. Točnije, njegovi argumenti za rušenje pravomoćne presude i rješenja o određivanju istražnog zatvora, mogli bi biti prihvaćeni.

Naime, Ustavni sud je još 2010. donio odluku u postupku što ga je inicirao tadašnji osuđenik za ratni zločin Mihajlo Hrastov, na koju će se Sanader sada pozivati. Hrastov je tvrdio da presuda protiv njega, koju je donio Vrhovni sud RH osudivši ga na osam godina zatvor, a nije utemeljena na ustavom zajamčenim pravima okrivljenika. Jedno od njih je i pravo na javno objavljenu odluku.

Nakon što je presuda izvijećana, Vrhovni sud nije ju, dakle, javno objavio. Ipak, na osnovu nje je, budući da je Hrastov dobio osam godina zatvora, automatski donijeto rješenje o određivanju istražnog zatvora. Prema Zakonu o kaznenom postupku za kazne duže od pet godina istražni zatvor je obvezan.

Vrhovni sud povrijedio Ustav

Kako je na to rješenje o određivanju istražnog zatvora Hrastov tada, kao i Sanader sada, nije dobio pravo žalbe, jer za presudu jednostavno nije odmah znao, Ustavni sud zaključio je da su mu povrijeđena temeljna ustavna prava.

“S obzirom da presuda proizvodi pravne učinke tek kad je izrečena i javno objavljena, što u konkretnom slučaju nije bila, ni pritvor u konkretnom slučaju nije se mogao odrediti”, stoji u odluci Ustavnog suda u slučaju Hrastov. Kasnije je Hrastov u ponovljenom postupku dobio četiri godine zatvora.

Sanader će iskoristiti Hrastovu presudu

Primjer Mihajla Hrastova, kojem je Ustavni sud RH ukinuo pravomoćnu presudu za ratni zločin, kao i rješenje o istražnom zatvoru koje je na osnovu nje donijeto, i to zbog kršenja ustavnih prava, sada će iskoristiti i Ivo Sanader. Potvrdila nam je to i Sanaderova odvjetnica Sloković.

Ni Sanaderu, kao što je poznato, pravomoćna presuda na Vrhovnom sudu RH nije pročitana niti mu je, nakon što je dobio kaznu od šest godina, rečeno da na odluku o istražnom zatvoru ima pravo žalbe. Vrhovni sud je, iz nekog razloga, ponovio propust na koji ga je Ustavni sud RH već upozori, te na taj način omogućio bivšem premijeru da s istim argumentima ruši i sudske odluke koje su donijete u aferi Planinska.