Doznajemo detalje potencijalnog skandala: kako su učenicima naknadno dodani bodovi zbog kojih su prošli maturu

Nakon neobične, netransparentne odluke krenule su i ostavke. Razgovarali smo s akterima

Devet učenika položilo je državnu maturu na prošlogodišnjem jesenskom roku nakon što im je priznat po bod, odnosno dva, na ispitima Engleskog odnosno Njemačkog jezika u izrazito netransparentnom žalbenom postupku. Iako nije neuobičajeno da učenici ulažu prigovore na ocijenjene testove, u ovome slučaju dvije stvari su problematične: a) nisu jasni kriteriji prema kojima su prolazni, ključni bodovi učenicima dodijeljeni u dubioznom postupku i b) ti su bodovi dodijeljeni bez konzultacija sa stručnjacima.

Iz opširne dokumentacije koja je dostavljena Telegramu, proizlazi da su u netransparentnoj proceduri izmijenjeni bodovi za ukupno 14 učenika; njih 11 koji su polagali Engleski jezik na osnovnoj razini, za dva učenika koji su polagali Njemački jezik na osnovnoj razini te za jednog učenika koji je polagao Hrvatski jezik. Od 14 učenika, za njih devet – sedmero na Engleskom i dvoje na Njemačkom – naknadni bodovi bili su presudni za prolazak ispita i polaganje državne mature.

U svemu se ovome spominje i da su bodovi mijenjani zbog “izvjesnog pritiska” na ravnateljicu Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) Ivanu Katavić, koja je na sastanku sa suradnicima navodno rekla da je zbog toga čak morala “kontaktirati Plenkovića“. Zbog ovoga su slučaja pale i dvije ostavke u Upravnom vijeću NCVVO-a; Tihomir Tomčić i Ninoslav Šćukanec Schmidt smatraju da je u pitanje dovedena “vjerodostojnost i objektivnost državne mature” pa su od Vlade RH zatražili razrješenje.

Bodovi izmijenjeni bez konzultacija sa stručnjacima

Pojasnimo ukratko; 14 učenika uložilo je prigovore na svoje ocijenjene testove jesenas na državnoj maturi. Na prvoj instanci, prigovore su obrazloženo odbacile stručne predmetne skupine NCVVO-a. Međutim, učenici nezadovoljni odbijenicom u prvom stupnju, obratili su se Povjerenstvu za praćenje državne mature Ministarstva obrazovanja, drugostupanjskom žalbenom tijelu. U spornom su postupku dobili po bod ili dva.

Ti su bodovi, proizlazi iz dokumenata u čijem je Telegram posjedu, dodijeljeni bez konzultacija s predmetnim stručnjacima NCVVO-a. Naime, praksa je da drugostupanjsko Povjerenstvo Ministarstva u žalbama koje se sadržajno tiču nekog od predmeta, konzultira predmetne stručnjake NCVVO-a, dakle one koji su u ovom slučaju već odbili žalbe. Potvrđuje to Telegramu Marko Košiček, glavni savjetnik bivše ministrice Divjak i bivši šef drugostupanjskog Povjerenstva Ministarstva za državnu maturu. On nam pojašnjava proceduru.

Na čelu Povjerenstva bio je još u ljetnom roku prošlogodišnje mature, u posljednjim mjesecima mandata ministrice Divjak. “Povjerenstvo je rješavalo sadržajne i proceduralne žalbe, no velika većina njih bila je upravo sadržajne prirode. Za takve smo žalbe konzultirali predmetne stručne skupine NCVVO-a”, kaže Košiček i pojašnjava: “Ja osobno jesam kemičar, ali nisam si uzimao za pravo arbitrirati u zadacima s mature iz Kemije”.

Ministarstvo: Ne znamo jesu li konzultirana neka od tijela NCVVO-a

Kaže i kako Povjerenstvo Ministarstva nije sastavljeno na način da ima reprezentante svih područja na maturi pa je logično o drugostupanjskim žalbama konzultirati stručnjake NCVVO-a za pojedine predmete. Upravo je to u ovome slučaju izostalo. Kako je izgledao postupak u drugome stupnju, rekonstruirali smo iz odgovora Ministarstva, dokumenata koji su nam dostavljeni i odgovora NCVVO-a.

Ministarstvo obrazovanja kaže da je njihovo Povjerenstvo, kada je zaprimilo prigovore, zamolilo tri članice Povjerenstva iz redova NCVVO-a da im obrazlože treba li te prigovore uvažiti ili ne. Ministarstvo kaže i da “nije upoznato” jesu li te tri članice o prigovorima konzultirale stručnjake iz NCVVO-a. Iz dokumentacije u čijem smo posjedu, proizlazi da se nisu obratile stručnjacima NCVVO-a. To indirektno potvrđuju iz samog NCVVO-a.

Iz NCVVO-a tvrde da su dodijelili bodove zbog proceduralne greške

U odgovoru Telegramu kažu da su njihove tri članice Povjerenstva – među njima je i ravnateljica Katavić – predložile ostatku Povjerenstva da se prigovori usvoje i to “zbog proceduralne greške Centra”. Niti jednom riječju ne spominju eventualne konzultacije s kolegama stručnjacima iz Centra, već inzistiraju na proceduralnoj greški. Koja je greška u pitanju? NCVVO tvrdi da su prigovori u prvom stupnju odbijeni uz opasku “Ova odluka je konačna”. S obzirom na postojanje drugostupanjskog tijela, tvrde da su formulacijom o konačnosti odluke učenici u prvom stupnju dovedeni u zabludu.

Teza o proceduralnoj greški Centra, zbog koje su učenicima dodijeljeni ključni bodovi za polaganje državne mature, u direktnoj je suprotnosti s argumentacijom ravnateljice suradnicima o tome zašto su bodove ipak morali dodijeliti. Naime, ravnateljica Katavić na sastanku 1. listopada 2020. u NCVVO-u opravdava izvršene korekcije “nedostatno obrazloženim odgovorom stručne radne skupine” koja je odbila prigovor u prvome stupnju. Ovo opravdanje ravnateljice zapisano je u bilješki jedne od sudionica sastanka, a u čijem je posjedu Telegram.

Ravnateljici su na tom sastanku kontrirale predmetne koordinatorice za Engleski/Njemački i Hrvatski, tvrdeći da su odbijenice za prigovore adekvatno obrazložile u prvome stupnju i da nije bilo stručnih temelja za izmjenu bodova. Sada, u komunikaciji s medijima, NCVVO sve svodi na proceduralne greške. Pa ispada da je drugostupanjsko Povjerenstvo Ministarstva, kojeg je imenovao Radovan Fuchs, zbog “proceduralne greške” učenicima kao točne priznalo posve netočne odgovore. O čemu se radi?

Posebno nevjerojatno: učenicima priznati netočni odgovori

U većini slučajeva bodovi su dodani na esejskim dijelovima ispita, no u dva slučaja bodovi su dodani na dijelu ispita iz Engleskog u kojem je bilo nužno upisati konkretnu riječ točnog odgovora. To je učinjeno na način da su “priznati drugačiji odgovori” od jedinog službeno točnog odgovora. Točnije, u zadatku broj 13 valjalo je dopisati riječ chemistry, odnosno u zadatku broj 14 upisati €10/ten €/euro(s). Drugim riječima, dva su pristupnika upisala odgovore koji se razlikuju od službeno točnih odgovora i to im je, posve neshvatljivo, priznato kao točno.

Sve ovo vrlo ozbiljno narušava jedan od temeljnih principa državne mature kao takve – jednak pristup svim kandidatima koji pristupaju polaganju mature. U bilješki s već spomenutog sastanka koja je u posjedu Telegrama, stoji kako je ravnateljica NCVVO-a pred suradnicima “ustvrdila da su se korekcije u bodovanju morale izvršiti zbog izvjesnog pritiska”. Dalje eksplicitno stoji: “U kontekstu pritiska i korekcija bodovanja ravnateljica je nekoliko puta spomenula da je zbog toga čak morala kontaktirati Plenkovića“.

NCVVO: Nije bilo pritisaka na ravnateljicu

Pitali smo NCVVO o kakvim se eventualnim pritiscima radilo i u kojem je kontekstu ravnateljica Katavić kontaktirala premijera Andreja Plenkovića. U odgovoru tvrde da nije bilo nikakvih pritisaka na ravnateljicu, kao niti njene komunikacije s premijerom oko ove teme. Zbog ovoga su slučaja početkom ožujka ove godine pale i dvije ostavke u Upravnom vijeću NCVVO-a. Članove Tihomira Tomčića i Ninoslava Šćukanca Schmidta Vlada RH je razriješila prošloga tjedna. Kako Telegram neslužbeno doznaje, u tekstu njihovih ostavki između ostaloga stoji:

“(…) na kraju jesenskog roka ispita državne mature školske godine 2019./20. dogodilo se nešto što je dovelo u pitanje vjerodostojnost i objektivnost državne mature te ravnopravnost svih pristupnika, obzirom da je 13 pristupnika dobilo bodove – ne temeljem napisanog u svom testu, već temeljem navodnih proceduralnih grešaka. Najveća odgovornost je na ravnateljici Centra koja je trebala sačuvati pravednost, objektivnost i vjerodostojnost državne mature, odnosno osigurati jednake uvjete i mogućnosti svim pristupnicima te se oduprijeti pritiscima”.

Njihovim je ostavkama prethodila rasprava o tome hoće li Upravno vijeće pokrenuti postupak opoziva ravnateljice Katavić. Šćukanec Schmidt i Tomčić glasali su za to, no u Upravnom su vijeću ostali usamljeni u tom stavu.